hypothetical
13 Maj, 2024, 18:00

Autor Wątek: Dwa agresywne szynszyle  (Przeczytany 2093 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

Offline iAmNoOne

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Dwa agresywne szynszyle
« dnia: 13 Sie, 2015, 14:22 »
Dzień dobry. Może zacznę od początku, najpierw kupiłam jednego szynszyla ale czuł się samotny wiec dokupiłam drugiego który miał wtedy 4 miesiące. Z tego co mówiła pracownica sklepu zoologicznego mały miał problemy w poprzednim domu ponieważ po porodzie matka krzywdziła wszystkie szynszyle, była w stosunku nich bardzo agresywna. Ten którego kupiłam był ostatni i był w dość dobrym stanie. Kiedy przyniosłam go do domu oba szynszyle lekko atakowały się, ale po kilku dniach oswoiły się ze sobą i mogły przebywać w jednej klatce. Przez długi czas wszystko było dobrze, spały razem, nie kłóciły się itd lecz po jakimś czasie, zaczęły się atakować, jednak nie były to częste incydenty. Po kolejnych dniach agresywność mniejszego szynszyla nasiliła się i zaczął on atakować starszego.
Młodszy atakował jako pierwszy a starszy się obraniał, doszło to do tego stopnia, że musiałam, przenieść mniejszego szynszyla do innej klatki. Gdy u nich sprzątam i muszą biegać razem po pokojach, zaczynają atakować się, skakać, syczeć i gryźć się nawzajem do tego stopnia, że wyrywają sobie futro. Nawet jeśli postawię klatki obok siebie, mniejszy staje się agresywny i próbuje przedrzeć się przez klatkę do starszego.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, dlaczego tak się dzieje i czy da się je w jakiś sposób znowu pogodzić aby się nie gryzły. Byłabym bardzo wdzięczna.



                                                                                                                                               Pozdrawiam [-chomik-]

« Ostatnia zmiana: 13 Sie, 2015, 15:21 wysłana przez iAmNoOne »

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Dwa agresywne szynszyle
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Sie, 2015, 15:46 »
Mam samice, więc nie jestem specjalistką od chłopców, ale z tego co wiem, samce robią się agresywne wobec siebie w pewnym momencie dojrzewania. Być może maluch zaczął na nowo ustalać hierarchię gdy zaczęło się u niego dojrzewanie?

Offline elanutka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 225
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dwa agresywne szynszyle
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Sie, 2015, 22:02 »
Właśnie o tym samym pomyślałam. Nie mam co prawda doświadczenia z szynszylami, tylko ze świnkami, królikami, ale zwierzęta te mocno zmieniają sie w momencie dojrzewania płciowego. potem sie charaktery normują, chociaż akurat w przypadku mojego królika konieczna była kastracja, świnki dostałam już w miarę zżyte ze sobą, ale bywały okresy, ze musiałam dzielić klatkę na pół lub nawet każdego zamykać w oddzielnej klatce. Uspokoiło sie gdy miały  ( dwaj chłopcy) 2,5 roku.

Oprócz męża i trójki odchowanych dzieci mam jeszcze małe zoo - Świnka Basia, świnek Mopcio,królik Pusiak vel Zuzek, myszoskoczki Teddy i Freddy, szczurki Nikki i Duffy i mój najnowszy imieninowy skarb - szynszylek Gacus. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. bardzo się cieszę, ze z Wami jestem !

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez iAmNoOne dnia 15 Sie, 2015, 08:30

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Dwa agresywne szynszyle
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Sie, 2015, 14:41 »
@iAmNoOne, młody pewnie zaczął dojrzewać :) ile teraz ma?

Krótka rozłąka dobrze im zrobi. Zamieniaj je klatkami, tak by nadal czuły swoje zapachy, nie sprzątaj im wtedy, do kąpieli podawaj jeden piasek, nawet trochę zabobczony. Młodemu niedługo powinno przejść i znowu je połączysz. Stawianie klatek blisko siebie to zły pomysł, który zwiększa agresję.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline iAmNoOne

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Dwa agresywne szynszyle
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Sie, 2015, 08:30 »
@Mysza <")))/

Młody ma 2, straszy ma już 4.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Dwa agresywne szynszyle
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Sie, 2015, 15:31 »
No to prawie. Samce tak w pełni dojrzewają w okolicy 14 miesięcy, mogło mu się dojrzewanie przedłużyć i dopiero teraz walczy o dominację. Musicie przetrwać i później ponownie się połączyć w stadko :) Powodzenia.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline iAmNoOne

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Dwa agresywne szynszyle
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Sie, 2015, 21:44 »
@Mysza <")))/
Bardzo dziękuję za pomoc :)

 

Jak do "końca" oswoić szynszyle?

Zaczęty przez nermulDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 46689
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2017, 12:41
wysłana przez jutkaa
Podróż, wyjazd: z szynszylem czy bez, czy szynszyle lubią podróżówać, jak znoszą podróż? transport - metody i porady

Zaczęty przez KikaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 217
Wyświetleń: 92564
Ostatnia wiadomość 05 Cze, 2016, 18:43
wysłana przez Kety
Sprzedam szynszyle samiczka standard czarny samczyk kompletne wyposażenie

Zaczęty przez piechotkaDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2558
Ostatnia wiadomość 28 Maj, 2015, 21:28
wysłana przez angel09
Oddam dwie szynszyle + woliera (samce, standard), Poznań - Komorniki

Zaczęty przez Karolajna_ByDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4370
Ostatnia wiadomość 02 Mar, 2015, 19:00
wysłana przez Karolajna_By
Zabezpieczenie drzwiczek klatki przed otwarciem ich przez szynszyle (w budowie)

Zaczęty przez RukolaDział opieka i behawior

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 8787
Ostatnia wiadomość 26 Cze, 2016, 23:44
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal