hypothetical
28 Kwi, 2024, 00:44

Autor Wątek: odgłosy, dźwięki: szczekanie, piszczenie (strach, niepokój, samotność)  (Przeczytany 125742 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline alika77

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mały 2004 ;* i Mafia[*]2005-2011
według nas to te same odgłosy a one je może odróżniają  :P   wszystko jest możliwe... szkoda że niemożna się nauczyć języku szynszyli  :mrgreen:

On the road to perfect world,
Only dreams can lead the way...

Offline wishina

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tunia - kofana samiczki!
Moja Toficzka i Tunia także pofukują w nocy, czy może raczej szczekają? W każdym razie jak Krzyś do nich wstanie, pogłaszcze, zapali na chwilkę światło, porozmawia to przestają. Myślę, tak jak i inni, że szynkom się coś po prostu śni. Czasem widzę jak Toficzka śpi i macha na przykład łapką jakby biegła lub cichutko pofukuje przez sen. A pierwszego dnia, gdy ją przynieśliśmy, spędziliśmy nosząc ją w kocyku całą noc.

Eliza + Krzysiek, szyszka Tunia, goldenka Indi - pozdrawiają :D

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Cytat: _SmErFeTkA_
wszedł za szafke to wydawało mi sie że piszczy żeby zawołac Pchelka albo mnie
   moja srebrna jak jesczze byla samotna, wlazla za lozko (bardzio ciasna szpara) i zaczela tak sie drzec. ja przybieglam od razu bo nie wiedzialam o co chodzi. okazalo sie, ze moglaby wyjsc bez problemu, ale poduszka ktora lezala na lozku przesunela sie kiedy szczyla byla za lozkiem i bala sie ze jej odciela droge wyjscia ;) kiedy odsunelam poduszke od razu przestala piszczec, niesmialo wychylila mordke zza lozka, a potem przyszla sie przytulic :D
    innym razem (kilka dni temu) darla sie, wystrzelilam z pokoju, okazalo sie ze ktos ja prawie drzwiami przytrzasnal. dzieki temu ze sie wydarla, uniknela zgniecenia, bo ten ktos nie domknal drzwi
    dawno temu moj chlopak usiadl PRAWIE na niej, bo byla na lozku pd kocykiem i nie bylo jej widac. dzieki temu ze sie wydarla, zdazyl w ostatnim ulamku sekundy zmienic miejsce siadania ;)
    jakis miesiac temu ktos postawil torbe podrozna blisko klatki szylek w nocy. darla sie, bo nie wiedziala co sie czai przez cala noc na jej klatke ;)
     jeszcze innnym razem cos jej sie stalo w trakcie biegania po przedpokoju, ale mimo zabojczego biegu zeby jej pomoc, nie zdazylam - sama sobie jakos poradzila. kiedy ja zobaczylam na przedpokoju, biegala jak szalona (przerazona), zawsze tak robi, kiedy jej sie cos stanie/sie przestraszy.
    ogolnie, warto zawsze sprawdzic, czemu szczyl sie drze - moze to tylko zly sen, a moze cos zlego im sie dzieje i Cie wolaja.

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 08 Wrz, 2007, 00:13 wysłana przez Mysza »

[-chomik-]

BeBlunia

  • Gość
Od jakiegoś czasu mój szynszyl piszczy  ( ale nie tak piszczy jak zawszcze) Tylko jakby go coś bolało tylko nie jestem pewna. To taki dziwny pisk....Może poprostu ma chcice na  samiczke ale nie jestem pewna ( Ona siedzi w oddzielnej klatce)

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
http://www.etc-etc.com/chinsnd.htm
http://www.chinchilla-sounds.de/kontkt_e.htm

na tych stronach sa dzwieki wydawane przez szylki - porownaj sobie i sprawdz co oznacza dany pisk

[-chomik-]

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Mój samiec ,który jest oddzielony  od samiczki tez za nia strasznie piszczy.Czasami wieczorem jak ją poczuje, to nawet momo,że zajada swoje ukochane pestki z dyni,to zdarza mu sie przy tym nawet piszczeć-brzmi to strasznie żałosnie :(.Później zazwyczaj następuje- powiedzmy-czyszczenie,,klejnotów,,. :lol:

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

BeBlunia..

  • Gość
Słyszałam te dźwięki i czytałam ale żadne znich raczej temu nie odpowiada  .Zazwyczaj dzieje sie to w nocy i tak jakby coś go kuło nie wiem dziwny dźwięk.Mozliwe ze chce do samiczki no nic Pozdrawiam

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Mój Bafi tez "czysci" swoje klejnoty :D:D

KaRoLc!a ;)

Offline Piwcia20

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 5
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gizmuś :)
moj Gizmo takze pragnie kobiety, dlatego mam w planach przygarniecie jakies panienki :)

:)

Offline _SmErFeTkA_

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 605
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pchełek-beż, Duszek-biały, Florek-standart :)
Czasami szynszylek może w nocy tak jakby żałośnie skrzeczeć, bo podobno śnią im sie koszmary nocne(tak pisało na interencie ;) ) albo skrzeczy bo jakis kształt w ciemnościach przypomina coś niebezpiecznego i wtedy szynszyl piszczy/ skrzeczy żeby ostrzec całą grupę.

(\_/)       
(o.o )   // <--- szynszylek :)
(> < )//

Offline gosiak

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 97
  • Uzbierane migdały: 0
  • Misia
moja misia wczoraj wieczorem wlazła ze wersalkę i chwili zaczęła piskać 2 lib 3 razy. co sie okazało przegryzła kabel od prądu. chyba ją troszkę poraziło, bo była cięzko przestraszona.ale teraz sobie na boczku spi i jeszt wszystko ok. ah te szyle....

Ludzie używają słów tylko po to, by ukryć myśli...

Offline Danni

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Uzbierane migdały: 0
Moja szylusia ma 2lata i 5 miesięcy. Mieszka pod pufą do biegania ma cały pokój, bo nie lubi klatki. Co jakiś czas słyszę w nocy jak ona bardzo głośno trąbi :???:(dźwięk podobny do trąbki dla dzieci) nie wiem co to znaczy. Pomyślałam, że może chce mieć przyjaciółkę. Ciągle mnie w nocy budzi do zabawy: ukłda mi włosy, depiluje brwi, szczypie po nogach, wyrywa poduszkę spod głowy itd.Kiedyś nawet uczyła mnie w jaki sposób mam ją głaskać, :D ona jes bardzo inteligentna [-chomik-]Upatrzyłam dla niaj prześliczną samiczkę (ma 5 miesięcy) tylko czy moja szylusia ją przyjmie :pytam_pytam_pytam: Jak to zrobić aby się polubiły :???:I co z tym trąbieniem :pytam_pytam_pytam:

/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 08 Wrz, 2007, 00:27 wysłana przez Mysza »

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Trąbienie to zapewne własnie krzyk szynszylki nawołujacej swoje stado ...
Moim zdaniem - szuka towarzysza/towarzyszki ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Dani powiem ci tak .. miałam podobna sytuacje .. szynszyla 1,5 roku u mnie  ( samiec ) oswojony jak piesek , biegał na wolnosci cały czas po całej chacie  .. tez chciałam sprawic mu partnera ( samca - bo jak by była samiczka myslałam
o problemie oddania małych - sadziłam ze nie bede miała serca ich oddac ) kupiłam samca .. wojne miałam w domu straszna , po pewnym czasie skonczyła sie wojna ale moj gacek osowiał .. oddałam malucha W bardzo dobre rece :) do dzisiaj jestem wdzieczna Anetce ze go przyjeła :) .. postanowiłam kupic samiczke .. z oswajaniem nie było zadnego problemu gacek sie w niej zakochał od 1 spotkania .. Przez 2-3 tygodnie byłam wniebowzieta a potem zaczoł sie koszmar ... Na poczatku zaczeły sie ataki gacka tylko na moja mame po pewnym czasie gacek zaczoł i mnie atakowac .. nigdy nie sadziłam ze szynszyla moze byc tak agresywna .. szukałam pomocy wszedzie stosowałam wszelkie sztuczki nawet wyladowały szyle w klatce .. ale agresja gacka narastała i to do tego stopnia ze nie było mowy o wypuszczaniu go z klatki bo odrazu wbijał sie zebami w moje nogi .. jak go wyuszczalismy trzeba było zakładac buty na nogi i wysokie skarpety ... rozmawiałam z lekarka powiedziała mi ze jest to silny osobnik i tak reaguje na obrone lavi ( samicy ) potem poszłam na targi zoo we wrocławiu rozmawiałam z hodowca szynszyli z czestochowy - usłyszałam ze był za stary zeby mu brac samice i obawia sie ze mu to nie przejdzie :( z bezsilnosci a trwało to 6 miesiecy zaczełam wkoncu brac pod uwage kastracje gacka ... powiedziano mi ze powinno to przyniesc efety .. chodz moze byc tez nieskuteczna jak zaszły zmiany w psychice zwierzaka .. myslałam o oddaniu lavi ... usłayszałam ze nie ma gwarancji czy gacek zaprzesta atako :( załamka całkowita .. łzy mi same leciały po policzkach bo wiedziałam ze jak kastracja nie pomoze a i oddanie lavi nic nie da bede zmuszona zwierzaka uspic ... To co przeszłam było koszmarem ... po ostatnim napadzie agresji aby troche gacka ostudzic zacełam polewac go woda ( nie nawidzi wody ) nic nie pomogło ataki zaczeły sie nasilac ... nawet na minute nie odpuscił ... decyzje podjełam o kastracji .. umowiona juz byłam na zabieg ... i nagle gacek zaczoł wieczorem dziwne odgłosy wydawac i latac za lavia ... zaczeli sie kochac .. okazuje sie ze lavia dała dojsc do siebie dopiero w 8 miesiacu swojego zycia ... po tych ich miłostkach zwierzak sie uspokoił ... narazie mam spokoj wrocił do norny zaczoł do mnie przychodzic i sie tak piescic jak kiedys :) ale jak tylko czuje ze lavia pachnie wibowitem wraca strach o zachowanie gacka ... nie wiem jak udało mi sie tak długo z tym walczyc .. narazie udało sie  ... teraz gacek jest taki jak przed zamieszkaniem lavi ... ale strach pozostał .

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
czuję teraz jeszcze większą obawę. Bo zastanawiam się nad drugą szynszylką.

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline kaś

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Marcel i Oskar ;)
Tego czy szylki się zaakceptują nie sposób jest przewidzieć. Branie kolejnego szylka to jest pewne ryzyko, więc musisz się zastanowić czy na pewno tego chcesz i czy partner/partnerka jest potrzebny. Szylki to stadne zwierzęta, więc myślę ze prędzej czy później zaakceptowałyby się, jednak nigdy nie mamy takiej gwarancji ;) przykład szyszunki zaliczyłabym chyba do przykrych wyjątków w oswajaniu ze sobą dwóch szynszyli.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Widzę że też masz jedną.A może też myślisz nad drugą?

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
A ja sądzę inaczej. szynszyle są jednak stadnymi zwierzętami i trzymanie samotnej szynszyli to - moim zdaniem - nie jest najlepszy pomysł.
A połaczenie dwóch ze soba ? moge się załozyc - ze w przypadku gdy w grę wchodzi towarzystwo lub "kontrola nad terenem" zawsze zwycięzy towarzystwo ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline kaś

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Marcel i Oskar ;)
Ja też jestem za tym, żeby trzymać więcej niż jedną szynszylę. Szczególnie jeśli szylek nie był chowany w ścisłym kontakcie z ludźmi (nie będzie w stanie oswoić się tak bardzo jak ten który od maleńkości był trzymany na rękach, pieszczony itp). Potrzebuje on wtedy kontaktu z kimś swojego gatunku. Ja właśnie jestem w trakcie intensywnego poszukiwania drugiego szynszyla, jednak niestety mam jeden poważny problem- brak transportu...

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Kupiłam Kasię jak miała ok.4miesiące.Nie sądzę aby nie była chowana "w ścisłym kontakcie z ludźmi".Braliśmy ją często na ręce i jest z niej niesamowity pieszczoch. A dlaczego masz problem z transportem? Przecież można wziąśc taxi a sklepów zoologicznych jest pełno.

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline fanaticus

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
tylko niestety nie każdy ma ochotę i możliwości zapłacić 300zł za standardzika z zoologa (takie oferty też widziałam, chociaż może wawa i tutaj wygrywa konkurs na totalny brak logiki) i do tego jeszcze za taksówkę ;)

a mnie szyszunka też nastraszyła, za to bardzo podziwiam cierpliwość i determinację, nie każdy na Twoim miejscu wytrzymałby tyle i tak długo

:)

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
No sorry!Mam się czuc gorsza bo mam szynszylkę z zoologicznęgo!?Zastanów się co piszesz-"standardzika z zoologa".Moja jest piękna i wcale nie standardowa.Masz jakiś uprzedzenie do zoologicznych sklepów?Przecież te zwierzątka czekają tam  jak dzieci w domu dziecka...

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Acha jeżeli ktoś się decyduje na zwierzaczka to transport to najmniejszy problem.Ktoś w rodzinie napewno ma auto i można się przecież jakoś dogadac. Pa idę do pracy :papa:

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
kas i tu sie mylisz ... bo to ze sa to zwierzeta stadne to wiemy ale nestety czym dłuzej puchmak jest sam w domu tym gorzej jest mu zaakceptowac nowego lokatora .. porozmawiaj z hodowcami , ja byłam o tym poinformowana ze moga byc problemy z nowym domownikiem ze wzgledu na wik szylka i jego całkowite przejecie terenu..
Co puzniej okazało sie prawda
 Gacek prowizorycznie  odpuscił ( jak ich pilnowałam było wszystko oki - jak tylko zgasiłam swiatło była wojna )
Fak danni nie napisała ile  szyka jest u niej ( ale sadzac po  wieku szylka  to dosc długo juz jest domownikem ) nie napisała tez czy chce 2 samiczki czy parke lub 2 samcow .. 
Piszac swoj przypadek dałam danni do zrozumienia ze to nie takie  łatwe ... i mimo ze gacek pokochał samice jak tylko zorienrtował sie ze to płec piekna  ( zero walki miedzy nimi ) odbiło sie to na mojej osobie miimo a  był bardzo oswojony ..
A tak na marginesie to nie moj 1 przypadek bo piszac tutaj o zachowaniu gacka Iza odpisała mi ze spotkała sie z taka sytuacja i dziewczyna musiał oddac samiczke .

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Podac moge przykład z listy yahoo - benek - samotny szynszyl - dorosły - ok. 5 - 6 lat. Od poczatku samotny ... jakiś ok. rok temu - Dorota (jego Pańcia) połaczyła go z drugim samczykiem (wreszcie udało ja się namówic ...)
I PEŁNA ZGODA .... tak wiec - uważam dalej ze są duze szanse na połaczenie samotnego szczyla z towarzyszem/towarzyszką. Od tej reguły moga zdarzac się wyjatki - to oczywiscie jak najbardziej mozliwe :-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

 

Warczenie na drugiego szynszyla. Szczekanie z powodu drugiego szynszyla.

Zaczęty przez SzelekDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2742
Ostatnia wiadomość 30 Paź, 2012, 12:26
wysłana przez Szelek
stres, szczekanie, wypadanie - wygryzanie sierści, awitaminoza...

Zaczęty przez LunaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 188
Wyświetleń: 40799
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2016, 22:54
wysłana przez Tomek92
Dziwne odgłosy, apatycznosc, potrzesywanie

Zaczęty przez GosiaaaakDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1725
Ostatnia wiadomość 24 Wrz, 2022, 09:04
wysłana przez Gosiaaaak
dziwne odgłosy i napady paniki

Zaczęty przez adiacm22Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1622
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2017, 13:58
wysłana przez Melphomene
Dziwne trzęsienie się szynszyli oraz dźwięki strachu pomimo siedzenia w klatce

Zaczęty przez brons222Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4899
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2018, 22:07
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal