o szynszylach > Rozmnażanie

Karmienie i dokarmianie maluszkow.

(1/2) > >>

Alicja Mannschack:
TO JEST LINK OD GRAZKI
Ważnym i miarodajnym wskaźnikiem jest kontrola przyrostów wagi rosnącego oseska. Po początkowym, 10-cio procentowym spadku wyjściowej masy ciała (wyjściowa prawidłowa waga to 30 do 70 g), który to spadek następuje w pierwszym tygodniu życia, maluszki powinny zacząć przybierać ok. 3 gramy dziennie przez pierwszy miesiąc życia. Do ukończenia czwartego tygodnia maluch powinien osiągnąć  masę ok. 200 g. Możliwe odstępstwa od tej zasady mają miejsce, gdy mamy do czynienia z niską wyjściową  masą
ciała rodziców.
Dalszy spadek wagi (po wspomnianym już 10%) lub brak wystarczających postępów w przyroście masy (początkowo przynajmniej 20 gram na tydzień; potem stopniowo coraz mniej, gdy tempo wzrostu nieco spada) jest wystarczająca  podstawa do podejrzeń o brak dostatecznych ilości pokarmu.

Mleko szynszylej matki  jest znacznie bogatsze w tłuszcz niż mleko krowie (począwszy od pierwszego dnia laktacji - gdy wynosi 15,6% - zmniejsza się w piątym dniu do 10,8%, by ponownie wzrastając osiągnęło w dniu dziesiątym poziom 12,5%). Udział  procentowy białka również jest znacznie wyższy (pierwszego dnia po porodzie zawartość białka wynosi 6,4%, by osiągnąć 8% w dziesiątym dniu laktacji). Zawiera natomiast mniej cukru (zawartość 1,7% wêglowodanów).

Wprowadzając sztuczne karmienie powinniśmy zapewnić możliwie najbliższe tym wskaźnikom i zmienne w czasie wartości, jednak zadowalające efekty uzyskuje się też dokarmiając maleństwa jedną z prostszych, lecz sprawdzonych przez hodowców metod.

Oto przykładowe trzy z nich.

1. Po prostu śmietanka UHT
Zwykła, ale świeża śmietanka UHT – najlepiej 18%, z dodatkiem kilku kropelek Cebionu, (czyli wit. C w płynie) oraz paru kropel wapna w syropie dla dzieci

2. Mieszanka na bazie mleka skondensowanego:
25 ml przegotowanej wody
15 ml niesłodzonego skondensowanego mleka
 

3. Mieszanka z płatkami owsianymi:
Ok. 1/3 szklanki płatków owsianych zalać gorącą, przegotowaną wodą, rozetrzeć tak by powstała płynna, nie za gęsta papka (tak, by można było ją podawać maluchom przez pipetkę lub strzykawkę),  i 1 śmietankę do kawy

Możliwe jest także zastosowanie dostępnych u weterynarza preparatów mlekozastępczych (najbardziej zbliżone składem jest mleko dla szczeniąt), ale konieczne jest dokładne ustalenie przez niego stosowanych proporcji po wcześniejszym zapoznaniu się ze wskaźnikami mleka szynszylki.

Pokarm podaje się maluszkom trzymając je w pozycji pionowej i zakraplając go do pyszczka pipetką (zakraplaczem do oczu) – najlepiej na dolną wargę, tak, aby mogły swobodnie go zlizać i by wyeliminować ryzyko zakrztuszenia. Powinien być podgrzany do temperatury ok. 36-37 stopni Celsjusza. Prostej próby temperatury możecie dokonać podobnie jak ma to miejsce podczas testowania mleka dla niemowląt – spuszczając kropelkę na własny nadgarstek. Jeżeli nie odczujecie żadnych wrażeñ cieplnych (ani
chłodu, ani ciepła) to temperatura jest odpowiednia. Początkowo maleństwa będą spijały znikome ilości – po kilka kropel. Jakiś czas później za normalne można uważać nawet pochłonięcie kilku pipetek w czasie jednego posiedzenia. Karmienie należy powtarzać jak najczęściej – w początkowym okresie nawet, co 1 - 2 godziny – równie¿ w nocy! Potem, w miarę zwiększania się ilości pobieranego pokarmu – przerwy te można wydłużać – do trzech, czterech godzin.
Jeżeli maleństwa straciły matkę – karmienie należy dodatkowo uzupełnić masażami brzucha – można to zrobić delikatnie palcem lub też wacikiem kosmetycznym przesuwanym okrężnym ruchem po malutkim brzuszku. Celem tej czynności jest zapewnienie właściwej pracy jelit. Zwyczajowo funkcję tę spełnia masaż wykonywany szorstkim, ale delikatnym językiem matki.
Jeżeli zauważymy, że wydalane przez maleństwa bobki są małe, twarde lub suche i spieczone, oznaczać to może, że mleko jest zbyt skoncentrowane. Do mieszanki należy wtedy dodać więcej wody i obserwować czy w konsystencji wydalanego kału nastąpiły jakieś istotne zmiany.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie problemu karmienia. Stosowane jest w przypadku, gdy posiadamy drugą samiczkę wychowującą dzieci w zbliżonym przedziale wiekowym (chodzi tu o różnicę zaledwie kilku dni życia, co zapewni skład pokarmu adekwatny do potrzeb) jest podrzucenie tej samiczce na wychowanie słabszych maluszków. Warunkiem koniecznym jest jednak, by dysponowała ona wystarczającą ilością mleka.

Alicja Mannschack:
tylko  platki owsiane musisz dlugo gotowac, mozna kupic tez gotowe platki rozpuszczalne dla malutkich dzieci
to co podajesz malym szylkom platki sloiczki itd musza byc przystosowane dla noworodkow

Basia_W:
Fajnie, że wkleiłaś tego linka Alicjo.
Metallowa zapomniałam Ci napisać o tym, żebyś spróbowała podrzucić jednego z małych Luny do beżynki, bo myślałam o tym :/.

Basia_W:
Nie wiem czy to jeszcze możliwe, bo ona urodziła kilka dni temu, szkoda, że się nie pochwaliłaś od razu jak urodziła. Myslę, że zaraz po porodzie możnaby takie coś przeprowadzić kiedy sutki dopiero zaczynają pracować, zwłaszcza, że maluch był tylko jeden mogło się udać.

Iskiercia:
Witam! - Mam nadzieje że jeszcze ktoś czyta ten temat więc dopisze swoje doświadczenia wcale nie najłatwiejsze.
Jedno z moich maluchów zostało pogryzione przez rodzeństwo i z narzeczonym sami musieliśmy je odchować. Malutkiej Pralince podawaliśmy najpierw śmietankę 30% kremówkę - jest tłustsza od 18% i dzięki temu lepsza, dobra jest też 36%, jednak na samej śmietance nie miałaby szans przeżyć nie jedząc mleka matki, kupiliśmy wiec mleko dla kociąt od pierwszego dnia życia firmy Versele-Laga, okazało się ono zbawienne a naszą decyzje dr Piasecki uznał za jak najbardziej słuszną, na tym mleku najpierw podawanym co 2h i co tydzień zwiększanym odstępem co pół godziny malutka karmiona była 2 miesiące, dzisiaj ma 400g, przeszło 3 miesiące i cieszy się zdrowiem i energią, sama masowałam brzuszek i ją ogrzewałam. W między czasie okazało się też że malutka nie ma odruchu ssania i nie mogła jeść mleka matki.  Do ogrzewania używałam termoforu rozgrzanego do ok 50stopni dzięki czemu powoli oddawał jej przez ręcznik ciepło a kiedy czas na to pozwalał to przytulałam ją do siebie i okrywałam ręcznikiem i oglądałyśmy we dwie telewizor :) załączam zdjątko jak to mniej więcej wyglądało

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej