Ważne - komunikaty - jak działa forum > Ważne komunikaty

Atmosfera i kultura dyskusji na forum.

(1/2) > >>

dream*:
Witajcie,
muszę poruszyć bardzo ważny temat.
To, że na forum nie można nikogo obrażać czy przeklinać wie każdy, lecz nie wszyscy potrafią wyrażać swoje myśli w sposób stonowany. Niestety agresywne bądź narzucające swoje racje wypowiedzi mogą zniechęcić ludzi poszukujących w sieci informacji.. odbić się to może negatywnie na zwierzętach.
Dlatego właśnie, proszę, pamiętajcie: To miejsce powstało po to by sobie pomagać i jednoczyć ludzi o wspólnych zainteresowaniach i celach ... nie po to by się wykłócać, docinać, dogryzać, dzielić ludzi na przeciwne sobie grupy...

Podstawową zasadą którą wszyscy bez wyjątku muszą przyjąć jest: szacunek i empatia
Jeśli masz zamiar napisać coś co jedynie może kogoś obrazić lub zaboleć to odpuść sobie. Tu chodzi o pomaganie zwierzętom i ich właścicielom. I zapewniam Was, można to zrobić w sposób miły albo chociaż neutralny i merytoryczny.

dla zobrazowania:


--- Cytuj ---Styl asertywny

Komunikacja asertywna polega na jasnym formułowaniu wypowiedzi na temat myśli, uczuć i życzeń. Osoby asertywne dbają o poszanowanie swoich praw, ale szanują także prawa i uczucia innych osób. Potrafią one uważnie słuchać i dawać innym poznać, że zostali wysłuchani przez nich. Osoby te są otwarte na negocjacje i gotowi do ustępstw, ale nie kosztem swoich praw i godności. Potrafią formułować bezpośrednie prośby oraz odmówić otwarcie. Osoby asertywne wiedzą, jak prawić i przyjmować komplementy i miłe słowa od swoich rozmówców. Umieją skutecznie radzić sobie z krytyką – bez konieczności uciekania się do wrogiego czy obronnego nastawienia.
W zachowaniu asertywnym można wyczuć pewność, siłę i empatię.

Styl agresywny

Osoba posługująca się stylem agresywnym potrafi dosyć dobrze wyrazić to, o czym myśli, co czuje i czego chce, jednakże często dzieje się to kosztem praw i uczuć innych ludzi. Agresywna osoba ma tendencję do poniżania innych przez uwagi. Kiedy coś dzieje się nie po myśli osoby agresywnej, zwykle przechodzi ona do ataku. Wzbudza w innych osobach żal i poczucie winy, kierując w ich stronę oskarżenia. Bardzo często wypowiedzi osób agresywnych zaczynają się od słowa „Ty…:, a kończą atakiem lub negatywną etykietą. Charakterystyczne jest używanie przez osoby agresywne uogólnień typu „zawsze” oraz „nigdy”, a także wypowiedzi, które sugerują ich wyższość oraz rację.
Osoba taka czasami tak bardzo chce mieć rację, że nie słyszy, co inni mają do powiedzenia, nawet wtedy, gdy sama zapytała ich o zdanie.
--- Koniec cytatu ---

Od dziś, ataki na innych użytkowników będą karane ostrzeżeniami a jeśli będą notoryczne: moderacją lub wykluczeniem ze społeczności którą tu razem tworzymy.

Każdy ma prawo do swoich poglądów, swoich uczuć, każdy ma prawo popełnić błąd lub czegoś nie wiedzieć...
zamiast wzajemnego obrażania się, atakowania prosiłabym o używanie argumentów i merytorycznej dyskusji. Wszystko można wytłumaczyć na spokojnie, przedstawiając suche fakty, nie uciekając się do prywatnych wycieczek i personalnych przytyków. Tylko w ten sposób będziemy mogli pomóc zwierzętom i opiekunom którzy naprawdę tego potrzebują. Postawa atakująca budzi bowiem postawę obronną i jej stosowanie mija się zupełnie z naszym celem.

Mysza <")))/:
ooo, przychylam się do w.w prośby :) Wszystko można napisać w sposób stonowany.  Słowo pisane ma to do siebie, że wyraża emocje bardzo mocno, przy czym nie widzimy rozmówcy. Nie wiemy czy się uśmiecha czy jest zły. A najlepszym sposobem na weryfikacje swojego postu to przeczytanie go przed zatwierdzeniem i ewentualna korekta zbyt mocnych słów.

Ewciia91:
Szczerze, to ja na początku poczułam się zaszczuta, wmawiano mi ( takie było moje odczucie) że, skoro mam koty, to one na pewno zabiją mi szynszyle - bo komuś tam zabiły. Nie pomogły ani zdjęcia ze świnkami, ani moje zapewnienia. Leciały teksty że mam uważać, że to, że tamto.... Poczułam się jak głupia 15 latka, która ma mleko pod nosem i nie zna się na niczym. Ja się nie zniechęciłam, bo na wielu forach wieszają psy na nowych, jestem do tego przyzwyczajona. Mąż miał nerwy na te gadanie i teksty tych wszystkowiedzących. Gdyby on się udzielał, to by już z powrotem nigdy tu nie zajrzał. Pewnie wiele osób takie coś zniechęciło. Wiedziałam co mówiłam, miałam racje i to nie szynszyle, a koty są perfidnie gryzione, dziobane, zastraszone i atakowane. Więc nie zawsze mają racje ci najmądrzejsi :)

 [super]

dream*:

--- Cytat: Ewciia91 w 06 Sty, 2014, 21:29 --- to by już z powrotem nigdy tu nie zajrzał.

--- Koniec cytatu ---

no właśnie, to kwintesencja tego o co mi chodzi. Wszystko można powiedzieć spokojnie i tak żeby 2ga osoba nie poczuła się atakowana. Inaczej się zniechęci i nie wróci tu już, a przecież chodzi o wzajemne pomaganie sobie. Bardzo bym chciała żeby na forum zapanowała przyjazna i wspierająca atmosfera.

Dodatkowo, dzięki pracy naszego Adriana, autor każdego tematu może zaznaczyć odpowiedź którą uważa za najbardziej pomocną. Mam nadzieję, że to zmotywuje do przemyślanych, merytorycznych wypowiedzi :)

Claudi:
Jestem za.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej