hypothetical
28 Kwi, 2024, 03:50

Autor Wątek: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki  (Przeczytany 60693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ciupelek

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Kiwi, Titi, Fifi
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #200 dnia: 21 Mar, 2010, 11:36 »
ale nie zaprzeczysz, że mają wrażliwy układ pokarmowy i trzeba uważnie dawkować cukier co got3?

Offline Natri

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Fiona
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #201 dnia: 21 Mar, 2010, 12:36 »
Got3 jesli Cie urazilam - przepraszam, z mojej strony bylo to zartobliwe. Nie chcialam Ci sie narazic :)

Oczywiscie, ze lepiej jest poprawic kogos jesli sie myli :) Mimo wszystko ostroznosci nigdy za wiele i wg mnie nalezy ostroznie dawkowac cukier :)

Niektorzy pisza, ze koszatniczki nalezy traktowac jak cukrzykow(chodzi o okreslenie) czyli eliminacja owocow, ograniczenie tluszczow(ze wzgledu na watrobe), w tym sensie tez pisalam o sklonnosciach do cukrzycy u szynszyli - czyli czyms slabszym niz u kosz. Moja intencja nie bylo podanie blednej informacji, a tylko nakreslenie problemu ograniczania cukru, wiec chyba kompletnej "bzdury", jak to powiedziales, nie napisalam :]

Offline Mefka

  • Hodowca
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • 16 szynszylowe stadko ;]
    • Domowa Hodowla Szynszyli w Gdańsku Amber Chinchillas
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #202 dnia: 21 Mar, 2010, 15:10 »
Od mojego zdania się zaczeło i byłoby dobrze gdyby na moim się skończyło  :s_oczko1:
Pisząc "ze skłonnościami do cukrzycy" miałam na myśli już taki stan u szynszyli gdzie widać pierwsze objawy, np. zabarwiony krwią mocz, albo złe samopoczucie zwierzątka czyli ospałość itp. Myśle ze nie należy przyjmować że wszystkie szynszyle mają skłonność do cukrzycy, dwa różne szyle mogą dostawać tą samą dawkę cukrów i dla jednego będzie to już za dużo i pojawią się problemy, a dla drugiego będzie to całkiem "normalna" dawka.

Domowa Hodowla Szynszyli "Amber Chinchillas"

Offline eliza1587

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Juniorek:)
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #203 dnia: 21 Mar, 2010, 21:04 »
Witam :) ja również nie chcę się kłócić bo nie po to jest te forum wracajac do chipsów to tak jak napisałam nie daje mu niewiadomo jakiej ilosci tak jak ktos tutaj napisał porównujac jakas 12 letnia dziewczynke ze jej szylek zdechł musiała go codziennie karmic chipsami mój dostaje raz na jakis czas i byłam wiele razy u weterynarza i mi nigdy nic nie powiedział :) wiec gdyby sie cos działo to juz dawno bym to zauważyła;) pozdrawiam ;) i nie chciałabym juz drążyć tego tematu bo to nie ma sensu kazdy z nas inaczej zywi swojego szyla itd:)

Eliza;):):)

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #204 dnia: 21 Mar, 2010, 23:28 »
byc moze zbyt uproscilam - chodzilo mi o to, ze przy zlym karmieniu (czyt. duzo cukrow) bardzo prawdopodobne, ze do cukrzycy dojdzie. Nie wiem, byc moze za malo czytam o innych gryzoniach, ale wydaje mi sie, ze w przypadku szynszyli jest kladziony na to wiekszy nacisk(nie wliczamy kosz). Jesli sie myle - popraw mnie :)

Pozdrowienia Panie Czepialski ;)

Taa lepiej przytaknąć? Już dawno temu dream pisała, że curkzyca to nie jest choroba, która często dotyka szynszyli w przeciwieństwie do koszatniczek.

to prawda, cukrzyca u szynszyli jest chorobą bardzo rzadką, co słyszałam i od weterynarzy, i czytałam w publikacji zootechnicznej, z 2giej strony, pracuję w sklepie zoologicznym i mam klientkę której szylek ma po 4 latach zywienia meganem cukrzycę nabytą - jak w każdym przypadku, prawda leży po środku - racjonalne żywienie pozwala uniknąć chorób więc moim zdaniem należy je promować, bez względu na to jak podatne na cukrzycę są szynszyle. Równie dobrze można powiedzieć, że szynszyle często cierpią na hipoglikemię podczas wybiegów...
ogólnie jest tak, że szynszyle mają stosunkowo niskie zapotrzebowanie na cukry i tłuszcze, nie są one wskazane w dużych ilościach i prowadzą do nadwagi i chorób z nią związanych (a więc i możliwej cukrzycy) no ogólnie, nie popadajmy w skrajności - ale po co karmić chipsami skoro można karmić czymś zdrowszym? no i niestety, weterynarz na wizycie nie widzi przez skórę np stanu wątroby - takie rzeczy stwierdza się sekcyjnie... po śmierci.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Idka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowa panienka czyli moja Fifi :)
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #205 dnia: 27 Mar, 2010, 09:08 »
Ja zgadzam się z Dream*. Zawsze trzeba uważać na to, co podajemy naszym zwierzętom (i nie chodzi tu tylko o szynszyle).Ponosimy za nie odpowiedzialność.
A co do karmy-to ja preferuję  VL- Chinchilla Complete i jak na razie się nie zawiodłam. Mieszanki nie są złe, z tym ,że kulki wybrzydzają i wyjadają to co im smakuje, a niekoniecznie jest zdrowe.
Cóż, "podwójna robota" na dłuższą metę nie jest dobrą sprawą, chyba,że komuś naprawdę się chce.Nie lepiej zamiast mieszanek kupić granulat(np. pelletki Vitakraftu )?
« Ostatnia zmiana: 27 Mar, 2010, 09:15 wysłana przez Idka »

Gdybyś kiedy we śnie poczuła, że oczy moje już nie patrzą na ciebie z miłością, wiedz,
żem żyć przestał.

Offline MagdaPoznan

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #206 dnia: 28 Cze, 2010, 23:32 »
Witam
Moja szynszyla ma ok. 19 lat. Z biegiem czasu stał sie bardzo wybrzydzalski. Kilka razy próbowałam przestawić go na granulat np. Versele Laga complette czy czy Chinchilla & Degu pro niestety świgał tym po całej klatce, urządzał strajk głodowy. Zmartwiona tym, że w jego wieku takie głodowanie nie jest bezpieczne podałam mu Versele Laga Chinchilla Nature czy też Vitakraft Emotion Beauty , ale (co było do przewidzenia) wybierał to co mu smakowało, dogryzał sianem, a granulat zostawał.

Zrezygnowana, podałam vitapol, którego też nie raczy jeść.

Wynika z tego, że je to co mu pasuje, wybiera z mieszanki, zjada siano, zioła (pokrzywę, mniszek, babkę, liscie truskawki, koniczyny itp. ) patyczki jabłkowe, suszoną marchew i suszone jabłko, mieszankę ziól marzenie szynszylo jr-farm.

Jak takiego starszego pana przestawić na granulat - bo chyba to bedzie jedyna, właściwa, zdrowa i pełnowartościowa forma podania karmy, skoro z mieszanek wybiera co mu pasi.

Jaki wybrać granulat ? Której firmy ? Cena nie gra roli.
Jak zmienić, nie narażając jego zdrowia?
Mieszałam dotychczasową karmę z granulatem, zmieniając codziennie proporcje (większy udział granulatu) ale niestety wtedy jest wybrane co pasuje,  wymiecione całe sianko i zioła, a granulat jak leżał w misce tak leży.


Druga sprawa, czy jest sens fundować mu zmianę, stresować, głodzić itd. ?

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #207 dnia: 28 Cze, 2010, 23:41 »
a jakie mieszanki je? i z jakim powodzeniem? tj je prawie całe? czy raczej bardzo selektywnie?

reszta diety, tj zioła, kora, patyczki, suszona marchew i jabłka są jak najbardziej okej i b dobrze, że to zajada ze smakiem :)

a swoją drogą, prawdziwy senior :)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline MagdaPoznan

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #208 dnia: 28 Cze, 2010, 23:49 »
Żadnej z mieszanek nie je do końca. Wybiera co mu odpowiada, a resztę zostawia. Zostawia zwykle granulat, czyli to co my uważamy za zdrowe jedzenie. Chyba najmniej zostawia z vitapolu, co mnie nie cieszy, bo vitapol to dobrych karm nie należy.

Kiedyś jeszcze był w stanie zjeść pelletki z vitakraftu, ale teraz też patrzy na nie z obrzydzeniem.

Zastanawiałam się też, czy po prostu nie dopada go jakaś choroba, ale biega, skacze, "wścieka" sie w klatce żeby go wypuścić, bawi sie z psem - jak zwykle, tyle, że szybciej się męczy (ale to już od jakiegoś czasu).

Nie wiem co o tym myśleć.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #209 dnia: 28 Cze, 2010, 23:56 »
a może smaczna i niskokaloryczna karma VL Chinchilla Nature Re-Balance by mu smakowała? Dla seniorów jak znalazł a i ryzyko przebierania jest małe, bo nawet jeśli jakiś składnik nie podpasuje to i tak cała dieta jest zdrowa i dobrze zbilansowana dzięki smacznym owocowo-ziołowym ekstruderom (te kolorowe granulki a'la chrupki)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline MagdaPoznan

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #210 dnia: 28 Cze, 2010, 23:59 »
To jakaś nowa karma z Versele Laga ? Nie znam jej powiem szczerze, ale może akurat  :D.  Podjadę jutro do centrum zoo i zobaczę czy mają.

Jak ją wprowadzać ? Terapia szokowa ?  :D Czy tak jak należy mieszając i powoli zmniejszając udział dotychczasowej ?

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #211 dnia: 29 Cze, 2010, 00:12 »
u takiego staruszka zdecydowanie lepiej wprowadzać stopniowo :)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline MagdaPoznan

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #212 dnia: 29 Cze, 2010, 00:13 »
Dobrze. Pozwolę sobie napisać, jak tam starszy pan przyjął nowy pokarm. Dziękuję

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #213 dnia: 29 Cze, 2010, 00:19 »
Czekamy na wieści :)
http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=7763.msg76846#msg76846 tu jest wiecej informacji o tej karmie :)
a nawiasem mówiąc, miło powitać Cie na forum :)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline MagdaPoznan

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #214 dnia: 29 Cze, 2010, 00:23 »
Dziękuję za linka. Właśnie te informacje czytałam. Brzmi obiecująco.

Na forum jestem od wielu wielu lat, chyba od prawie samego początku, ale nie byłam zarejestrowana, tylko czytałam wiadomości i czerpałam wiedzę. Dziękuję za pomoc.

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #215 dnia: 29 Cze, 2010, 00:48 »
Witaj na forum Magda :)
Tak bym bardzo chciala, zeby moje szylki dozyly tak pieknego wieku jak twoj myszorek.

Offline MagdaPoznan

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 10
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #216 dnia: 29 Cze, 2010, 07:46 »
Witam Alicjo.
W takim razie zdrówka życzę dla Twoich kuleczek.


A ja bym chciała żeby moja mysza jeszcze długo żyła w zdrowiu  :) Nie zniosłabym tego jakby zaczął chorować, dlatego dla mnie i dla niego każda zmiana to troszkę ryzyko. Z podaniem nowego ziółka też sie "czaję" by mu nie zaszkodzić.


Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #217 dnia: 29 Cze, 2010, 08:13 »
Magda moje łobuzy mimo ze młode tez odstawiły całkiem granulat a i zadnych karm szylowych nie ruszały , Jak Lavia urodziła młode to kupiłam kids z vitapolu i okazało sie ze jedza i tez kupiłam nowa karme taka dziwna ale naturalna i zwiekszona zawartosc witamin .

Powiem tak nie sposob zebys kupowała wszystkie karmy ktore ci polecamy :)
Wiec moge zrobic tak napisz  mi adres na priva lub maila a ja ci wysle na sprobowanie po trochu z tych karm moze akurat kuleczce zasmakuje :)

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline Timon0738

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #218 dnia: 07 Gru, 2010, 10:15 »
Witam, od niedawna jestem wspaniałym posiadaczem szynszylki-Zosi :) Problem w tym ze stopniowo chciałem odzwyczaić ją od poprzedniej jakiejś króliczej karmy którą była karmiona... Co zmieszam ja z karma którą jej kupuje to tamta zje a z mojej rusza tylko smakołyki typu suszone owoce, itp. Oczywiście jest to specjalna karma dla szynszyli.
Spotkał sie ktos z was z takim problemem??

Offline kynga89

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 50
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Alfred[*], Tosia
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #219 dnia: 07 Gru, 2010, 14:46 »
Moja Tośka ma odwrotnie wszystko zje z miski oprócz granulatu którym była żywiona na fermie :D Nie wiem co ja z nim zrobię bo trochę go mam :p Ja zazwyczaj mieszam ok 5 różnych karm i niech je co jej się podoba :) Apetytu jej nie brakuje :D

Offline Adam.W

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 397
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stasia-Stan. Blankuś-Aksa. Yumako-Fiol Ryszika Beż
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #220 dnia: 07 Gru, 2010, 15:12 »
Ja moim daje VL degu pro , i za niedługo będę dawał jako urozmaicenie łyżkę VL Natural . a jaka karmę ty dajesz kulce ? , powiedz co masz na myśli mówiąc
Cytuj
specjalna karma dla szynszyli
:D , może zrób tak ze w większej części daj nową karmę a tą starą w mniejszej  Szczerze mówiąc nigdy nie zmieniałem karmy szylce , pani(szynszylka) przychodziła i jadła to co jest , do tej pory biegunki nigdy na oczy nie widziałem :D , no jeszcze jak by sprzedający dał mi stara karmę na zmianę :D ale moze to i lepiej

I decyzja podjęta :D

Offline mufek

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #221 dnia: 07 Gru, 2010, 18:23 »
Co szynszyl to ciut co innego lubi. Generalnie moje lubią odmianę. Cągle to samo jest nudne :D, a jak coś nowego to zaraz zaineresowane. Ważna jest obserwować jak szynszyl po jedzeniu reaguje i jakie bobki wydala. Jeżeli wszystko ok , a futro puszyste i wąsy zdrowe to nie przejmuj się.

Offline mimi10

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 384
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Prosiaczek :)
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #222 dnia: 08 Gru, 2010, 15:19 »
Mój nie zwraca uwagi na składniki. Je wszystko po kolei. Łakomczuch jeden  :D

Offline mufek

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #223 dnia: 08 Gru, 2010, 20:38 »
Moje szylki wszystko zjadały jak musiałam wyjechać na tydzień węc mama karmiła je ale przepisowo - łyżka dziennie na ogonek :). Nabardziej to nie lubią pieczywa i innych kolorowych kulek w karmie, a najchetniej to naturalne - płatki owsane, ziarno z konopii i ewentualnie  karme Delli Nature. Może powinna narzucić im większą dietę, ale jakoś żal mi odmawaic im smakołyków. Tyle mają z tego życia co poskaczą i pojedzą :)

Offline motyleqq

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Leonek
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #224 dnia: 10 Lut, 2011, 17:38 »
reaktywuję temat.
Leona adoptowałam i u poprzedniej właścicielki jadł Vitapol, więc postanowiłam go zmienić. kupiłam niechcący re-balance VL, nieprzeczytawszy, że jest dedykowana dla staruszków i grubasków ;) ale to odkryłam niedawno. próbowałam przekonać Leo do jedzenia nowej karmy, mieszając ze starą... on uparcie wyjadał sam słonecznik z Vitapolu. Vitapol się skończył, a VL było tylko przewracane na podłoże, lub wyraźnie 'ręcznie' rozbebrane. kupiłam więc Vitakraft Regular... dałam mu z ręki pod pyszczek jedną kulkę, zjadł, ucieszyłam się-za wcześnie. zjadł może jeszcze w nocy ze 2 kulki, poza tym uskutecznia zjadanie samego siana.
mam troszkę nadzieję, że jak całkiem wyzdrowieje(pisałam o tym gdzie indziej), to się całkiem przekona, ale jeśli nie... jak go przekonać do jedzenia tej karmy?

 

chory "kichający" szynszyl

Zaczęty przez gobblerekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4573
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2012, 15:58
wysłana przez gobblerek
Szynszyl "po przejściach" - jak żywić?

Zaczęty przez JarekDział Żywienie

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 47848
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2010, 17:22
wysłana przez Koffi
Konkurs manualny - "Szynszyl uwieczniony w mydle"

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 35595
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2010, 20:47
wysłana przez Basia_W
Wyniki głosowania na prace konkursowe "Mój przyjaciel szynszyl"!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 11531
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2007, 22:23
wysłana przez Mysza <")))/
Wyniki głosowania + NAGRODY - konkurs plastyczny "Mój Przyjaciel Szynszyl"

Zaczęty przez AndreasDział Konkursy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3460
Ostatnia wiadomość 25 Paź, 2007, 13:23
wysłana przez Andreas
SimplePortal