o szynszylach > hodowla i rozmnażanie

PORÓD I KOMPLIKACJE OKOŁOPORODOWE

(1/1)

Metallowa:
PORÓD I KOMPLIKACJE OKOŁOPORODOWE



Zbliża się okres rozwiązania dla naszej samiczki, która czeka już w porodówce. Na kilka dni przed porodem zaobserwować można u samicy spadek wagi, będzie ona większość czasu spędzała na dnie klatki. Poród następuje zazwyczaj wczesnym rankiem, chociaż zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Rozpoczynające się narodziny malców rozpoznać można po zachowaniu samicy, robi się ona niespokojna, biega po klatce, jakby nie mogła sobie znaleźć miejsca, oraz wykonuje charakterystyczne ruchy, przypominające przeciąganie się, spowodowane pierwszymi, lekkimi skurczami. Po jakimś czasie, kiedy skurcze zaczynają się nasilać, samica wybiera sobie miejsce na poród, pręży się, popiskując stojąc na dwóch łapkach- zaczynaj się skurcze parte. Przy prawidłowo przebiegającym porodzie po kilkunastu- kilkudziesięciu minutach powinno pojawić się pierwsze (a czasem i ostatnie ;>) młode. Jeśli maluchów jest więcej niż jeden, chwilę po narodzinach pierwszego młodego i szybkim wyczyszczeniu go, samiczka znowu zaczyna przeć. Po przyjściu na świat wszystkich młodych lub między narodzinami kolejnych malców samica powinna wydalić z siebie łożyska w liczbie odpowiadającej ilości potomków. Łożyska zazwyczaj są przez nią zjadane, należy pozwolić jej na to i nie zabierać ich- chyba, że sama je zostawi, wtedy należy wyciągnąć je z porodówki. Jeśli skurcze ustały, a liczba łożysz, wydalonych przez samiczkę pokrywa się z ilością jej młodych, poród można uznać za zakończony.
Nie zawsze jednak możemy być świadkami porodu, zdarza się, że pewnego dnia po prostu zastajemy samiczkę z wtulonymi do niej nowo narodzonymi maluszkami. Należy wtedy upewnić się, że samiczka czuje się dobrze, skurcze ustały, a ona jest w dobrej kondycji i nie ma problemów z poruszaniem się.
Mamy wielkie szczęście, jeśli byliśmy świadkami porodu i wszystko przebiegło zgodnie z planem. Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli, nie na wszystko mamy też wpływ. Postaramy się opisać poniżej jak rozpoznać, że dzieje się coś niedobrego oraz jak należy reagować.
Jak pisaliśmy powyżej- przy prawidłowo przebiegającym porodzie młode powinny pojawić się kilkanaście-kilkadziesiąt minut po tym , gdy pojawią się skurcze parte. Jeśli zauważymy, że samiczka nie potrafi urodzić przez niepokojąco długi czas, skurcze są bardzo szarpiące i nie przynoszą żadnego efektu, możliwe, że samiczka nie da rady sama wypchnąć młodego i potrzebna jej będzie nasza pomoc. Gdy po długotrwałym wysiłku młodych ciągle nie będzie na świecie, należy natychmiast udać się do weterynarza. Liczy się każda minuta, w której samiczka walczy o życie swoje i jej młodych- nie należy tracić czasu na radzenie się na forach,grupach czy stronach hodowców. Nikt nie poradzi nam niczego innego jak tylko natychmiastowej wizyty u weterynarza, niezależnie od pory dnia czy nocy. Zdarzyć może się, ze z dróg rodnych samiczki wystawać będzie część młodego, jednak nie będzie ona potrafiła wypchnąć go całkowicie, można wtedy spróbować pomóc jej i starać się wyjąć malca, jednak jeśli nie czujemy się pewnie, lepszą opcją będzie wizyta u specjalisty. Przyczyn tego typu komplikacji może być wiele, nie zawsze jest to od nas zależne. Czasami młode zacznie rodzić się od złej strony, czasami jest zbyt wielkie. Należy starać się jednak minimalizować zagrożenie, dlatego tak ważne jest dopuszczanie do rozrodu tylko samiczek z odpowiednią wagą, o odpowiedniej budowie i w odpowiednim wieku.
Jeśli po narodzinach malców zauważymy jakieś niepokojące zachowanie samiczki, będzie ospała, wyczerpana lub jeśli zaniepokoi nas w inny sposób stan jej lub młodych należy bezzwłocznie udać się z nią do weterynarza.
Pamiętajmy, że hodowla, to nie zabawa. Jesteśmy odpowiedzialni za nasze zwierzęta i zobowiązani do udzielenia im pomocy. Trzeba być zawsze przygotowanym na wszelkie możliwości i do każdego porodu samiczki być odpowiednio przygotowanym na każdy możliwy scenariusz.

Artykuł napisany wspólnie przez hodowle Szynszylandia oraz Happy Chinchillas w ramach Poradnika Hodowcy Szynszyli https://web.facebook.com/Poradnik-Hodowcy-Szynszyli-1051219461574345/?ref=bookmarks

SZYNSZYLKA BEZA:
@Metallowa świetny artykuł!  [good]

Lolivette:
Bardzo fajnie napisane :) Przystepnym i mysle, ze zrozumialabym dla kazdego jezykiem :) Zwiezle i na temat :D 5 z plusem :D  :P

Kasia1909:
Bardzo dużo przydatnych informacji  [polecam] [bardzopolecam]

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej