28 Kwi, 2024, 15:52

Autor Wątek: Pytania początkujących  (Przeczytany 199512 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Wol

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Muffin
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1675 dnia: 02 Sie, 2011, 13:52 »
Mam do Was następujące pytanie i bardzo proszę o odpowiedź ponieważ się martwię o malucha :(.
Zatem szyluś jest już u mnie 4 dni i nie widziałam jeszcze aby pił z zawieszonego poidełka, trochę się boję ponieważ widzę że maluch je dużo sianka , ziół i wyznaczona porcje granulatu a tak mało pije. Dałam mu miske z wodą bo myślałam że może nie umie pić z poidełka jednak po godzinie ta miska jest cała w sianku i innym jedzeniu Muffina. NIe wiem co zrobić wyjąć miskę i zmusić szylka do szukania źródła wody w poidełku czy zmieniać wode w misce co 1-2 h ? Czy Wasze szylki szybko nauczyły się pić z wyznaczonych miejsc ???

Muffinek urodził się 23.04.2011 , jest u mnie od 29.07. 2011 <3 <3 <3

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1676 dnia: 02 Sie, 2011, 14:33 »
Odnośnie picia odsyłam do tego wątku - http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=9179.0  .
Pamiętaj też, że poidełko nie może być wadliwe - http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=15443.0, czasami może się zapowietrzyć i woda nie poleci, tego trzeba pilnować.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Wol

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Muffin
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1677 dnia: 02 Sie, 2011, 15:17 »
Basiu bardzo dziękuje :), aż wstyd że sama tego nie znalazlam ale głupia ja myślalam ze jest tylko jedna strona tematów :P. Jeszcze raz dziękuje.

Muffinek urodził się 23.04.2011 , jest u mnie od 29.07. 2011 <3 <3 <3

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1678 dnia: 02 Sie, 2011, 19:22 »
Ależ nie ma za co, po to tu jesteśmy  :).

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Dorotka0001

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady (Lika)
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1679 dnia: 06 Sie, 2011, 21:30 »
To normalne ,że mój szylek daje buzi ??? Dlaczego w nocy wydaje dziwne dzwięki ???  Dzisiaj kichała co to może być ??





scaliła Basia_W
« Ostatnia zmiana: 07 Sie, 2011, 19:27 wysłana przez Basia_W »

Pozdrawiamy,
Lady, Lucek i Ja :D

Offline Anza

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gustaw[*], Tosia, Stefan, Alferd, Filipek, Jagódka
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1680 dnia: 06 Sie, 2011, 23:03 »
Tak, to całkiem normalne, że daje Ci "buzi". Tak się komunikują między sobą oraz okazują czułość.

Tu masz zestaw dźwięków wydawanych przez szynszyle: http://www.chinchilla-sounds.de/index_en.htm
Wszystko jest tam dokładnie opisane. ;)

Zdarza się, że jak coś wpadnie szynszylkowi do noska, to kichnie. Czasami też mogą "fukać" kiedy koniecznie chcą się do czegoś dostać, coś zdobyć, ale im się to nie udaje.

Jeśli szynszylek kicha częściej (np. 10 razy na godzinę i tak przez cały dzień) to znaczy, że jest chory i należy z nim iść do weterynarza.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1681 dnia: 07 Sie, 2011, 19:32 »
Jedno kichnięcie to normalne, jak u ludzi, ale jeśli szynszyla zaczyna więcej kichać, to trzeba bacznie obserwować i jeśli następnego dnia sytuacja się nie poprawi, to trzeba pędzić do weta. U tych zwierzątek choroba rozwija sie bardzo szybko i jeśli w porę się nie zareaguje, to można stracić zwierzątko. Uwaga na przeciągi (!), klatka nie może stać w przeciągu, jak i szylek biegając nie może być na nie narażony.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Wol

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Muffin
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1682 dnia: 11 Sie, 2011, 21:54 »
ehh dzis przyuwazylam moja kulke Muffina ,ze jak zrobi kupke do wannienki z pylem piaskowym to zaraz je WYJADA :( ... Co to ma byc :P , nie wiem jak go oduczyc a nie nadazam zaraz wyjac kupki bo zanim dojde juz kulka spalaszowala co miala :(...

Muffinek urodził się 23.04.2011 , jest u mnie od 29.07. 2011 <3 <3 <3

Offline Belzebuba

  • ŚLEDZĄCA UPRAWNIENIA :-)
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 725
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Belzebuba, Shub, Morri ...Lucyferka [*]
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1683 dnia: 11 Sie, 2011, 22:00 »
Mnie też zjadanie śrutu zszokowało na początku, ale doczytałam się, że to normalne. Szynszyle produkują dwa rodzaje bobków - takie, które da się jeszcze wykorzystać, i "bobki właściwe". To normalne i nie jest to powodem do zmartwień, oduczyć też go nie oduczysz ;)



...a w wannie ma czysto i nie musi przebierać ;D

Offline Nitria

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1684 dnia: 17 Sie, 2011, 19:57 »
Witam,
Dopiero zaczynam swoja przygodę z szynszylkami:)
I mam do Was pytanie...
Posiadam 3letniego samca.. teraz dokupiłam 4miesięczna samice,
na początku miały pewne opory do siebie, teraz bardzo się polubiły tylko nie wiem czy mogę trzymać je w jednej klatce?
jak wcześniej wspomniałam samiczka ma dopiero 4miesiace i nie chce żeby cos jej sie stało.
Co o tym myślicie??

Offline PusiaK

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 145
  • Uzbierane migdały: 0
  • Han Solo, Książniczka Leia Organa
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1685 dnia: 17 Sie, 2011, 20:06 »
Witam,
Dopiero zaczynam swoja przygodę z szynszylkami:)
I mam do Was pytanie...
Posiadam 3letniego samca.. teraz dokupiłam 4miesięczna samice,
na początku miały pewne opory do siebie, teraz bardzo się polubiły tylko nie wiem czy mogę trzymać je w jednej klatce?
jak wcześniej wspomniałam samiczka ma dopiero 4miesiace i nie chce żeby cos jej sie stało.
Co o tym myślicie??

Ja mam rocznego samczyka i dokupiłem samiczkę 2,5 miesiąca. Dopóki nie będzie miała 5-6 miesięcy nie będzie miała kontaktu z samcem. Bo musi być na tyle duża aby się bronić przed samcem.

Jeśli szynszyle już są razem to nie mam pojęcia co trzeba by było zrobić...

Offline Nitria

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1686 dnia: 17 Sie, 2011, 20:22 »
Samiczka jest wielkości samca, i widac ze chce nad nim dominować,  [-chomik-]
tylko boje się ze jesli zajdzie w ciaze w tak młodym wieku cos moze jej sie stac...

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1687 dnia: 18 Sie, 2011, 09:01 »
Samiczka nie powinna zajść w ciążę przed 9 miesiącem życia, bo jej organizm jeszcze się rozwija, a wczesna ciąża to obciążenie i możliwość komplikacji.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline PusiaK

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 145
  • Uzbierane migdały: 0
  • Han Solo, Książniczka Leia Organa
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1688 dnia: 18 Sie, 2011, 11:13 »
A są może jakieś środki zapobiegawcze oprócz rozdzielenia? Jakiś rodzaj antykoncepcji?

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1689 dnia: 18 Sie, 2011, 15:19 »
Nie ma. Jedyną antykoncepcją u szynszyli jest rozdzielanie, kastracja i sterylizacja.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Villemo

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1690 dnia: 05 Sty, 2014, 13:51 »
Witam,
Nie wiem czy w dobrym miejscu pisze, jeśli nie to z góry przepraszam :)
Od dłuższego czasu planuję zakup szynszyla lub dwóch (tylko samiczki), zaprojektowałam dla nich wolierę, która aktualnie powstaje.
Mam kilka pytań do doświadczonych opiekunów, hodowców:
1. Jako początkująca poradzę sobie z dwoma szynszylami ?(czytałam że to stadne zwierzątka i wolą towarzystwo)
2. Żywienie tyle ile czytałam artykułów i książek tyle jest sposobów karmienia... Jakie jest najodpowiedniejszy pokarm co można dawać a co nie ?
Bardzo bym prosiła o wyczerpującą odpowiedź na to pytanie, jest dla mnie ważne.
3. Jaka ściółka mogą być na dole granulat z trocin a na górze miękkie trocinki ?
5. Sianko powinno być w paśniku ?
6. platformy w wolierze zaprojektowałam o wymiarach szer 10-15 i dł 10-15 czy to im wystarczy?
7. Jeśli będą dwie szyszki czy muszą mieć osobne miski ?
8. Jaka jest najodpowiedniejsza miska dla Szynszyla ?
9. Kolby mogą być dla ogólnych zwierząt czy jakieś specjalistyczne ?
10. Co jest najlepsze do kąpieli pyłowych, szklana kula czy wanienki w zoologicznym ?
11. Pojemnik na kąpiele pyłowe ma być dostępny non stop czy kilka razy w tygodniu ?
12. Szynszyle się szczepi itp. ?
13. Szyszki załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu, nawet jak są dwie ?
14. Czy powinnam kupić kuwete ?
15. Czy będą mi obgryzać woliere, jeśli będą mieć czały czas dostęp do kolb i gryzaków (gałązek) ?
Z góry serdecznie proszę o odpowiedzi.
Pozdrawiam

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1691 dnia: 05 Sty, 2014, 15:45 »
Witaj,
1. poradzisz sobie, tylko zadbaj o zwierzątka jednej płci, inaczej możesz sobie nie poradzić z przyrostem naturalnym.
2.podstawa: sianko + zioła (suszonki, świeżynki), +niewielka ilość dobrej jakości karm typu granulat lub mieszanki, ale zaznaczam dobrej jakości.
3.Trociny lub żwirek drewniany. Ja preferuje żwirek, nie fruwa wokoło klatki.
4.gdzie pytanie nr 4?
5.Sianko w paśniku jak najbardziej. Szylki nie mogą jeśc zasikanego sianka. Nie trudno o biegunkę.
6.w klatce przewidujesz tylko 2 półki? o.0 To mało i stanowczo za wąskie. Szylki lubia się położyc do spania, wyobrażasz sobie spanie na 10cm? Wymiar półki 20-25cm a długość przez cała szerokość klatki.
7.Mogą mieć jedna miskę + paśnik z sianem + poidełko.
8.Metalowa, zawieszana, żeby nie była zrzucana na dno klatki. Ciężkie ceramiczne raczej sie nie nadają, bo mogą sobie jedna drugiej zrzucić na łeb i nieszczęście gotowe.
9.Kolby mogą byc różne, ale podawane rzadko, jako przysmak.
10.Co uważasz za stosowne: miski ceramiczne, szklana kula, pastikowe wanienki Savic'a, szerokie osłonki kwiatowe. Cos co można umyć i wyparzyć w razie chorób czy biegunek. Drewniane kąpielówki to porażka.
11. Ja podaje co 2 dni na 2h. Przy zbyt czestym przesiadywaniu w piasku szylki dostaja zapalenia spojówek. Albo zaczynaja sie do niego załatwiać.
12.Nie. Dlatego też raczej nie wynosi sie ich na dwór na trawniki uczęszczane przez psy i koty, żeby czegos nie złapały.
13.Można je nauczyć sikania do kuwetki ze żwirem, nie musi on zajmować całej powierzchni dna klatki. Jednak kupek nie kontrolują. Robią je wszędzie i to jest normalne.
14.Ja nie miałam przez 9 lat, teraz mam, chwale sobie, bo mniej żwirku idzie i mniej sie pyli naokoło.
15.dostęp go gryzaków muszą mieć nonstop, ale i tak zahaczą zębem tu i ówdzie mebel lub klatkę. To ich sposób poznawania swiata. Jak dzieci ;p

13.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Villemo

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1692 dnia: 05 Sty, 2014, 16:29 »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Masz rację mój błąd, zadzwonię do stolarza i poproszę o zmianę rozmiaru, platform. W klatce przewiduje 5-6 platform + podesty.

4 pytanie uciekło mi. Chciałam zapytać o świeżynki podać np. kawałek marchewki i jabłka raz lub 2 razy w tygodniu ?

Pozdrawiam i dziękuję.


Offline BloodyKiss

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1693 dnia: 05 Sty, 2014, 20:14 »
Nic świeżego, same suszonki ;)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1694 dnia: 05 Sty, 2014, 21:01 »
Nic świeżego, same suszonki ;)
Ależ oczywiście podajemy świeżonki, tylko z czasem przyzwyczajamy szylki do nich, są osoby, które w sezonie letnim podają dużo różnych świeżych ziół i owoców codziennie i szylki maja się świetnie. Ja moim staram się codziennie jakiś kawałeczek jabłka na dobranoc podawać : ).

7. Misek możesz mieć więcej, osobno ziółka, granulat i na jakieś smakołyki.
8. Ja podpatrzyłam fajny sposób na miseczki od Bożeny, czyli niepotrzebne (stabilne) filiżanki z uszkiem, za pomocą którego można karabińczykiem przytwierdzić taką do prętów klatki - nie do ruszenia : ).
11. Ja piasek podaję codziennie, ale tylko na kilkanaście minut po bieganku.
13. Polecam też kuwetkę na wybiegu postawić bo nie zawsze chce im się iść do klatki wysiusiać.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline BloodyKiss

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1695 dnia: 05 Sty, 2014, 22:58 »
Ależ oczywiście podajemy świeżonki

Poważnie? Byłam pewna, że trzeba coś wysuszyć zanim da się zwierzakowi... Widzę jeszcze wiele muszę się nauczyć :D

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1696 dnia: 06 Sty, 2014, 10:58 »
Poważnie : ), w tym temacie więcej do napisania miałyby Alicja czy Ania, które w sezonie zbierają dużo ziółek i innych przysmaków. Gdzieś tu na forum jest to opisane, pewnie w dziale żywienie.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1697 dnia: 06 Sty, 2014, 13:03 »
Jasne że dajemy świeżynki. Nie w jakichś mega wielkich ilościach, ale tak na smak. Moje od wiosny do jesieni dostają świeżego mniszka lekarskiego oraz liście z jabłonki. Zbieramy i magazynujemy także suszki na zimę. Dziewczyny w albumie zamieściły zdjęcia roślin i ziela które można zbierać i suszyć samodzielnie. Zaglądnij tam to bardzo pomocne fotki. Polecamy!

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1698 dnia: 06 Sty, 2014, 21:11 »
Swiezonki teraz też dostaja bo zima lagodna. Znajduje mleczyki i paczki wierzby, oraz szalwie i tymianek. Kupuje doniczkowa brazylię też :). Też Basiu podaje jablko ale wkładam do klatki całe, rano wyjmuje co zostanie.
Trzeba pomału zaczynać ze swiezonkami małymi kroczkami. Najważniejsze są zioła różnorodne aby mogły same wybierać co lubią i potrzebuje organizm..

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Pytania początkujących
« Odpowiedź #1699 dnia: 07 Sty, 2014, 08:42 »
Moi ze świeżonek bardzo lubią pietruszkę, banan , jablko, mandarynkę ,sałatę i bazylię ;)
Na początku nie chciały ich jeść ale z czasem przyzwyczaiły się i teraz  tylko zajadają się ;) [banan]


Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

 

plusy i minusy posiadania szynszyli, wady i zalety, główne cechy szynszyli, podstawowe informacje z zakresu opieki - DLA POCZĄTKUJĄCYCH i zastanawiających się :)

Zaczęty przez ChinchillAllyDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 10967
Ostatnia wiadomość 14 Sty, 2014, 13:01
wysłana przez octoberrustyd4A
wielkość klatki, kamienie w klatce? i inne pytania.

Zaczęty przez bodek15Dział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 6027
Ostatnia wiadomość 13 Gru, 2007, 14:25
wysłana przez akto
Instrukcja dla początkujących- podstawowa wiedza w pigułce

Zaczęty przez CiupelekDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 17255
Ostatnia wiadomość 12 Sty, 2022, 21:51
wysłana przez Adrian
Szylka - pytania do doświadczonych właścicieli

Zaczęty przez owca_cukrowaDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 2511
Ostatnia wiadomość 16 Lut, 2015, 22:34
wysłana przez Paja
Frankenstein - problem z sierścią - pytania.

Zaczęty przez dawidrybaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 1760
Ostatnia wiadomość 06 Sie, 2015, 12:24
wysłana przez Aishaq
SimplePortal