Szynszyle.Info :: Forum Miłośników Szynszyli

o szynszylach => ARTYKUŁY i PORADNIKI => hodowla i rozmnażanie => Wątek zaczęty przez: Metallowa w 12 Cze, 2017, 13:14

Tytuł: ODCHÓW. CZYLI OD 0-3 MIESIĘCY ŻYCIA SZYNSZYLI
Wiadomość wysłana przez: Metallowa w 12 Cze, 2017, 13:14
ODCHÓW. CZYLI OD 0-3 MIESIĘCY ŻYCIA SZYNSZYLI

(http://i64.tinypic.com/eldxkg.jpg)

Po długiej przerwie wracamy do Was z artykułem o odchowie młodych od dnia narodzin do dnia wydania nowym opiekunom. Okres od porodu do ukończenia przez malca 3ch miesięcy jest bardzo ważny w życiu szynszyli- kształtuje jej nawyki żywieniowe, jej charakter oraz zdolności adaptacyjne. W dużej mierze to od nas i warunków jakie zapewnimy młodym oraz karmiącej matce zależy jak będą się one rozwijać.
Zaraz po porodzie, kiedy nowo narodzone szynszyle już brykają, a łożyska są wydalone i zjedzone przez samice (bądź usunięte przez nas z porodówki), następuje czas na podstawowe czynności- ważenie oraz skontrolowanie czy młode są całe i zdrowe. Nie ma obaw przed dotykaniem młodych jeśli samica nie protestuje, w przeciwnym razie należy dać jej spokój i spróbować w czasie gdy będzie zajęta czymś innym, np. jedzeniem. Na co trzeba zwracać uwagę przy oględzinach malców?
-czy jej oczka są otwarte-jeśli nie, trzeba je bezzwłocznie namoczyć wacikiem oraz otworzyć delikatnie palcami
czy jest całkowicie owłosiona (a nie jest jeszcze maleńkim wcześniakiem)
-czy matka nie uszkodziła go podczas porodu (czasami kiedy szynszyla nie jest w stanie wydalić z siebie młodego- ciągnie go zębami, co może prowadzić do drobnych urazów malca)
-czy jej waga jest odpowiednia dla noworodka - Orientacyjnie za odpowiednią wagę dla nowo narodzonej szynszyli należy uznać okolice 40-60 g. Waga malców zależna jest jednak od bardzo wielu czynników- od liczebności miotu, przez dietę matki w czasie ciąży, po dokładną długość jej trwania (może to być 105 dni a może 115). Zdarzają się zarówno młodsze szkraby (na takie trzeba zwracać szczególną uwagę, pilnować, aby się najadał i kontrolować bacznie jego rozwój) jak i malce o wadze ponadprzeciętnej (najczęściej wśród jedynaków).
-w tym momencie można już z powodzeniem określić płeć szynszyli (jakiś czas temu zamieściliśmy na ten temat mini-poradnik)
PIERWSZA POMOC
Tak jak wcześniej zostało wspomniane, czasem zdarzy się, że samica pomagając sobie zębami za mocno złapie malucha. Przy niewielkich ranach wystarczy przemyć np. rivanolem, lecz przy odgryzionych kończynach (co zdarza się dosyć rzadko) niezbędna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii, tak jak i w przypadku, kiedy rany zaczynają się jątrzyć, nieładnie pachnieć, nie chcą się goić lub jeśli zaniepokoi nas cokolwiek innego.
DOKARMIANIE
Przede wszystkim należy pamiętać, że w pierwszych dniach po porodzie waga małej szynszyli może spaść o nawet 10 % początkowej masy ciała. Nie należy się tym przejmować, chyba, że widzimy, że maluszek ewidentnie się nie najada (przy dotykaniu maleństwa czuć, czy brzuszek jest pusty czy pękaty) lub gdy rodzeństwo walczy o pokarm. W przypadku walk między szkrabami miejmy na uwadze, że muszą one ustalić między sobą hierarchię- to, który będzie pił z "najlepszego cycka". Po 1-2 dniach takie przepychanki malców powinny ustać, jeśli jednak to nie nastąpi, musimy wspomóc, nie zastąpić (!) szynszylową mamę i wdrożyć podkarmianie malca/malców mlekiem zastępczym. [Tu świetnie sprawdza się mleko dla kociąt/małych ssaków firmy beaphar w duecie ze strzykawką/pipetką lub specjalną butelką do dokarmiania, również firmy beaphar]. O tym jak często dokarmiać musimy zdecydować sami na podstawie obserwacji, nie należy całkowicie zastępować karmienia matki, trzeba starać się ograniczyć sztuczne karmienie do minimum, pamiętając, że w pierwszym tygodniu laktacja dopiero się "rozkręca" i malce muszą ssać piersi matki, żeby ta zaczęła produkować więcej mleka. Podstawową i niezbędną czynnością jest tutaj obserwacja i wyciąganie wniosków. Trzeba ważyć malce, kontrolować czy dalej walczą, czy są najedzone, jeśli już zdecydujemy się na podkarmianie, musimy dążyć do tego, by stale zmniejszać ilość podawania sztucznego mleka, by w końcu całkiem je odstawić, pozwalając matce w stu procentach zająć się malcami.
OPIEKA NAD PODROSTKAMI
Przez pierwsze dni życia szynszylę trzeba ważyć codziennie. Im robi się starsza, większa, a my widzimy, że rozwija się prawidłowo można zmniejszyć częstotliwość kontroli wagi i robić to rzadziej, co kilka dni, później co tydzień. Kiedy zauważymy, że młode zaczynają podjadać większe ilości stałego pokarmu , należy uwzględnić to przy codziennym karmieniu, aby najadała się i matka i jej młode. Pamiętajmy, że to, że młode zaczynają podjadać siano, zioła i karmę, nie oznacza, że nie piją już mleka, które w dalszym ciągu, stanowi podstawę diety podrostków. W większości domowych hodowli praktykuje się trzymanie młodych z matką przez trzy miesiące. Według nas jest to optymalny czas na oddzielenie szynszyli, zapewnia jej prawidłowy rozwój fizyczny oraz psychiczny.
Hodowla, to nie tylko radość z małych puchatych kuleczek. To również masa obowiązków i sytuacji, w których nie zawsze możemy wszystko przewidzieć i wszystkiemu zapobiec. Należy jednak robić wszystko, by minimalizować ryzyko, reagować natychmiast, kiedy widzimy, że coś jest nie tak, pamiętając, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze pupile.

Artykuł napisany wspólnie przez hodowle Szynszylandia oraz Happy Chinchillas w ramach Poradnika Hodowcy Szynszyli https://web.facebook.com/Poradnik-Hodowcy-Szynszyli-1051219461574345/?ref=bookmarks (https://web.facebook.com/Poradnik-Hodowcy-Szynszyli-1051219461574345/?ref=bookmarks)
SimplePortal