hypothetical
27 Kwi, 2024, 21:57

Autor Wątek: !!! Hejka jestem nowa !!!  (Przeczytany 2604 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Juta

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Jeszcze niestety nie mam :(
!!! Hejka jestem nowa !!!
« dnia: 19 Sie, 2009, 21:04 »
Jestem tu nowiutka i mam nadzieję, że to forum pomoże mi bardzo w sprawach dotyczących szylek.
Szczerze mówiąc, to mam w planach z siostrą (nick: Sunniva) żeby kupić dwie (jak przekonać rodziców???).
Może trochę podpowiecie?
Mam 12 lat i dopiero zaczyna się moja przygoda z gryzoniami. Zaczęłam już zbierać pieniądze na szynszylkę.
 [taniec]

Szynszyle to cudne zwierzęta i kochajmy je jak nawet trochę rozrabiają.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Sie, 2009, 21:16 »
może główny argument to, że są to zwierzątka stadne.
W moim odczuciu jeśli ma się więcej niż jednego to:
- zwierzęta są szczęśliwsze a my możemy obserwować ich zachowania społeczne
nie musimy mieć wyrzutów sumienia kiedy zdarzy nam sie, ze będziemy mieć w zyciu okres w którym zupełnie nie będziemy mieć czasu na zwierzęta i spędzanie z nimi czasu - zajmą się sobą, wystarczy tylko je czasem wypuścić na wybieg i w zasadzie możemy się zająć swoimi sprawami - pojedyncze zwierzątko traktuje nas jak jedyne -- swoje towarzystwo i jeśli zdarzy sie, ze nie bedziemy mogli mu poświęcać dość czasu, będzie smutne i samotne.
- łatwiej zauważyć niepokojące zmiany chorobowe w zachowaniu i wyglądzie zwierzaka gdy ma się 2gie do porównania
- moim zdaniem, wbrew utartemu stereotypowi, zwierzęta w stadzie łatwiej się oswaja - bo to stado daje im poczucie bezpieczenstwa i sprawia, ze są ufniejsze.
- mniej hałasują w nocy :P i mniej obgryzają sprzęty domowe, kable i meble bo sie nie nudzą na wybiegach :P - co nie znaczy, ze w ogole tego nie robia.
- utrzymanie 2ch kosztuje praktycznioe tyle samo co jednego



Witaj :))) wraz z siostrą :))

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline ruda19

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • standardowa samiczka_ TOSIA ^^ & mozaika ŚNIEŻKA
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Sie, 2009, 23:35 »
ja mojej mamie oznajmiłam ze szynszyl to strasznie fajne zwierze i muszę go mieć kupiłam wszystko sama i mam ^^ ...a teraz i moja mama zachwyca się mym skarbem  [-chomik-]


radze jednak żebyś poczytała to forum ..to na prawdę nie zły zbiór wiedzy

pozdrawiam cieplutko  [taniec]

....^^.....

Uśmiech przede wszystkim ^^

(\__/)
(='.'=)
(")_(")

Offline Juta

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Jeszcze niestety nie mam :(
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Sie, 2009, 10:24 »
Dzięki za trafne porady. Jestem na forum od jednego dnia,a już usłyszałam pomocne komentarze  :D
Proszę, przysyłajcie dalej poradki jak przekonać rodziców. Mama nie powiedziała nie, ale jeszcze nie powiedziała tak. Wiecie, musi się zastanowić i te sprawy. Jeszce raz dziękuję i mam nadzieję, że znajdzie się więcej "sposobów" na przekonanie rodziców.

Szynszyle to cudne zwierzęta i kochajmy je jak nawet trochę rozrabiają.

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Sie, 2009, 10:52 »
ja napiszę tak-rozumiem świetnie, że chcesz mieć zwierzątko i nie będę pisała, że jesteś za młoda, na pewno Ci się znudzi..bla, bla.. to nie ma sensu :)
natomiast-pochwalam, że doceniasz to, że na zwierzaczka trzeba pieniążki odłożyć. jest to godne docenienia. nie idziesz i nie sępisz całej kwoty od rodziców, tylko powolutku sobie z siostrą zbieracie.
rodzice wiadomo, że mogą mieć obawy, zwłaszcza jeśli macie już jakieś zwierzątka, że nie dacie sobie rady. dlatego zanim zakupicie w ogóle szynszylka, usiądźcie z rodzicami pewnego sobotniego wieczora, kiedy nie będzie można się wymigać, że jutro do roboty z rana rodzice idą ;) i przy herbatce poczytajcie sobie wszyscy informacje z działu dla początkujących, wątku za i przeciw/plusy i minusy posiadania szynszyli.
to pomoże uświadomić rodzicom, że przejmujecie się losem zwierzaczka i nie chcecie zrobić mu krzywdy zaniedbaniami i przyjmujecie na siebie PEŁNIĘ OBOWIĄZKÓW wynikających z posiadania tak specyficznego zwierzątka.
musicie się zatem liczyć, że rodzice zechcą sprawdzić, jaki jest na prawdę wasz stosunek do tego pomysłu na dłuższą metę. i niestety będą mięli rację. ja swoją pierwszą szynszylkę też chciałam w wieku 12 lat i rodzice mi ją kupili. i przyznam się, że było na prawdę ciężko-sprzątanie codziennie, raz na tydzień dogłębne mycie kuwety i klatki sprzątanie, hałasy w nocy, że zasnąć nie można-a klatka musiała stać w moim pokoju, spore koszty utrzymania-kieszonkowe topniało w zastraszającym tempie...
zastanów się z siostrą, czy na dłuższą metę dacie rady temu podołać. bo tego zwierzaczka nie można oddać do schroniska, w ogóle to najlepiej kupić dwa naraz tej samej płci, bo inaczej przeżywają bardzo samotność. czy czas wam pozwoli na pogodzenie, nauki, czasu dla siebie i bliskich i zwierzaczka? czy rodzicom nie będą koszta utrzymania i hałas przeszkadzać? jak widzicie to nie tylko oh-ah jakie to fajne zwierzątko :) niestety trzeba się liczyć z minusami posiadania kulki. a uwierzcie-jest mnóstwo innych równie genialnych zwierzątek do hodowania w domu, które są w razi czego mniej kłopotliwe.
oczywiście nie chcę zniechęcać-musicie tylko odfiltrować emocje i "zajawkę na szynszyla" ;) od tego, co was czeka. bo nie raz możecie gryźć się w język "po co nam był ten szynszyl/-e?!" :D

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sie, 2009, 15:51 »

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Juta

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Jeszcze niestety nie mam :(
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sie, 2009, 19:21 »
Może powinnam zaczekać, aż będziemy mieli większy dom?? Bo na razie to mieszkamy w mieszkaniu i nie wiem czy dla szylki będzie odpowiedni mały pokój.
 A i kolejny problem - przyszłość. I ja i moja siostra chcemy wziąć w przyszłości szylki do swojego mieszkania (jeżeli w ogóle będę miała mieszkanie  :D), bo wiecie, jak to bywa z siostrami. Jest ode mnie dwa lata starsza więc gdy pójdzie na studia, ja się zajmę szylkami ale co potem  :???:
Więc radźcie, Proszę!!!

(gdy będziemy mieć większy dom mama na pewno się zgodzi na szylkę)
« Ostatnia zmiana: 20 Sie, 2009, 19:26 wysłana przez Juta »

Szynszyle to cudne zwierzęta i kochajmy je jak nawet trochę rozrabiają.

Offline katakumby18

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Sie, 2009, 19:34 »
Witam i pozdrawiam z moimi dziewczynami :D

"Zołza to kobieta niezależna, która będąc w związku z mężczyzną nigdy nie przestaje być sobą. Ma poczucie humoru i życzliwy charakter. Nie kłamie, nie gra, nie manipuluje. Zna swoją wartość. Mówi, co myśli i robi, co chce. . to Cała Ja

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Sie, 2009, 19:40 »
ale co potem  :???:
Więc radźcie, Proszę!!!

Jak to co? No dalej trzeba się zajmować. Ja studiuję i pracuję, a szylkami też się zajmuję. Jak raz się podejmiesz opieki, to już trudno. Niestety nie wszyscy to rozumieją, i stąd tyle jest aukcji na allegro "Sprzedaję, bo poszłam na studia i nie mam czasu się zajmować". Przykre to.


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Sie, 2009, 20:16 »
Na tym polega dorosłe zycie, trzeba odpowiadać za własne decyzje.
Opiekuję się zwierzątkiem ? robię to z całych sił i bez taryfy ulgowej. Czasami lepiej nie rozważać aż tak szczegółowo, zycie jednak lubi samo rozwiązywać problemy lub ich przysparzać i nie za bardzo mamy na to wpływ.
Troszeczkę tak - ale nie aż tak do końca :-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sie, 2009, 20:40 »
pierwsza osoba w wieku 13-14 lat myśląca ODPOWIEDZIALNIE. BOŻE CZY TO CUD ?

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline natalie1988

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nikita i Basia-sweet girls + Myszko i Czaruś
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sie, 2009, 20:54 »
Musicie się zastanowić czy naprawdę chcecie i jesteście gotowe na przyjęcie Szyszorka. One naprawdę wymagają poświęcenia im dużo czasu i uwagi. Moja potrafi zrobić dużo hałasu kiedy ma ochotę się ze mną bawić, wtedy nie ma  wyjścia :D Ale to bardzo wdzięczne zwierzaczki. Moja Nikita bardzo szybko się do mnie przyzwyczaiła :) Oszalałam na jej punkcie!!!!!!!!!!!!!!!!!  [-chomik-]

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Sie, 2009, 22:40 »
pierwsza osoba w wieku 13-14 lat myśląca ODPOWIEDZIALNIE. BOŻE CZY TO CUD ?

Chyba tak :)


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline Juta

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Jeszcze niestety nie mam :(
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Sie, 2009, 14:11 »
Greadee chodziło mi oto, że mamy zamiar kupić dwie szynszyle. Dla każdej po jednej tylko gdy pójdziemy na studia każda będzie chciała obie wziąć, w tym rzecz.
Aha i dzięki za to, że myślicie że jestem odpowiedzialna :D ( nie chcę się za bardzo przechwalać)
Chociaż szczerze mówiąc moja siostra nie miała problemu gdy miała mysz. Przebywała z nią nawet 4 godz. dziennie!!! chociaż to była mysz i jej tak dużo nie trzeba uwagi poświęcać. Ale wiadomo - mysz to nie szynszyla.
W każdym razie szylka byłaby pierwszym moim zwierzątkiem. Moim własnym. Co prawda mam kota i psa. Ale raczej pies jest mamy, a kot to samotnik. Z nim się pobawić to cud. Czasem myślę, żeby ustąpić siostrze. Taka już jestem - uległa, a moja siostra wręcz przeciwnie. Chociaż bardzo chcę mieć szynszylę i wiem, że sobie bym z nią poradziła nie chcę kłótni. Tyle ich już było z siostrą w sprawie szynszyli...
« Ostatnia zmiana: 21 Sie, 2009, 14:14 wysłana przez Juta »

Szynszyle to cudne zwierzęta i kochajmy je jak nawet trochę rozrabiają.

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: !!! Hejka jestem nowa !!!
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Sie, 2009, 14:31 »
Greadee chodziło mi oto, że mamy zamiar kupić dwie szynszyle. Dla każdej po jednej tylko gdy pójdziemy na studia każda będzie chciała obie wziąć, w tym rzecz.

Eee, to do mnie? Nic nie pisałam o tym...
Ale ok, mogę napisać. A więc moim zdaniem:
Skoro chcecie 2 szylki (mam nadzieję, że tej samej płci), to jak już za te 6 czy 8 lat nastąpi faktycznie taki moment, że któraś z Was się wyprowadzi, trzeba będzie się znowu wykazać odpowiedzialnością i dojrzałością. Moim zdaniem priorytetem w takiej sytuacji jest to, że szylki są ze sobą zżyte i szczęśliwe razem. A to, że ja jestem też z nimi zżyta schodzi na dalszy plan. Czyli, wolałabym zabrać oba albo oddać siostrze oba niż je rozdzielać. Ot co, tyle myślę ja. Powiedziałam. Dziękuję za uwagę :)


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

 

Szyszka i Niunia, oraz ich nowa "wspolna" klatka

Zaczęty przez EsperDział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 7382
Ostatnia wiadomość 13 Wrz, 2008, 15:27
wysłana przez UnLe96
Klateczka własnek roboty, czyli nowa chata Bilba, Shibby i Gigi =)

Zaczęty przez MefkaDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 5534
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2010, 00:08
wysłana przez greatdee
przeprowadzka szynszyla - podróż, nowa klatka, nowe miejsce

Zaczęty przez wiza55Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2837
Ostatnia wiadomość 27 Lut, 2018, 11:43
wysłana przez wiza55
Nowa klatka dla naszych futrzaków mojej roboty

Zaczęty przez mleczykDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 4114
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2010, 12:58
wysłana przez mleczyk
Nowa karma - nieznana mieszanka na wagę

Zaczęty przez Filip123222Dział Żywienie

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 2720
Ostatnia wiadomość 23 Mar, 2014, 10:23
wysłana przez emiQs
SimplePortal