27 Kwi, 2024, 17:11

Autor Wątek: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...  (Przeczytany 17652 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szu, Oggi, Filip, Ping, Pong, Bezia(+)
No i stalo się !! Na forum jest bardzo dużo o tym że szylki zjadają tapety, gryzą przewody... u nas na szczęscie nic sie takiego nei działo ..az do wczoraj !! Wchodzę do pokoju patrzęę a tu Szu siedzi i wcina z rozkoszną mina co ???? ------ Papier toaletowy o zapachu lawendowym !!!! Niestety troche tego zjadł, zanim mu zabrałam :(( Czy to moze mu zaszkodzić czy nie jest az takie groźne ?? Do tego zaczyna sie dobierac do tapety a mam taką nadmuchiwana jakby :( a no i podgryza listewki pomalowane lakierobejcą :( co znim zrobić ...macie jakies sposoby na to !! czy po prostu trzeba pilnować jak malego dziecka ??
pozdrawiam

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lut, 2005, 14:43 »
Heh - trzeba pilnować ... papier toaletowy - raczej spokojnie, tapety też. Głównie papier ale ta lakierobejca - to niezbyt zdrowe ...
Jeśli zbyt dużo papieru wciagnie szylek to wtedy działa to w taki sposób jakby zjadł za duzo sianka - czyli troszkę przeczyszczajaco ...  Do poobgryzanych tapet powinnaś przywyknąc i mieć nadzieję ze szybko mu się znudzą, ale te listewki (pewnie przypdłogowe ...) - nie mam pomysłu jak by tutaj je zabezpieczyć  ??

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Mar, 2005, 18:57 »
ja tez mam ten sam problem,mi czasami pomaga jak im dam galazke ,gdy sa na wybiegu w miejsce,gdzie przewaznie przesiaduja(pod fotelami) i wydaje mi sie,ze galazka lepiej smakuje,chociaz swoja droga to one lubia mi robic na zlosc,czasami nawet to nie pomaga :)

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

Offline dudus3000

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Mar, 2005, 20:07 »
moja szynszyla zjada juz duzo dziwnych zeczy. Stara sie ja pilnowac , ale sie nie da. Nic sie jej nie stalo :jezyczek: dudus14@buziazek.pl

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Mar, 2005, 08:26 »
Najlepiej zostawić im na wybiegu coś co przeznaczy sie tylko dla nich-u nas na półce pod biurkiem(gdzie uwielbiają rozrabiać) mają tekturowy segregator,który prawie doszczętnie zjadły i bardzo im smakuje :P

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Mar, 2005, 13:19 »
@Fiolka, ale przeciez moze je po tym czyscic,nie :)?

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

Offline BeSaVehEi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 205
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Wrz, 2005, 19:46 »
SzuSzu lubie jeść....białe kartki papieru. normalnie je jak przysmak. Wasze szylki też jedza to? mogę jej dawać papieru- nie zaszkodzi jej? bo ona go bardzo lubi :P

[marq=right]BeSa&SzU[/marq]

Offline Eriu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pixie i Dixie - dwie śliczne samiczki :)
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Wrz, 2005, 09:11 »
Gdzieś to było, że szylki spokojnie przetwarzają celulozę i można im dawać w zdrowych ilościach. Jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu :). Zwłaszcza jeśli są takie białe białe to nie powinny jej zaszkodzić.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Wrz, 2005, 12:50 »
Tak - papier jest OK - smaczny bardzo, tylko kolorowe foldery i ulotki lepiej "racjonować" bo za duzo w nich farby drukarskej ;-)
Kartony zwykłe - polecam ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Wrz, 2005, 16:12 »
a to chyba takie bieałe kartki na ksero też można??

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Wrz, 2005, 16:15 »
tam zaraz na ksero ... ja tam wyciagam z drukarki :P

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

niezapominajka

  • Gość
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Wrz, 2005, 00:55 »
Cytat: Andreas
tylko kolorowe foldery i ulotki lepiej "racjonować" bo za duzo w nich farby drukarskej  

e tam farba to nic.... problem może się pojawić jak w łapki szylków wpadnie jakiś folder reklamujący wczasy na Karaibach i wpadną na pomysł że przyda im się mały odpoczynek  od "łysej " rodzinki   :P

pozdrowionka [kwiatek]

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Wrz, 2005, 09:58 »
Cytuj
jak w łapki szylków wpadnie jakiś folder reklamujący wczasy na Karaibach

ewentualnie reklamówka naprawdę skutecznego środka na porost włosów/futra ...
:P
albo ... "halo ... mówi szynszyl Fredek, 3 duże pizze z ulotki poproszę, tylko zeby z migdałami były i z sianem, Jak to nie ma z sianem ? to co wy tam zjadacie ? ... sam jesteś !! i tobie też !! żegnam - postraszę was kotem !!" :P

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Wrz, 2005, 10:54 »
nic z tego nie rozumiem - u nas w ulotkach z pizzerii jest taki punkt - pizza z dodatkami wg uznania klienta - wiec powinni zrobić z sianem i migdałami

życie jest piękne - dalej tak uważam

Offline Webiki

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
  • Fidel-inka i Mao
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Mar, 2008, 17:57 »
czyli w sumie nic się nie stanie jak czasem wsunie moje podanie o pracę albo wyciąg z konta??  :D

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Mar, 2008, 18:40 »
jeśli to bedzie od czasu do czasu to nie :) ale najlepiej jakby wsówał papier szary, rolki itp. bo biały jest wybielany chlorkami, kolorowe są z barwnikami, a one są szkodliwe i zostają w papierze.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Olimpia613

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 48
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puszek
    • Fotoblog
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Mar, 2008, 00:01 »
jeżeli szynszyla zje jakiś papier na wybiegu to trudno - ciężko jest aż tak dobrze ich pilnować, ale nie dawajcie im papieru do klatek i nie karmcie ich papierem.
wyciąg z konta? czyli na takim papierze jak paragony w sklepach? one są pokrywane jakimś impregnatem czułym na ciepło (maszyna drukująca) lepiej nie pozwalać bawić się takimi rzeczami maluchom.

. . . , , , ; ; ; : : : M Y S I O W O Ś C I : : : ; ; ; , , , . . .

Jesteśmy tacy, bo właśnie tacy chcemy być, słuchamy rocka, tańczymy BAWIMY SIĘ ! !

Offline Maziak

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Sty, 2010, 20:03 »
W tej sprawie chodzi o szylka mojej siostry.
Mianowicie ona daje mu rolki po papierze toaletowym (tekture) a czasem nawet cały papier (szary, zrobiony z makulatury) sama widziałam jak on to zajada! Widocznie mu to smakuje, ale czy aby nie jest to dla niego szkodliwe? Nie chciałam jej zwracać na to uwagi, bo nie miałam pewności czy mu to czasem nie zaszkodzi i takie właśnie jest moje pytanie.
Zdarzyło się komuś, żeby szynszyla zajadała papier?! Niby papier nie ma żadnych barniwków farby czy coś, ale jednak mam obawę, ze mu to zaszkodzi.

Offline gosiekpunk

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 294
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • :*Mysza i Lucy:*
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Sty, 2010, 20:35 »
mój szynszylek tez dostaje rolkę po reczniczkach (nawet ma tunel z tuby papierowej-szarej) i kiedy ma ochote to robi pare kesów i nic mu nie jest. Sama gdzies czytałam ze papier szary nie jest szkodliwy dla szylkow. A co do samego papieru toaletowego- to nie wiem :P bo osobiscie nie daję :) 

Offline Natri

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Fiona
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Sty, 2010, 12:00 »
Ja podaje co kilka dni rolke po papierze - ale ona nie jest jedzona, jest po prostu rozrywana na strzepy. Daje jako obiekt do wyladowania frustracji kiedy na noc jest zamknieta w klatce ;)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Sty, 2010, 20:32 »
papiery zwłaszcza te kolorowe oraz białe są chlorowane po to żeby własnie tę BIEL nieskazitelną uzyskać (działa to jak ACE na plamy). Tutka po papierze raz na czas jako zabawka może być, ale podawanie szylakom papieru raczej sobie darujmy, skoro jest tyle innych pysznych rzeczy dla nich dostosowanych, ot chociażby patyczki lipowe :) mniam...

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline PusiaK

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 145
  • Uzbierane migdały: 0
  • Han Solo, Książniczka Leia Organa
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Paź, 2010, 13:46 »
Puściłem dzisiaj szynszylka aby po pokoju pobiegał. Na podłodze leżał paragon. Podbiegł do niego wziął w pyszczek pobiegł z nim prosto do klatki i tam zaczął go obgryzać. wyglądało to pociesznie :) I teraz pytanie: czy można tak jak chomika dawać Szylką do gryzienia np rolki po papierze toaletowym, albo nawet sam papier toaletowy aby się wyżył trochę lub uwił z niego gniazdko tak jak to chomiki robią.

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Paź, 2010, 14:04 »
najważniejsze to żeby zwierzę nie miało dostępu do papieru bielonego lub barwionego, z tuszem, pachnącego. te są bardzo niezdrowe i mogą zaszkodzić. należy pamiętać że szary papier toaletowy bywa robiony z przemielonych gazet a więc zawiera tusz.

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline PusiaK

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 145
  • Uzbierane migdały: 0
  • Han Solo, Książniczka Leia Organa
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Paź, 2010, 08:13 »
W sumie każdy papier jest bielony, bo naturalne włókna celulozy są żóltawe wpadające w brąz. Co do zawartości tuszu to każdy papier użytku wtórnie zawiera tusz, ale czasami lepiej jest wybielić go optycznie, lub zrobić mieszankę w której ten tusz zginie. tylko kartki białe do druku z recyklingu są w trakcie produkcji oczyszczane z tuszu, ponoć używa się jakiś związków kompleksujących metale ciężkie.

Ale czy szynszyle jedzą papier? Chomika dość długo o to podejrzewałem, ale po obserwacjach okazało się że zanosi go do gniazda i buduje z tego domek. Chciałbym dać swojej kulce taką możliwość, a nie chcę zrobić jej krzywdy, bo może lepiej będzie jej się spało w profesjonalnie przygotowanym legowisku:)

Myślałem o rolkach po papierze toaletowym lub nawet o samym papierze toaletowym. Jeszcze rozważałem opcję kupienia szarpanki dla zwierząt w zoologicznym, ale są to już dodatkowe koszta:).

Nogad_21

  • Gość
Odp: papier: kartony, chusteczki, rolki po papierze toaletowym...
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Paź, 2010, 11:02 »
W sumie każdy papier jest bielony, bo naturalne włókna celulozy są żóltawe wpadające w brąz. Co do zawartości tuszu to każdy papier użytku wtórnie zawiera tusz, ale czasami lepiej jest wybielić go optycznie, lub zrobić mieszankę w której ten tusz zginie. tylko kartki białe do druku z recyklingu są w trakcie produkcji oczyszczane z tuszu, ponoć używa się jakiś związków kompleksujących metale ciężkie.

Ale czy szynszyle jedzą papier? Chomika dość długo o to podejrzewałem, ale po obserwacjach okazało się że zanosi go do gniazda i buduje z tego domek. Chciałbym dać swojej kulce taką możliwość, a nie chcę zrobić jej krzywdy, bo może lepiej będzie jej się spało w profesjonalnie przygotowanym legowisku:)

Myślałem o rolkach po papierze toaletowym lub nawet o samym papierze toaletowym. Jeszcze rozważałem opcję kupienia szarpanki dla zwierząt w zoologicznym, ale są to już dodatkowe koszta:).

Pragnę jedynie zauważyć, że szynszylki rzadko kiedy budują gniazda - wystarczy domek, a np. poduszka (co do końca bezpieczne nie jest) jest totalnym luksusem. Jeżeli chcesz sprawić mu troszkę luksusu, zainwestuj w hamaczek.
 Myślę, że on ten papier chciał tylko skosztować, jak zresztą wszystko - poznają one świat przez zmysł smaku. Widać to szczególnie po meblach :D
Żeby szynszylek się wyżył, polecam kupno jakiejś zabawki, albo poprostu znacznie zwiększyć długość wybiegu. Czasem można nawet w ten sposób uniknąć buszowania nocnego po klatce :P
Przykładem dobrej zabawki będzie karuzela, na allegro są takie oferty. A jak masz w domu łożysko kulkowe i drewno (i zapał do pracy), to można samemu zbudować

Pozdrawiam

 

Czy można dawać szylkom chusteczki

Zaczęty przez Wikunia98Dział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1322
Ostatnia wiadomość 15 Cze, 2011, 01:02
wysłana przez Wikunia98
pytanie czy może jesc papier?

Zaczęty przez Anna83Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4412
Ostatnia wiadomość 14 Gru, 2006, 22:39
wysłana przez Anna83
Chusteczki i monitor ;)))))))

Zaczęty przez TiGrADział Rady, porady...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1225
Ostatnia wiadomość 13 Kwi, 2005, 23:32
wysłana przez Deelo
Zabawka z rolki po papierze toaletowym

Zaczęty przez dawidsz10Dział Zabawy i zabawki szylek

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 3533
Ostatnia wiadomość 12 Wrz, 2014, 14:37
wysłana przez agonytokyo
SimplePortal