27 Kwi, 2024, 14:16

Autor Wątek: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)  (Przeczytany 5164 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« dnia: 16 Sty, 2009, 12:03 »
Witajcie, jestem nowym użytkownikiem Waszego forum jak i nowym nabywcą milusińskiego szynszyla o imieniu Kelso :)

Czytałem już wiele, ale wciąż mam sporo pytań dlatego chciałem zadać je właśnie Wam :

1. Czy podłoże klatki mogę wyścielić szynszylowi nie tylko trocinkami ale również siankiem ?
2. Jak zamontować poprawnie poidełko ? Ponieważ co jakiś czas wypływa z niego woda, samoistnie..
3. Czy granulat zawsze podawać w miseczce, bądź jakimś karmidełku, czy mogę również wysypywać je bezpośrednio do klatki (bądź na półke) ? (To samo tyczy sie smakołyków)

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi! :)

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sty, 2009, 12:18 »
Co do pyt 1 i 3 to moim zdaniem nie powinieneś. Sianko powinno byc w paśniku, żeby było czyste i nie miało styczności z siuśkami ani kupami. To samo tyczy się granulatu czy jakiegokolwiek innego jedzonka... Więc miseczka jest jak najbardziej wskazana.
Do do pyt 2 - poidełko w pozycji pionowej, rurką w dół nie powinno "popuszczac". Albo jest nieszczelne (moje szczyle uwielbiają przegryzac poidełka, dlatego teraz mam pancerne :) ), albo jest złej jakości. W każdym wypadku chyba będziesz musiał kupi nowe.


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sty, 2009, 13:00 »
Hmm, no ustawiłem je już i powinno być dobre, szynszyl sobie z nim radzi :) tylko one jest na druciku i jak szynszyl sie rusza to nie jest zbyt stabilne - przejde sie do zoologicznego i zobacze co mi tam zaproponują :)

A drewienko do skubania i wapno mogą leżec sobie w klatce?
Jaki polecacie pył do kąpieli ?
I czy jeśli sianko nie zniknie z paśnika w ciągu 2 dni to ma sens je wymieniać ?

Pozdrawiam, Filipk

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sty, 2009, 13:47 »
sianka wsadzaj niedużo najlepeij i zmieniaj co dwa dni jak coś zostanie.
poidełka zazwyczaj niestety przeciekają-taka zmora...
drewienko najlepiej kup zuzali-pędy jabłoni czy korę wierzby :) chodzi o to aby dawać szylce to co może spokojnie chrupać bez szkody dla zdrowia, bo to wrażliwe zwierzątka, zwłaszcza jeśli chodzi o układ trawienny. także samemu raczej nie dawaj drewienek i badylków z lasu czy coś.
wapienko oczywiście może byc jakieś najzwyklejsze dla gryzoni-vitapol za 2 zł nawet :)
z pyłów (tylko uwzględniać do użytku wolno te dla gryzoni oczywiście) to osobiście odradzam vitapol i megan-bephar, vitakraft, pucek, dadik są ok :)

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sty, 2009, 23:19 »
Witam, mam kolejnych kilka pytań:

1. Czy to normalne że szynszyl zostawia tyle bobków ? Fakt, że jest to pierwszy dzień ale wolę sie upewnić ?
2. Czytałem iż dziennie powinien dostać 20-30 g jedzenia - czyli mniej wiecej ile to jest ?
3. Jak dużo wsypuje się pyłu do wanienki aluminiowej aby szynszyl wyczyścił się i czuł komfortowo ?

Pozdrawiam i dziękuje :)

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sty, 2009, 23:28 »
1. Czy to normalne że szynszyl zostawia tyle bobków ? Fakt, że jest to pierwszy dzień ale wolę sie upewnić ?
tak, są to zwierzęta których jelita pracują na bardzo szybkich obrotach za sdprawą celulozy ;) - raczej brak kupek powinien Cie niepokoić ;)

2. Czytałem iż dziennie powinien dostać 20-30 g jedzenia - czyli mniej wiecej ile to jest ?
2-3 łyżki stołowe. Ale młodym szynszylom nie powinno się ograniczać dostępu do jedzenia.

3. Jak dużo wsypuje się pyłu do wanienki aluminiowej aby szynszyl wyczyścił się i czuł komfortowo ?
1-2 cm warstwę.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sty, 2009, 23:57 »


1. Czy to normalne że szynszyl zostawia tyle bobków ? Fakt, że jest to pierwszy dzień ale wolę sie upewnić ?

hahaha fajne pytanie, rozbawiło mnie :D:D

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sty, 2009, 09:52 »
To wcale nie jest takie śmieszne :)           Swoją drogą zastanawiam się jak często wymieniać mu tą trocinową ściółke, skoro on zostawia ich bardzo dużo ? Nie chce żeby odparzył sobie brzuszek itp? Czy takie bobki mogą być dla niego zagrożeniem ? (pytam całkiem poważnie :D) ?

Offline Aśińska

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 616
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia w serduszku.Obecnie Maxsiu i Neo aksamitki
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sty, 2009, 10:12 »
Na forum znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, to istna skarbnica wiedzy.......Polecam czytaj, czytaj , czytaj.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sty, 2009, 10:49 »
Ściólkę wystarczy zmienić raz w tygodniu, bobki nie są żadnym zagrożeniem dla szylka ( oczywiście nie powinny się dostawać do miseczki ) bo są suche i bezwonne, nawet stanowią przekąskę witaminową  :D, więc jeśli zauważysz jak twój szyl je zajada, to się nie dziw.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Sty, 2009, 10:54 »
A czy w dzień np. dobrze jest przykryć szylkowi klatke czymś ? Żeby go słońce nie raziło itp ? Czy sobie poradzi z tym ? ;)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Sty, 2009, 10:58 »
A czy te promienie słoneczne bezpośrednio z okna padają na klatkę ?

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sty, 2009, 11:35 »
No nie padają bezpośrednio, ale wiem że szyl lubi pospać rano a takie swiatlo moze mu przeszkadzac ? :)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Sty, 2009, 11:48 »
Gdyby słońce padało bezpośrednio na klatę to byłby kłopot, zwłaszcza latem , bo szylek mógłby się przegrzać. Takie rozproszone promienie sloneczne nie przeszkadzają, a nawet klatka powinna mieć dostęp do naturalnego oświetlenia. Moja stoi z boku okna i szylki lubią późnym popołudniem pozaglądać przez okno  :). Druga sprawa to taka że szynszyle nie lubią być widoczne kiedy jest jasno, dlatego powinieneś swojemu szylkowi sprawić domek czy tunelik, w którym mógłby się czuć niewidoczny za dnia.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline waldimors

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Sty, 2009, 20:55 »
Witam.
Zamierzam zakupić szylka w piątek(na początek ferii) i mam kilka pytań:
1. Oprócz karmy którą jadły w zoologu; nowego, pewnie lepszego granulatu; wapna; kolby i może jakiś ziół herbal pets kupić coś jeszcze?
2.Czy szylkę zaraz dać na wybieg, czy poczekać aż przyzwyczai się do nowego miejsca i nowych ludzi?
3.Karmę zacząć zmieniać stopniowo od pierwszego dnia, czy też poczekać z tym kilka dni(bo widziałem, że w zoologu mają same kolorowe badziestwa)?
4.Kupiłem taką klatkę:
http://allegro.pl/item527974535_klatka_70_cm_dla_fretki_szynszyla_z_domkiem.html
i zmienię miseczki na podwieszane z metalu, ale muszę dać coś jeszcze? Mogę np. zamiast domku z drewna dać "domek" z pudełka kartonowego z dziurą na wejście? Przynajmniej chwilowo? U mnie takie domki kosztują 40zł a na allegro też podobnie z wysyłką, a chwilowo jak wydam na szynszyla i zostawię 50zł w zapasie to już mi nie starczy…
5.Mogę dawać sianko do jednej z plastikowych misek?
6.Jak już przywiozę szylkę do domu, to z transporterka wyciągać ją na ręce i do klatki, czy dać transporter do klatki i czekać aż sama wyjdzie?
7.Co włożyć do transporterka na drogę? Mam taki z przezroczystego plastiku z plastikową pokrywką pełną dziurek na świeże powietrze.

"Są dwa typy ludzi na tym świecie:
jedki się bawią, a drudzy to obserwują".

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Sty, 2009, 22:24 »
Witam osobę z pobliskiego Skrzyszowa !

1. Na początek wystarczy, z kolbą jeszcze bym się wstrzymała, żeby czasem nie wywołać jakiś sensacji biegunkowych przy stresie nowego lokum.
2. Na wybieg po kilku dniach, choć to też zależy indywidualnie od zwierzątka i jak bardzo jest zestresowane nowym otoczeniem.
3. Lepiej poczekać jakiś czas, bo szylka nawet ze stresu może dostać biegunki.
4. Do tej klatki można powstawiać więcej półeczek, domek - najlepiej przejżyj sobie zdjęcia klatek. Chwilowo może być domek kartonowy ale on z pewnością nie "pożyje" zbyt długo, najlepiej zbudować samemu zamiast tyle płacić.
5. Sianka powinna być porządna garść na raz i nie wiem czy do takiej miseczki się zmieści, można poprostu kłaść na pólkę dopóki nie kupisz paśnika, lub do tutki po papierze t.
6. Do tej klatki nie wstawisz przez drzwiczki transportera,  więc nie ma sensu jej rozbierać aby go później wydobyć, kiedy szylka z niego wyjdzie. Najlepiej przystawić transporter otwartym wyjściem do otworu klatki, aby sama sobie przeszła.
7. Jakiś kocyk do środka i ewentualnie okryć z góry kocem przy mrozie, jeśli transport potrwa długo to musisz jej dać oczywiście jedzonko i wodę.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline waldimors

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Sty, 2009, 22:36 »
O! Ja kupię szylkę w pupilu w Wodzisławiu, więc nie tak daleko. ;)
A czy te dodatkowe półeczki mogą być zrobione z takich paneli co się czasem sufity wykłada? Domek chyba sobie zrobię, ale można onomalnie użyć desek i gwoździ, czy jest jakiś specjalny "silikon", klej którego powinienem użyć?

"Są dwa typy ludzi na tym świecie:
jedki się bawią, a drudzy to obserwują".

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Sty, 2009, 22:47 »
A jaki kolorek będziesz miał, bo czasami widywałam tam mozaiki ? Ten sklep jest ok, a w tym obok apteki całodobowej ( nie wiem czy jeszcze ) siedzą od kilku miesięcy dwa biedne standardziki za kosmiczną cenę.
 Niebardzo wiem o jakie panele ci chodzi, ale takie z litego drewna, niczym niezapuszczane mogą być. Domek można oczywiście zrobić z desek i poskręcać wkrętami do drewna.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline waldimors

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Sty, 2009, 22:55 »
Ja będę mieć standard'a.... ;) Tam obok apteki chyba jeszcze nie byłem... :?
Wiem jedynie, że ten sklep który jest za biblioteką jadąc od strony przeciwnej do rynku(takie schody są w środku) chyba likwidują, bo ostatnio było prawie pusto... :/ A panele to takie jak na tym co "wystaje z sufitu":
http://www.sarana.com.pl/panele_img/fota_end.jpg
PS: to z google fota.
Koniec offtopicu, żeby nie było. ;)

"Są dwa typy ludzi na tym świecie:
jedki się bawią, a drudzy to obserwują".

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Sty, 2009, 23:07 »
W tym sklepie obok apteki polecam ci pył kapielowy Zoo Raj 4,60 zł, tylko tam można go kupić. Używam go od 8 lat i moje szylki nigdy nie miały problemów z grzybicą, ale niestety jest uczulajacy. Nie polecam w tym sklepie kupowania jedzonka i sianka.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Sty, 2009, 09:58 »
A ja mam pytanko - dałem swojemu szynszylowi wczoraj mieszanke smakołyków (płatki owsiane, ziółka, etc.) i szyl teraz bardziej przepada za tym niż za granulatem , mam się martwić czy poprostu jak zgłodnieje to w końcu zje granulacik ?

Pozdrawiam :)

Offline cinnamon_biscuit

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 479
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Foggy Dew, Echo (standardy) i Ginger (beż)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Sty, 2009, 10:28 »
[offtopic] @Filipk - Kelso to bardzo dobre imię dla szyla:D

Najlepiej w piłeczkę gra Manchester United,
najlepiej na saksofonie grał Charlie Parker -
- a ja najlepiej gadam do własnych skarpet
i robię inne rzeczy, materialnie nic nie warte.

Offline Laurin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Syriuszek i Maurice :*
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Sty, 2009, 11:24 »
Nie martw się, jak zgłodnieje to zje granulacik :) Nie przesadzaj z ilością smakołyków.

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Sty, 2009, 13:06 »
[offtopic] @Filipk - Kelso to bardzo dobre imię dla szyla:D

@cinnamon_biscuit

Wiem, wiem :D a mój faktycznie sie tak zachowuje szaleńczo ;)


1. Wypuściłem dzisiaj szynszyla pierwszy raz i musiałem niestety łapac go siłą kiedy chciałem żeby już wrócił - czy to normalne ? Boje się że zacznie się mnie bać itp. ?


Pozdrawiam :)

Offline waldimors

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Sty, 2009, 13:40 »

"Są dwa typy ludzi na tym świecie:
jedki się bawią, a drudzy to obserwują".

Offline cinnamon_biscuit

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 479
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Foggy Dew, Echo (standardy) i Ginger (beż)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Sty, 2009, 14:24 »
@Filipk
Na forum jest kilka wątków na temat brania na ręce i na temat sposobów na powrót do klatki. Ja szyli [jeszcze] nie mam, ale bardzo wiele zwierząt po prostu nie znosi być odrywana od ziemi, jeśli się ich do tego nie przyzwyczai od urodzenia. A nawet jeśli przyzwyczaisz, to i tak potrafią strzelić focha. W sumie trudno się dziwić, gdyby Ciebie jakiś olbrzym podnosił, też pewnie by Ci się to nie spodobało:P Zwłaszcza, jeśli skutkiem podnoszenia byłoby włożenie do klatki, zabranie z miłego miejsca w inne itd. Pewnie, że branie na ręce może być czymś miłym i kończyć się głaskaniem, zasadniczo jednak jest to jakaś forma ubezwłasnowolnienia.
Z królikiem działał sposób na jedzenie. Najpierw musiał się wybiegać porządnie, a potem wystarczył dźwięk odkręcanego słoika i już siedział w klatce. Możesz spróbować w ten sposób, jak będzie głodny, to w końcu wróci do klatki. Z drugiej strony - wtedy może mieć skojarzenie, że jedzenie to karcer i zacząć wynosić żarełko po kawałku. Dużo ludzi też wypowiadało się, że udało im się wytresować szyle i działały na komunikaty dźwiękowe lub głosowe.
Czasami po prostu trzeba trochę na siłę. Mi zawsze było bardzo głupio jak musiałam kota przenieść z miejsca na miejsce (bo np położył się na klawiaturze, na środku stołu albo w umywalce, ale Ty jednak lepiej wiesz co jest dla niego dobre:) W końcu zrozumie, że tak już jest i będzie mniej protestował.
Natomiast staraj się go bez sensu nie brać na ręce - oba koty i królik, które nie znosiły noszenia, przepadały/przepadają za pieszczotami. Ale tylko na stabilnym gruncie, czyli jeśli leżałam, albo siedziałam:) Mam takie wrażenie, że one do końca nie wierzą, że coś, co porusza się na 2 nogach, zamiast na 4, może w jakikolwiek sposób utrzymać równowagę :D
« Ostatnia zmiana: 18 Sty, 2009, 14:26 wysłana przez cinnamon_biscuit »

Najlepiej w piłeczkę gra Manchester United,
najlepiej na saksofonie grał Charlie Parker -
- a ja najlepiej gadam do własnych skarpet
i robię inne rzeczy, materialnie nic nie warte.

Offline Cara

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 235
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Sty, 2009, 15:51 »
1. Wypuściłem dzisiaj szynszyla pierwszy raz i musiałem niestety łapac go siłą kiedy chciałem żeby już wrócił - czy to normalne ? Boje się że zacznie się mnie bać itp. ?
Upewnij się, że szylek może wygodnie wchodzić do klatki (my dorabialiśmy mostek z tektury, bo otwór był dość wysoko) i dla pewności na początku spaceru włóż do miski świeżą karmę albo parę smakołyków. U nas nigdy nie było problemów z zamykaniem kulek, bo same z siebie dość często wracają do klatki w trakcie spaceru. Może pozwól się małemu wybiegać, żeby mniej więcej poznał teren, pogryzł co trzeba i wrócił do domu z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku :D

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Sty, 2009, 18:31 »
Lepiej go wypuszczać raczej wieczorem tak ? No klatka lezy na ziemi i sam z niej wychodzi, ale boje się (bo to jego 4 dzien u mnie), że raczej sam nie bedzie chcial do niej wracać :)

Offline waldimors

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Sty, 2009, 18:39 »
Ja powiem, że chyba tylko wieczorek, kiedy będzie obudzony. W sumie można go obudzić i puścić, ale po co?
A ja mam jeszcze pytanie:
Chcę zakupić szynszylę 23 stycznia(piątek), ale mój brat robi imprezę urodzinową w sobotę 24 stycznia. Niby to nie będzie w moim pokoju(lecz jego goście są w stanie wszędzie wejść), ale lepiej poczekać do poniedziałku? Ja już tak bardzo chcę szylkę, że sam nie wiem. :/ Z drugiej strony może się zrazić do mnie za ten hałas, itp.

"Są dwa typy ludzi na tym świecie:
jedki się bawią, a drudzy to obserwują".

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Sty, 2009, 18:49 »
czekaj absolutnie do poniedziałku,. zwierzę musi mieć spokój podczas oswajania. a nóż by padło ze stresu ? :(

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Sty, 2009, 19:13 »
Ja też tak radzę, a ten domek, o którym wcześniej pisałeś, to za malutki będzie. Lepiej kupić dechę, wyciąć odpowiednio i poskręcać zwykły prostopadłościan, z którego dach służy jako dodatkowa półka.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Sty, 2009, 20:42 »
U mnie szyl po wypuszczeniu znajduje sobie jedno miejsce, pod szafą i tam siedzi :) Bez ruchu, czasami wyjdzie i szybko ucieka spowrotem ;)

Czy to normalne ? :) Jak go jakoś zachęcić do eksplorowania pokoju, tudzież powrotu do klatki którą ma blisko podstawioną ? :)
« Ostatnia zmiana: 18 Sty, 2009, 22:35 wysłana przez Filipk »

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Sty, 2009, 02:36 »
Poprostu zabezpiecz  pokój tak(np kartony) żeby mały nie mógł nigdzie się wcisnąć ,a wtedy zainteresuje się otoczeniem.

Offline Cara

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 235
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Sty, 2009, 10:25 »
Ja myślę, że jedną czy dwie szpary można zostawić. Próbowałabym za to usiąść z jakimś smakołykiem na podłodze, niedaleko małego i aromatem zwabić go na zewnątrz :wink: Nasze pierwszego dnia sprawiały wrażenie raczej spokojnych i przygaszonych, ale gdy ktoś siadał na podłodze to były wyraźnie zaciekawione i podchodziły.

Offline Nicola

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Euzebiusz i Tito :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Sty, 2009, 10:38 »
Mój na wybiegu ma zamek z kartonu, drapak, klatkę i... mnie :) Traktuje mnie jak urozmaicenie wybiegu. Jestem cichym obserwatorem i myślę że to skutkuje bo sam przychodzi. Czasem ledwie przekroczy próg klatki i ryje mi się na kolana  :D
Nie biegam za nim (bo to przynosi odwrotny skutek- udowodni Ci że jest szybszy i sprytniejszy), nie biorę na ręce gdy siada mi na kolanach. Na początku siedziałam nieruchomo- teraz czasem oddycham  :D A tak poważnie, ważne by go nie straszyć i nie płoszyć. To na tyle ciekawskie zwierzątko że prędzej czy później będzie chciał Cię poznać  :D

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Sty, 2009, 11:10 »
U mnie szyl po wypuszczeniu znajduje sobie jedno miejsce, pod szaf± i tam siedzi :) Bez ruchu, czasami wyjdzie i szybko ucieka spowrotem ;)

Czy to normalne ? :) Jak go jako¶ zachęcić do eksplorowania pokoju, tudzież powrotu do klatki któr± ma blisko podstawion± ? :)

Spróbuj zmniejszyć ilość światła w pokoju zostawiając jakąś słabą lampkę, napewno zrobi się odważniejszy. Musisz wiedzieć że jeśli jest zbyt duży chałas i ruch, to szylek także nie będzie biegał. Ciemności i cisza to najlepsze szynszylowe warunki dla eksploracji pokoju  [pajacyk].

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #36 dnia: 19 Sty, 2009, 16:01 »
Zauważyłem, tylko zgasiłem światło i wyleciał na poszukiwania :) A na koniec biegania, zrobilem mu korytarz do klatki i tak czy siak musial do niej wejsc w koncu ;)

Offline Laurin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Syriuszek i Maurice :*
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #37 dnia: 19 Sty, 2009, 21:28 »
Bardzo sprytnie ;)
Musisz wiedzieć, że szylek postrzega wszystko u ciebie jako nowe i dlatego boi się na razie pobiegać, jak pozna, że nic mu nie grozi to na pewno chętnie pobryka ;)

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Sty, 2009, 15:30 »
To już 5 dzień mojego szylka u mnie i nawet dał mi się pogłaskać w klatce :) Coraz raźniej biega po pokoju , dzisiaj dostał prezent w postaci nowej miski i poidełka (metalowa rurka i kulka) - mam nadzieje że będzie potrafił z niego pić :)

Offline KM

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Frycek ['] :(, Wredny Jasper ;P
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Sty, 2009, 15:54 »
Dał się pogłaskać? łał, nieźle. Mój Fryderyk jest już ze mną ponad miesiąc, a i tak złol jeden nie daje się dotknąć. ;P

Offline Filipk

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelso :)
Odp: Właśnie otrzymałem Szynszyla :)
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Sty, 2009, 19:07 »
Szok! Dzisiaj nakłoniłem Kelso do powrotu do klatki kilkoma smakołykami :)  Fakt, że teraz chce rozwalić klatke i przegryźć pręty, ale powoli odpuszcza :)

 

Collage "Szynszyla "

Zaczęty przez aleksandrossaDział Inne zdjęcia

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 8453
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2009, 11:12
wysłana przez Idka
Czy szynszyla może "chrapać"?

Zaczęty przez florenceDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7316
Ostatnia wiadomość 15 Gru, 2014, 19:23
wysłana przez florence
Metallowa - wiersz "Choć szynszylą jest"

Zaczęty przez elkasia2Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9828
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2014, 11:48
wysłana przez Amber Chinchilla
"MAMA JEST ZŁOTA SZYNSZYLĄ " ... eeee ??

Zaczęty przez BeSaVehEiDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 98166
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2015, 19:14
wysłana przez TrisK
"Kartoteka szynszyla" czyli przyłapany na gorącym uczynku!!!

Zaczęty przez Noraa2Dział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 9483
Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2016, 14:02
wysłana przez Melphomene
SimplePortal