Szynszyle.Info :: Forum Miłośników Szynszyli

o szynszylach => ARTYKUŁY i PORADNIKI => zdrowie i higiena => Wątek zaczęty przez: Ciupelek w 16 Kwi, 2014, 10:49

Tytuł: Wizyta u weterynarza, czyli co, jak, z czym i po co
Wiadomość wysłana przez: Ciupelek w 16 Kwi, 2014, 10:49

Podstawowymi rzeczami, które musimy mieć jest:


-transporter
-szmaty (ręczniki)
- pieniądze na opłatę kosztów wizyty, ewentualnych leków
-notes, długopis aby w razie potrzeby zapisać ewentualne zalecenia weterynarza (w razie gdybyśmy nie otrzymali od niego instrukcji na piśmie)



Wybór Weterynarza

Weterynarz zajmujący się naszą szynszylą musi być kompetentny. Warto wcześniej zadzwonić i zapytać wprost czy zna się na szynszylach na tyle aby podjąć się leczenia. Jeżeli weterynarz zarzeka się, że jest specjalistą od szynszyli, można zadać mu niezbyt skomplikowane pytania (jak rozpoznać płeć? ile trwa ciąża? czy trzeba je szczepić na nosówkę? czy można trzymać razem rodzeństwo mieszane?)- ten sposób naprawdę działa.
Odpowiedzi na te pytania można bez problemu znaleźć na forum.

Warunki atmosferyczne.

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na pogodę. Jeżeli jest wietrznie, niezależnie od pory roku musimy zakryć szmatami otwory transportera tak, aby w środku nie było przeciągu. Wnętrze najlepiej wyłożyć ręcznikiem. Podczas upałów trzeba szylce włożyć do środka butelkę w skarpetce ze zmrożoną wodą, bądź bezpieczny „schładzacz” w innej formie.

Droga do weterynarza

Na dłuższą podróż najlepiej jest nasypać pigwy i zabezpieczyć wejście tak, aby nie powylatywała. Jeżeli podróż do weterynarza nie trwa dłużej niż 1,5-2godz. Nie zalecamy umieszczania w transporterze poidełka – zwierzę w stresie i tak nie będzie z niego korzystać, a mają tendencję do nieszczelności w trakcie podróży (wstrząsy itp.).
Dużo zależy od stanu zwierzątka, jeżeli jest gorszy należy tak wyłożyć wnętrze, aby nawet gdy się wywróci, nic mu się nie stało. Jeżeli zwierzę jest w ogólnym stanie dobrym to warto włożyć szynszyli gałązkę do transporterka, co by się zwierzak zajął i mniej stresował.

Wizyta

Dobrze jest zapisać na kartce wszystkie zaobserwowane objawy. Czasami zapomnimy o wszystkim powiedzieć podczas wizyty, niektóre szczegóły mogą być jednak istotne dla leczenia i diagnozy.
Bywa, że weterynarze nie biorą szylka na ręce, prosząc o to nas. Więc na wizytę u lekarza warto zaopatrzyć się w dużą skalę odporności na ból, bo przestraszone szynszyle potrafią strasznie gryźć. Można mieć przygotowaną ochronną rękawicę roboczą (uwaga! NOWĄ – tzn. czystą, przeznaczoną tylko dla szynszyli).

Miejmy ulubiony smakołyk zwierzaka pod ręką w nagrodę za odbyta wizytę u weta jeśli stan zwierzaka na to pozwala i nie ma medycznych przeciwwskazań do jedzenia.


Autorka : Ciupelek
Współpraca i korekta: Smiledream, pachafu.
SimplePortal