hypothetical
28 Kwi, 2024, 00:05

Autor Wątek: problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...  (Przeczytany 286146 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline martasz

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 6
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Jutro pojadę do dr Piaseckiego i zrobię zdjęcie, chyba że ktoś tutaj poleci mi kogoś lepszego we Wrocławiu? Jeżeli to jednak korzenie to jakie mam możliwości, jak mogę pomoc mojemu maluszkowi? Tak bardzo się martwię :(

Offline martasz

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 6
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Ok, w takim razie trzymajcie kciuki. Jutro przyjmuje od 16, wiec do niego pojadę, a teraz czas na karmienie łobuza ;)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
daj koniecznie znać co się dowiedziałaś, trzymam kciuki :)

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline martasz

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 6
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Witam,
właśnie wróciliśmy. Jak się okazało ma ząbek ułamany dość głęboko i tam może wchodzić jedzenie i przeszkadzać. Pimpek miał też od razu RTG i jak to dr Piasecki stwierdził - ma korzenie ok i ładne ząbki bez przerostów. Przeciwbólowy odstawić, bo ten ząbek tak nie może go boleć ale jak stwierdził symulant z niego aby słodkie dostawać :P Kontrola za miesiąc, chyba że coś się by działo. Tak się cieszę, dziękuje Wam za rady i zainteresowanie :)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Dobrze , że to nie korzenie  [wykrzyknik duzy] ;)
Teraz niech szybko ząbek odrasta .

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline martasz

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 6
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Biedny tak bardzo senny po tej  narkozie. Taki stan długo się utrzymuje? Bo przez drogę do domu to szalał po wybudzeniu

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Moja Psotka po korekcie zębów była jeszcze taka przymulona przez 24h, niezdarnie ruszała łapkami, powoli to ustępowało.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

teresa

  • Gość
Moj szylek przeszedl dzis zabieg pilowania trzonowcow. Podczas zabiegu zlamal sie mu dolny siekacz wiec pani weterynarz spilowala mu je na zero jak podawac mu pokarm? Dolna warga jest obwisla, widze ze jest glodny ale nie radzi sobie z pobieraniem pokarmu.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Moj szylek przeszedl dzis zabieg pilowania trzonowcow. Podczas zabiegu zlamal sie mu dolny siekacz wiec pani weterynarz spilowala mu je na zero jak podawac mu pokarm? Dolna warga jest obwisla, widze ze jest glodny ale nie radzi sobie z pobieraniem pokarmu.

w formie papki...najlepiej do tego celu użyć specjalnej karmy ratunkowej np herbi care, rodi care lub critical care ale ponieważ nie wszędzie można te preparaty dostać to można zalać granulat letnią wodą i zrobić z tego papkę lub ewentualnie podawać gerberka brokułowego.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

krecik

  • Gość
Podaj mu zmieloną karmę z wodą. Ząb odrośnie, o ile  nie było poważniejszych uszkodzeń. A za max kilka dni powinno być już ok - nawet z jednym siekaczem szylek powinien być w stanie jeść. Mój jadł mając jeszcze dodatkowe rany w mordzie.

teresa

  • Gość
Dziekuje za szybka odpowiedz. Dodam jeszcze ze wczesniej byl zle prowadzony przez weta ktory twierdzil ze ma alergie. Doszlo do tego ze stracil bardzo duzo na wadze. Obecnie wazy 35dag co jest bardzo malo jak na dorosłą szylke. Krecik: Chomik (imie szylka) ma tylko dwa gorne siekacze, dolne spilowane na zero. Ogolnie to przepraszam za brak polskich znakow ale moj tablet nie posiada polskich znakow.

krecik

  • Gość
Zatem czeka Cię karmienie nawet kilka razy dziennie :( W takim przypadku raczej zaopatrz się w herbi care lub coś podobnego bo szybciej i łatwiej bedzie Ci przygptować jedzenie. Siekacze będą odrastać około 3 tygodni. Może trochę dłuzej...

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Kurcze niedobrze, dolne siekacze nie powinny być piłowane na zero. Wystarczyło tylko spiłować ostrą po złamaniu krawędź. Teraz górne bedą przerastały w dół i przesunie sie linia zgryzu. Trzeba będzie stale korygować te górne siekacze żeby nie przerosły, bo wtedy z samodzielnego jedzenia też nici. Dokarmianie jak Krecik pisałą: gerberki + herbicare.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Dla mnie to trochę dziwne dlaczego zostały spiłowane oba dolne ząbki, skoro odłamał się tylko jeden, po co ten drugi został skrócony ? Mój Pusio od lat radzi sobie z jednym dolnym siekaczem.
Jeśli nie kupisz specjalnej karmy do dokarmiania, to dokładnie zmiel i najpierw przesiej przez drobne sitko jego jedzonko. Dopiero takie rozmieszaj z ciepłą wodą i naciągnij do małych strzykawek 2,5 ml. Strzykawki wstaw do kubeczka z lekko ciepłą wodą i takie podawaj szylkowi, one nie lubią jeść papki która jest zimna, powinna być lekko ciepła. Do zmielenia możesz dodać to co szylek lubi - migdała, orzecha, zarodki pszenne lub siemię lniane (lepiej naciąga się do strzykawki). Możesz również spróbować podać mu na spodeczek takie zmielone jedzonko w suchej postaci, może sam sobie będzie lizał.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Neo P

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 99
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Spidi - Standard
Niestety u Spidiego były bardzo wyraźne przerosty korzeni (wsteczne). Po ostatnim przycięciu zębów i tak wytrzymał ponad 2 miesiące.
Dzisiaj podjęliśmy decyzję o uśpieniu, bo bez leków przeciwbólowych nawet nie chciał jeść ziół.

Spidi jest ze mną od 13.11.2009r.
Dnia 20.06.2014 Spidi przeszedł przez Tęczowy Most.

Offline junoo

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 672
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ Rajtek, Szyszka i (To)Fiśka ♥
@Neo P bardzo mi przykro :( Trzymaj się ;(

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Przyjmij wyrazy współczucia...

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Przykro mi, to na pewno była trudna decyzja  [becze]

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Bardzo mi przykro  :beczy:  przyjmij wyrazy współczucia :(

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Neo P - trzeba bardzo kochać żeby podjąć taką decyzję. Spidi już nie cierpi.Bardzo ci współczuję.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna

Offline ciucka007

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Zęby mojego szylka wrastają się mu w czaszkę:-(
« Odpowiedź #896 dnia: 11 Lip, 2014, 11:26 »
okey to ja mam jeszcze pytanie. Jeżeli szylki mają stały dostęp do patyków i chętnie je obgryzają to czy problem z zębami może wystąpić ? Kiedy rozpoznać że szylek ma lekki przerost ząbków by szybko zareagować ?  ???

Offline junoo

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 672
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ Rajtek, Szyszka i (To)Fiśka ♥
Odp: Zęby mojego szylka wrastają się mu w czaszkę:-(
« Odpowiedź #897 dnia: 11 Lip, 2014, 11:35 »
Niestety problem może wystąpić mimo dostępu do patyków i odpowiedniej diety. Na pewno rzadziej, ale nie wyklucza tego całkowicie. Nie zawsze przerost dotyczy korony, zdarzają się przerosty korzeni, co jest znacznie gorsze, bo jedynym wyjściem jest usunięcie takich zębów.
Objawem chorych ząbków, jest powolniejsze jedzenie lub całkowita niechęć do jedzenia, grzebanie łapką w pyszczku, ślinotok, czasem ropa i nieprzyjemny zapach oraz chudnięcie zwierzaka. Oczywiście nie każdy objaw się pojawia, w zależności od zaawansowania problemu objawów przybywa.

Najlepiej robić raz na pół roku wizytę kontrolną u weta z prośbą o zajrzenie do pyszczka. I nie mówię tylko o obejrzeniu siekaczy, ale również o obejrzeniu trzonowców, bo to z nimi jest częstszy problem.

Offline Ciupelek

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Kiwi, Titi, Fifi
Odp: Zęby mojego szylka wrastają się mu w czaszkę:-(
« Odpowiedź #898 dnia: 11 Lip, 2014, 11:41 »
Przede wszystkim - ważenie! I to nawet co 3 dni, jeżeli je. Jak nie będzie jadł, to codziennie.

Już wyżej opisano dokarmianie.
jaką karmę podstawową podajesz obecnie?

Weterynarze twierdzą, że boli, ale tak naprawdę dopóki zwierze je i nie jest apatyczne to nie podejmujemy się odrazu uśpienia...
Najważniejsze skorygować zęby żeby mysz zaczął samodzielnie jeść(jeżeli nie będzie tracił na wadze to właściwie dokarmianie nie jest konieczne, a wręcz nie zalecane, bo wtedy mysza zapomina o ścieraniu zębów).
Skąd jesteś? Może masz możliwość pojechania do lepszych vetów do Wrocławia, Warszawy, Krakowa? nie wiem z jakich jesteś okolic.

Offline ciucka007

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Zęby mojego szylka wrastają się mu w czaszkę:-(
« Odpowiedź #899 dnia: 11 Lip, 2014, 11:51 »
bardzo dziękuję junoo, wszystko w jednym wielka rada :)   [szynszylek]

 
Problem z "nowymi"

Zaczęty przez szyszka95Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1578
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2017, 01:19
wysłana przez M___M
Problem z kupnem karmy w małej miejscowości -> zakupy przez Internet

Zaczęty przez IlonaDział Żywienie

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6107
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2009, 23:34
wysłana przez greatdee
Woliera na metr pięćdziesiąt i problem z półeczkami - skąd wziąć ? [Wrocław]

Zaczęty przez TanDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 4933
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2010, 22:06
wysłana przez Basia_W
problem- szynszylek leży i nie reaguje, ciężko oddycha

Zaczęty przez szynszylolDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4053
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2014, 22:28
wysłana przez marcsl
Problem z Szynszylem - ospałość, praktycznie brak aktywności.

Zaczęty przez Nogad_21Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17394
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2010, 10:27
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal