28 Mar, 2024, 16:46

Autor Wątek: jak wybrać najlepszy pokarm podstawowy?  (Przeczytany 6786 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
jak wybrać najlepszy pokarm podstawowy?
« dnia: 20 Paź, 2007, 22:08 »
Nie będzie tu proponowania gotowych rozwiązań, każdy powinien wybrać karmę sam i skroić ją na miarę indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Wybierając karmę musimy zdecydować czy będziemy podawać zwierzęciu granulat czy mieszankę a może i to i to.
Granulat ma tą zaletę, że co bardziej wybredne zwierzątko nie może sobie wybierać ulubionych składników tylko musi jeść to, co ma w miseczce, minusem może być fakt, że szynszyle raczej nie chętnie jedzą granulat i jeśli mają w miseczkach coś poza nim to w pierwszej kolejności właśnie to zjedzą. Granulat ponad to trzeba zwierzęciu urozmaicać, aby dieta nie była monotonna.
Decydując się na mieszankę musimy wiedzieć, że nie jest ona przeznaczona dla zwierząt, które jest bardzo wybredne i przebiera w składnikach karmy gdyż może się okazać, że wyje same rodzynki, ziarenka słonecznika a reszty nawet nie tknie. Mieszanka ma ten plus, że zwierze może sobie wybierać to, na co aktualnie ma ochotę, sama karma jest też dosyć różnorodna, chętnie jedzona. Wybierając, więc mieszankę musimy wybrać taką, która będzie jak najbardziej odpowiadała naszemu zwierzęciu tak by wszystkie lub znaczną większość jej składników - tylko wtedy możemy mówić o dobrze zbilansowanej karmie pełnowartościowej.
Później musimy zastanowić się nad dodatkami żywieniowymi. Jeśli nasz pupil lubi tłuste smakołyki takie jak orzeszki, nasiona słonecznika, siemię lniane itp. jego karma powinna zawierać małe ilości tłuszczu, jeśli zaś lubi słodkie takie jak rodzynki, suszone morele itp. to w jego karmie podstawowej powinno być mało słodkich składników {mowa głównie o mieszankach} gdyż nadmiar cukru jest bardzo niezdrowy. Należy pamiętać, że szynszyle jako zwierzęta futerkowe, roślinożerne są naturalnie przystosowane do karm niskoenergetycznych, czyli z niską zawartością białka, tłuszczu i węglowodanów. Ich nadmiar może prowadzić do otyłości, marskości wątroby, nadmiernego obciążenia organów wewnętrznych i cukrzycy.
Warto także zastanowić się czy mamy możliwości i chęci podawania zwierzakowi witaminek w postaci pyłku pszczelego, zarodków pszennych, różnych witaminowych i mineralnych preparatów - jeśli tak - to zawartość witamin i minerałów {popiołu} w karmie podstawowej nie musi być wysoka, zaś jeśli nie uznajemy takich suplementów - warto zwrócić uwagę czy karma podstawowa zapewni naszemu zwierzęciu komplet witamin i minerałów których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

tłuszcze: dieta szynszyli powinna być uboga w tłuszcze. Jest to bardzo ważne, gdyż wpływają one szczególnie źle na wątrobę. Obciąża też serce i inne organy wewnętrzne. Górną granicą zawartości tłuszczu są <3,5%. Czemu jest to ważne? Bo poza karmą podstawową podajemy naszym zwierzakom przysmaki a więc orzeszki, pestki słonecznika czy siemię lniane które są bardzo bogate w tłuszcz. Jeśli stosujesz któryś z tłustszych pokarmów podstawowych i z jakiegoś względu nie chcesz go zmieniać to wzbogać dietę o dużą ilość siana i ziółek - gdyż włókno pokarmowe obniża wartość kaloryczną posiłków. Nadmiar Tłuszczy w diecie może spowodować, że futerko szynszylek będzie matowe.

proteiny czyli białka, przeważnie pokarmy zawierają ich od 12 do 20%, białka mają cały szereg biologicznych funkcji, główne to immunologiczne {odpornościowe}, budulcowe. Większe zapotrzebowanie na białko mają więc rosnące, młode zwierzęta, oraz samiczki w ciąży i okresie laktacji, najmniej białka potrzebują seniorzy. Pokarm z dużą zawartoscią białka można stosować u zwierząt skrajnie wycieńczonych, wychudzonych i zabiedzonych. Nadmiar białka może być przyczyną łuszczenia się skóry.

popiół: tym mianem określa się grupę takich składników mineralnych jak wapń, cynk, miedź, żelazo.
Zwykle jest go ponad 6% Jego duża zawartość jest więc szczególnie ważna dla młodych zwierząt i seniorów - zwłaszcza wapń i fosfor.

włókna: włókna pełnią szereg dobroczynnych funkcji w organiźmie. Regulują pracę jelit [perystaltykę] zapobiegając wzdęciom, są pożywką dla dobroczynnej flory bakteryjnej jelit, tym samym zapobiegają namnażaniu się patogennych bakterii i biegunkom. Pokarmy bogate we włókno zmuszają zwierze do dłuższego przeżuwania pokarmu i ścierania zębów trzonowych. Włókno obniża też wartość kaloryczną pokarmów, utrudnia wchłanianie się tłuszczy i cukrów do krwioobiegu. Dlatego nie powinno być go mniej niż 15% a idealnie gdyby wartość ta choć trochę zbliżała się do 20%
« Ostatnia zmiana: 28 Lip, 2008, 12:26 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

 

Siano, sianko. Jakie stosujecie? które wybrać? które jest najlepsze?

Zaczęty przez dream*Dział Żywienie

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 22676
Ostatnia wiadomość 17 Lip, 2017, 00:44
wysłana przez Roedeer
sciółka, podkład, trociny, żwirek, granulat drzewny, opinie, co wybrać, dyskusje

Zaczęty przez nikitaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 389
Wyświetleń: 114543
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2016, 23:18
wysłana przez Mysza <")))/
klatka: jaką wybrać, którą kupić, czym się kierować + opinie

Zaczęty przez MadziaraDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 102065
Ostatnia wiadomość 26 Sie, 2015, 20:33
wysłana przez Weronika
Wapno, sepia - które najlepiej wybrać? zjadanie tynku i itd...

Zaczęty przez MadziaraDział Żywienie

Odpowiedzi: 174
Wyświetleń: 41092
Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2016, 23:52
wysłana przez najednejzplaz
Karma - jaką wybrać? jak duże opakowanie?

Zaczęty przez MaRtADział Żywienie

Odpowiedzi: 433
Wyświetleń: 96641
Ostatnia wiadomość 14 Gru, 2015, 10:08
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
SimplePortal