01 Maj, 2024, 03:57

Autor Wątek: Pomocy, nie wiem co sie dzieje  (Przeczytany 2903 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DamonQueen

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« dnia: 01 Mar, 2016, 22:20 »
Dawno sie nie odzywalam, z powodu braku czasu i duzej ilosci nauki, jednak teraz jestem bardzo zaniepokojona tym co dzis zobaczylam. Zlapalam Leonidasa, aby zamknac go na noc do klatki. Ja zwykle trzymalam go chwile na ramieni, a pozniej trzymalam go na dloniach, tal, ze stal na nich lapkami i nagle caly sie skulil. Wasy przylozyl do pyszczka, zmruzyl oczka, a uszy polozyl pp sobie. Skulil sie w jak najmniejsza kulke, a pp chwili zaczal soe trzasc, bylam bardzo zaniepokojona,... Po chwili zaczal mlaskac i nie wiem czy byla to woda z zoladka, czy jego slina, ale wyplul tego dosyc sporo na moja reke, potem jeszcze chwile sie trzasl, a kolejna vhwile potem ten dziwny atak mu przeszedl. Nastepna minute siedzial osowialy na mojej dloni, a pptem znow zaczal sie ruszac i normanie funkcjonuje... Czy ltps wie co to moglo byc? Martwie sie o niego.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Mar, 2016, 22:29 »
Nieciekawy objaw,z tego co mi wiadomo Szynszyle nie mają ruchów wymiotnych,ciężko coś stwierdzić,jak dla mnie to do weterynarza jak najszybciej i opowiedzieć to co tutaj napisałaś.Napisz jeszcze jaką dietę ma Leonidas,jaką je karmę,czy aby nie za dużo tłustych i słodkich smakołyków nie dajesz,i jeszcze jedno....staraj się nie łapać szylka,one tego okropnie nie lubią,strasznie się denerwują i łatwo stracić zaufanie nad którym pracowałaś

Offline DamonQueen

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Mar, 2016, 22:40 »
@marcsl
Je teraz Versele laga chinchilla nature, zmieniona tak okolo 1,5 miesiaca temu z beaphara, oczywoscoe zmiana karmy odbyla sie stopniowom. Mieszalam stara z nowa coraz bardziej zmieniajac proporcje z tygodnia na tydzen,. Z przysmakow dostaje jedynie prasowany groszek, z ziol dostaje mieszanke ziol uzupelniajacych i kwiatuszkow dla szynszylki. Nie wiem czy byly to wymioty, po prpstu jakby zwrocil czysta wode na moja dlon...

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Mar, 2016, 22:53 »
@marcsl
Je teraz Versele laga chinchilla nature, zmieniona tak okolo 1,5 miesiaca temu z beaphara, oczywoscoe zmiana karmy odbyla sie stopniowom. Mieszalam stara z nowa coraz bardziej zmieniajac proporcje z tygodnia na tydzen,. Z przysmakow dostaje jedynie prasowany groszek, z ziol dostaje mieszanke ziol uzupelniajacych i kwiatuszkow dla szynszylki. Nie wiem czy byly to wymioty, po prpstu jakby zwrocil czysta wode na moja dlon...

No właśnie,ta karma jest dobra ale pod warunkiem że wybieramy z niej smakołyki które tam się znajdują,a są to banan,kukurydza i inne owoce nie powinny być w stałej diecie.Wybierasz te paskudy?? groszek tez bardzo rzadko podajemy,powoduja zatwardzenie i wzdęcia,ale za to bardzo smakowite są:Suszony Topinambur,Cykoria,czy Suszony Pomidorek,Korzeń Mniszka,są to przysmaki które możemy często podawać

Offline Tomek92

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 95
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Czinka i Puszek :)
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Mar, 2016, 22:57 »
Zachowanie szylki bardzo dziwne wiedząc, że nie wymiotuja bo to nie mozliwe. Pila wodę krótko przed tym zdarzeniem?

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Mar, 2016, 23:11 »
Czy on coś jadł podczas wybiegu albo bezpośrednio przed łapaniem? Może się zakrztusił?

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Mar, 2016, 01:05 »
Cokolwiek to było, opis nie brzmi dobrze, do weta z nim bo, albo zakrztusił się wodą, albo ma zapalenie lub obrzęk płuc i woda zbiera się w nich lub był to jakiś atak padaczkowy i zwrócił ślinę. Szynszyle nie wymiotują. Jeśli możesz zawiń go w ręczniczek i ustaw nosem w dół (kąt ok. 70stopni) na powiedzmy minutę, dwie, obserwuj czy nic nie wycieka nosem. Jeśli by się lało, to nie jest to dobry objaw i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli nic nie będzie to do weta na osłuchanie płuc i tak trzeba się udać, ale na spokojnie jutro.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Mar, 2016, 08:12 »
Najlepiej gnaj do weta. Objawy nie ciekawe...

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline DamonQueen

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Mar, 2016, 08:52 »
Co do slodkich przysmakow z karmy, to on i tak ich nie lubi.Nie przepada za rodzynkami i innego typu slodyczami. Przed cala ta sytuacja kulka siedziala za lozkiem, wiec nic nie pila. Zastanawiam sie nad zmiana karmy na jakis granulat, bo on bardzo wybiera karme,  ale nie wiem czy to dobry pomysl
Dzisiaj obserwowalam go kilka minut przed wyjsciem. Zachowywal sie zupelnie normalnie. Jak tylko sie zorientowal, ze go obserwuje zaczelo sie skakanie z polki na polke, gryzienie pretow, a nawet granie miska na nich. Jednak i tak sprobuje namowic mame, zeby pozwolila mi go zabrac do weterynarza...

Offline Tomek92

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 95
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Czinka i Puszek :)
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Mar, 2016, 09:04 »
Objawy podobne do zaksztuszenia ale skoro siedzial za łóżkiem to dziwne. Lepiej żeby osluchal go weterynarz.

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Mar, 2016, 09:47 »
Zmiana karmy na granulat to dobry pomysł, trzeba tak zrobić. Zdecydowanie trzeba też wybrać się do weterynarza, bo przyczyną slinienia i mlaskania mogą być problemy z zębami. Oczywiście weterynarz musi być specjalistą od gryzoni.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Mar, 2016, 17:14 »
@DamonQueen, a czy on czasem ostatnio nie chudnie, albo nie ślini się, moczy futerko? Może ma przerośnięte zęby lub utworzyły się na nich tzw. ostrogi, ostre krawędzie które ranią policzek i język i wtedy występuje nadmierne ślinienie. Trzeba to obejrzeć u weta znającego się na uzębieniu, najlepiej gryzoniowego. Musicie z nim iść do lekarza. :(

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline DamonQueen

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Mar, 2016, 21:22 »
@Mysza<")))/
Nie, nie ma zadnych takich objawow, niestety nie udalo mi sie zaciagnac mamy do weterynarza... Teraz Leonidas zachowuje sie zupelnie normalnie, skacze, gryzie ksiazki od fizyki i wskakuje na glowe, jedyne co czasem robi too zgrzyta zabkami, kiedy sie napije, albo pp porstu tak sobie...

Offline Wilczy Deszcz

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 724
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Mar, 2016, 23:53 »
Na Twoim miejscu wzięłabym koleżankę albo kogoś zaufanego z rodziny i pojechała z szyszką do weta, żeby zrobić badania kontrolne nawet jeśli jest już okej

Szałwia & Tosia & Yuri w nowym domu.

Ze mną tylko pies - Rita.

Offline Tomek92

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 95
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Czinka i Puszek :)
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Mar, 2016, 00:33 »
@Wilczy Deszcz popieram Twoje zdanie w 100%

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Pomocy, nie wiem co sie dzieje
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Mar, 2016, 01:30 »
@Mysza<")))/
jedyne co czasem robi too zgrzyta zabkami, kiedy sie napije, albo pp porstu tak sobie...

i to jest częsty objaw tzw. ostróg na zębach, stara się je zetrzeć. Weź zważ go na wadze elektronicznej gramówce jutro, zapisz wynik, za tydzień zważ go znowu. Jak spadnie 15-20g to do weta, bo ostrogi utrudniają przyjmowanie pokarmów. No i dowód dla mamy namacalny będziesz miała, że coś jest na rzeczy.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 
Słanianie się na nogach, trzęsienie się, brak apetytu - brak biegunki. Pomocy!

Zaczęty przez Michał i LolaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 19178
Ostatnia wiadomość 12 Wrz, 2009, 16:25
wysłana przez Dariaa
Pomocy, boje się że szylek zdechnie :( nie je, nie pije, ciężko oddycha po antyb

Zaczęty przez kamica16Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 20846
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2013, 10:39
wysłana przez Alicja Mannschack
Bardzo POWIĘKSZONE JĄDRA u samca - pomocy - mieszkamy w Amsterdamie

Zaczęty przez ChinchilliumDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 11988
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2015, 17:48
wysłana przez Paula_91
zalane płuca, powiększona wątroba, zapalenie pęcherza POMOCY :(

Zaczęty przez marekpDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 16667
Ostatnia wiadomość 15 Sty, 2009, 12:26
wysłana przez Mysza <")))/
Samiczki mają 2-miesięczne młode ale siebie nietolerują - pomocy ;(

Zaczęty przez MimozjaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 3738
Ostatnia wiadomość 17 Cze, 2014, 18:16
wysłana przez kasiakasiakasia
SimplePortal