Szynszyle.Info :: Forum Miłośników Szynszyli

o szynszylach => ARTYKUŁY i PORADNIKI => zdrowie i higiena => Wątek zaczęty przez: Olka_Szyszko_2 w 24 Maj, 2021, 14:38

Tytuł: problem z zębami u szynszylka - proszę o pomoc
Wiadomość wysłana przez: Olka_Szyszko_2 w 24 Maj, 2021, 14:38
Cześć,

mam ok 12-13 letniego szynszylka od stycznia ma poważny problem z zębami. Leczony jest w Zwierzyńcu we Wrocławiu. W styczniu hospitalizacja (był w bardzo złym stanie). Wyszedł z tego ale sam już nie je. Teraz comiesięczne korekty oraz suplementacja (wit. c, wapń, ostogenon). Efekt jest taki, że od lutego nie ma żadnego efektu czyli nie je sam. Jest karmiony strzykawką. W związku, że rtg i tomograf to kolejne kilkaset złotych - chcą sprawdzić czy suplementacja przynosi efekty nie wiem co mam robić. Szynszylek jest wesoły jak na swój wiek. Chętnie je ze strzykawki i przyjmuje leki. Czy jest szansa, że zacznie sam jeść ? Ostania korektę miał 6 tygodni temu.
Tytuł: Odp: problem z zębami u szynszylka - proszę o pomoc
Wiadomość wysłana przez: Olka_Szyszko_2 w 24 Maj, 2021, 14:54
I mam jeszcze pytanie ile trwa regeneracja zębów ? Przy korektach miał usuwane chwiejące się ząbki. Oraz podajcie przysmaki jakie jedzą wasze szynszylki, takie którym nie mogą się oprzeć ?

Tytuł: Odp: problem z zębami u szynszylka - proszę o pomoc
Wiadomość wysłana przez: M___M w 25 Maj, 2021, 11:17
Żeby ocenić czy jest szansa że zacznie sam jeść konieczne jest RTG. Jeżeli szynszyl nie je mimo korekty zębów, to najprawdopodobniej oznacza problem z korzeniami. Jeżeli korzenie są przerośnięte to gryzienie czegokolwiek sprawia ból i szynszyla nie je. Natomiast żeby sprawdzić czy korzenie są przerośnięte niezbędne jest wykonanie RTG.
Tytuł: Odp: problem z zębami u szynszylka - proszę o pomoc
Wiadomość wysłana przez: Olka_Szyszko_2 w 25 Maj, 2021, 13:26
Miał już robione RTG. Po czym kilka korekt. Nic to nie dało.
Tytuł: Odp: problem z zębami u szynszylka - proszę o pomoc
Wiadomość wysłana przez: Olka_Szyszko_2 w 25 Maj, 2021, 13:36
Po RTG dostałam informację, że proces regeneracji to proces długotrwały. Panie nie były mi w stanie powiedzieć czy będą efekty.
SimplePortal