o szynszylach > Ostry dyżur

Oglądajcie swoich pupili !

(1/5) > >>

syyyylwia:
Chciałam uczulić wszystkich posiadaczy szynszyli , żeby dokładnie ogądali swoje kulki, a precyzyjnie mówiąć sprawdzali , czy na sierści nie potworzyły sie kołtuny, albo dredy :) . Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zirytowany tym szylus dwoi sie i troi, zeby się tego paskudztwa pozbyć, wygryzając sobie futerko, a to może doprowadzić do zakłaczenia, śmiertelnego w skutkach.
 Pani weterynarz u której wczoraj byłam powiedziała mi że w tym roku mają ogromną ilość zakłaczeń i prawie wszystkie szylki, które na to zachorowały miały kołtunki na futrze, albo takie kołtuny mieli ich szynszylowi towarzysze . Jeśli zauważycie, ze wasza kulka ma dreda, to należy go natychmiast wyciąć i profilaktycznie podawać sok z ananasa, przez kilka dni, zeby strawił połkniętą sierść.
Szczególnie narażone są kulki, które przeszły jakis uraz, np. mój Fiodor miał przegryzione uszko, przez innego szynszyla i kropelka krwi została na futerku , zaschła i zrobił się dred.Nawet nie wiem jak długo moje biedactwo się z nim męczyło, bo jak go kupiłam miał już dreda.
Podsumowując: przeglądqajcie swoje pociechy i wycinajcie "nieproszonych" gości !

Fiolka:
dziękuję bardzo za porady :cmok: -o tym nie wiedziałam :(

Vivace:
Ja od czasu do czasu oglądam futerko mojego Chillusia i staram się obejrzeć jego skórę, czy przypadkiem nie ma jakiś nawrotów grzybicy im wcześniejsię zainterweniuje tym lepiej :)

Niunia:
@syyyylwia, super post-dziekuje :) a ostatnio zauwazylam,ze w 1 miejscu moj Nunek nie mial siersci-moze mial jakiegos koltunka  :roll:

syyyylwia:
Niunia, może rzeczywiście twój szylek miał kołtuna, albo tak go urządził jego towarzysz. Oprócz przegladania sierści należy obserwować również kupki, jeśli wskazują na zatwardzenie, bo może to byc początek zakłaczenia i problemów z trawieniem. Żeby tego uniknąć podaję profilaktycznie mojemu Fiodorowi sok z ananasa dwa razy w tygodniu po 2 mililitry pipetką, który zreszta jest uwielbiany przez mojego pupila. Fiodor jak widzi, ze mam pipetę, to przychodzi na krzesełko i sie nastawia do picia, po czym oblizuje się ze smakiem i żada więcej  :wink:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej