27 Kwi, 2024, 08:04

Autor Wątek: Czy na początek wziąść od razu parkę...???  (Przeczytany 3274 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kicaj

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« dnia: 13 Sty, 2008, 17:27 »
Witam mam zamiar stać się szczęśliwym posiadaczem szynszylka ;] Nie wiem czy od razu wziąć parkę czy pojedynczo... Czy jeżeli od razu zdecyduję się na parkę to czy muszą one mieć osobne klatki??? Czekam na odpowiedź pozdro ;]

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Sty, 2008, 18:09 »
Jeżeli postanowiłeś mieć 2 futrzaki, to wygodnym rozwiązaniem jest kupienie/przygarnięcie 2 szylek, które przebywały już wcześniej razem. Ominą Cię kłopoty związane z łączeniem, i logiczne jest, że szynszyle mogą przebywać w jednej klatce.
Oczywiście proponuję parę tej samej płci :)
Natomiast jeśli szynszyle będą pochodziły z 2 różnych źrodeł, musisz postępować zgodnie z zasadami przyjętymi w trakcie łączenia zwierzątek (jest temu poświecona znaczna część postów).

Offline Kicaj

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Sty, 2008, 19:03 »
Zastanowię się jeszcze nad parką ponieważ szylka dostanę od cioci a został jej tylko jeden i nie chcę czekać co najmniej dwa miesiące aż sie jej się znowu okocą :pp , ale dzięki za szybką odpowiedź... Czy szylki lubią przegryzać kable , bo w pokoju w którym będę trzymał swojego szylka mam komputer i czy mam zasłonić wejścia za meble przed wypuszczeniem szylka ???
« Ostatnia zmiana: 13 Sty, 2008, 19:05 wysłana przez Kicaj »

Offline Solange

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sty, 2008, 19:05 »
Zastanów się jeszcze nad parką tej samej płci.
Jezeli jednak zdecydujesz się na samca i samiczke to najlepiej kup te, które są juz razem oswojone. Wtedy nie musisz już ich rozdzielac i niepotrzebna bedzie druga klatka.
Natomiast gdy kupisz każda szylke osobno będzie konieczne oswajanie. Poszukaj, na forum duzo o tym pisze.

Czy lubią? Nie wiem :D watpie
Z szynszylami jest jak z małymi dziecmi, poznaja swiat i musza wszystkiego spróbowac. Radzę nie dopuszczac ich do kabli.
« Ostatnia zmiana: 13 Sty, 2008, 19:08 wysłana przez Solange »

betty421

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sty, 2008, 19:16 »
Przeczytaj watek o wybiegu tu:
http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=5304.0
i tu:
http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=5128.0
O kablach tu:
http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=5566.0
i tu:
http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=7703.0
Szylki prawdopodobnie będą gryźć kable choć to jest dość indywidualna sprawa. Jednak nie sprawdzałabym tego i przed wypuszczeniem go na wybieg zabezpieczyłabym na Twoim miejscu wszystkie kable i szczeliny.
Przeczytaj wklejone przeze mnie wątki, możesz też posłużyć się wyszukiwarką. W ten sposób znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania :)
« Ostatnia zmiana: 11 Mar, 2008, 18:39 wysłana przez Mysza <")))/ »

Offline Szynszylka_94

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 164
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Samuraj i Simba. ( Kubuś tylko w mojej pamięci...)
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sty, 2008, 20:27 »
Widzę że jesteś raczej początkującym wiec nie decyduj się na parkę mieszaną tj. samiczkę i samczyka. Istnieje wiele problemów zwiazanych z ciążami np. wady genetyczne.

W twoim wypadku najlepiej zdecydować się na jednego szylka lub na 2 samczyki LUB 2 samiczki. To już zależy od Ciebie.

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sty, 2008, 20:35 »

Jezeli jednak zdecydujesz się na samca i samiczke to najlepiej kup te, które są juz razem oswojone. Wtedy nie musisz już ich rozdzielac i niepotrzebna bedzie druga klatka.


Kicaj wyraźnie napisał że szylki będzie mieć od cioci, takie które urodzi szyla cioci, więc oswojona parka różniej płci odpada! byłoby to rodzeństwo i w przypadku ciąży mogłoby być wiele problemów ;-)

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline guta

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pixie [*], Dixie i Gabi
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Paź, 2009, 17:02 »
Ja również przymierzam się do przygarnięcia 2 szylków ale mam dylemat co do płci. Boję się brać 2 zwierzaki tej samej płci, za dużo nasłuchałam się o przypadkach pogryzień i braku wzajemnej akceptacji po osiągnięciu dojrzałości (nawet u rodzeństwa), a wiem że nie byłabym w stanie oddać żadnego malucha gdyby tak się stało  :? z drugiej strony jestem zupełnie zielona w szynszylich sprawach i nie chciałabym aby moje maluchy zaczęły się rozmnażać, dlatego pomyślałam o wzięciu z jednego miejsca przyzwyczajonej do siebie parki i wykastrowaniu samczyka najszybciej jak to będzie możliwe. Co myślicie o takim rozwiązaniu? A tak w ogóle to w jakim wieku można wykastrować samczyka, tak żeby nie "zapylił" przypadkiem samiczki jeśli będą w podobnym wieku?

Z góry dzięki za rady i opinie :D

Offline Gruszka

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 170
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Felicja
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Paź, 2009, 17:12 »
Szynszyle w odróżnieniu od chomików, nie mają w zwyczaju walczyć z rodzeństwem. Ja przynajmniej jeszcze się nie spotkałam na forum i wśród znajomych o takim przypadku ;)

Nie wiem jak bardziej doświadczeni, ale moim zdaniem możesz śmiało wziąć dwie samiczki/dwa samce ;)

'mała wredna bezczelna, ale jakże zadowolona z siebie' - tak mi wyszło w teście o muminkach, czy to prawda? pewnie wyjdzie z czasem ;)

Offline guta

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pixie [*], Dixie i Gabi
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Paź, 2009, 17:42 »
Właśnie na początku chciałam wziąć 2 facetów, ale dzwoniłam do jakieś domowej hodowli ogłaszającej się na allegro i facet powiedział mi żebym uważała na łączenie dwóch chłopców lub dziewczynek bo w najgorszym wypadku mogą się po pewnym czasie nawet zagryźć :? Z drugiej strony naczytałam się o tym jak ryzykowna jest kastracja i ile szylek już przez nią odeszło  :( już sama nie wiem co mam robić :???:

Offline Gruszka

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 170
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Felicja
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Paź, 2009, 18:53 »
Właśnie na początku chciałam wziąć 2 facetów, ale dzwoniłam do jakieś domowej hodowli ogłaszającej się na allegro i facet powiedział mi żebym uważała na łączenie dwóch chłopców lub dziewczynek bo w najgorszym wypadku mogą się po pewnym czasie nawet zagryźć :? Z drugiej strony naczytałam się o tym jak ryzykowna jest kastracja i ile szylek już przez nią odeszło  :( już sama nie wiem co mam robić :???:

Miałam na myśli rodzeństwo chowane razem od dziecka ;) U nich ryzyko jakichś kłótni jest znikome, wręcz go nie ma ;d

'mała wredna bezczelna, ale jakże zadowolona z siebie' - tak mi wyszło w teście o muminkach, czy to prawda? pewnie wyjdzie z czasem ;)

Offline magaskas

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 88
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyl, Chin
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Paź, 2009, 19:10 »
Problemy podczas łączenia mogą się zdażyć zarówno w parach niemieszanych jak i mieszanych. Nie ma na to reguły.
Ja mojemu Szylowi dokupiłam kolegę po szcześcioletnim samotnym panowaniu w klatce. Całe łączenie odbyło się w ciągu 3 dni. Szyle najpierw się ignorowały, potem ustaliły hierarchię a teraz zgodnie razem śpią w jednym domku.
« Ostatnia zmiana: 21 Paź, 2009, 20:59 wysłana przez magaskas »

Zatrzymać nieskończoność w garści i wieczność w chwili...

Offline Dariaa

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 50
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szymon II i Rysio :)
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Paź, 2009, 19:16 »
moi chłopcy pokochali się już następnego dnia od przybycia Ryszarda, a jak się kłócą to tylko "na żarty" o miejsce na półce :)

Offline Gruszka

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 170
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Felicja
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Paź, 2009, 19:27 »
Nie ma strachu, bo jak masz taką możliwość to lepiej weź dwie ;) Będą się lepiej chować, a w razie jakby Ci się zdarzyło, że nie będziesz mogła ich wypuścić, to z kolegą łatwiej znieść nudę ;)

'mała wredna bezczelna, ale jakże zadowolona z siebie' - tak mi wyszło w teście o muminkach, czy to prawda? pewnie wyjdzie z czasem ;)

Offline Belzebuba

  • ŚLEDZĄCA UPRAWNIENIA :-)
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 725
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Belzebuba, Shub, Morri ...Lucyferka [*]
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Paź, 2009, 20:10 »
Na forum ten problem był już poruszany. To coś w stylu "zabobonu" - nie rozumiem takich gorliwych doradców - co im po tym, że ktoś weźmie parkę mieszaną.
Według mnie parka jednopłciowa jest nawet wskazana.
Niesnaski mogą zdarzać się w KAŻDYM układzie. Ja mam trzy samiczki, żyją sobie razem; fakt że się kłócą, ale to raczej przepychanki słowne - żadna krzywdy drugiej nie zrobiła.

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Paź, 2009, 21:51 »
No to ja dodam tylko, że miałam parkę mieszaną a teraz mam 3 facetów. I stwierdzam, że jedno-płciowe stadko mi bardziej pasuje. Chłopcy żyją w przyjaźni a ja nie mam problemu z maluszkami, które oczywiście były przesłodkie, ale po 1- miałam z nimi problemy i musiałam dokarmiać, po 2- trzeba było się z nimi w końcu rozstać. A na kastrację nigdy bym się nie zdecydowała, jeśli miałabym taki wybór jak Ty.


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline Lenka97

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 89
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miśka /czarny aksamit/
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Gru, 2009, 15:42 »
Ja również mam zamiar kupić sobie szylkę( 12.12. mam urodziny) i tez mam dylemat czy wziąść parkę [-chomik-] [-chomik-] czy 1 szynszylę [-chomik-]. U nas z kosztami i utrzymaniem nie ma problemów tylko chcę zapytać jak będzie lepiej zwierzakom i czy będąc razem będą sie ze mną bawić

(\_/)           Oto jest Miśka xD
(o.o )   //
(> < )//

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Gru, 2009, 15:57 »
oczywiście że lepiej Parę, jednak przez parę rozumiemy dwie samiczki, dwóch samczyków, :) poszukaj na forum jest masa info, dlaczego, ciąże itd itd, lepiej aby szylki były dwie, gdyż jest im raźniej, można spokojnie iść do pracy i nie martwić się że nasza niunia będzie się nudzić, we dwoje zawsze raźniej, jednak użyj kalkulatora, aby określić ile do jakiej klatki :), i Pamiętaj że choćby nie wiem jak duża była klatka, a miała tylko dwie półki, to max ilość szyszyli to dwa.. każda musi mieć swoją półeczkę :) heh

gdy weźmiesz ze sobą dwie, które były razem, np w hodowli, zoologiczny, od Claudi'ego, to automatycznie nie masz problemu łączenia, bo są ze sobą już związane:)
« Ostatnia zmiana: 06 Gru, 2009, 16:04 wysłana przez BigAndSylwia »

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline Lenka97

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 89
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miśka /czarny aksamit/
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Gru, 2009, 16:03 »
Dzięki wielkie za radę chyba wezmę sobie 2 samiczki [T] [H] [X] [standard] [standard]

(\_/)           Oto jest Miśka xD
(o.o )   //
(> < )//

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Gru, 2009, 16:07 »
samczyki są podobno spokojniejsze wobec siebie, mniej się kłócą itd :) chociaż moje Panienki się też nie kłócą :)

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline Lenka97

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 89
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miśka /czarny aksamit/
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Gru, 2009, 16:10 »
Też warte przemyślenia ale jeszcze pytanko takie małe jak długo one się ze sobą oswajają :pytam_pytam_pytam:

(\_/)           Oto jest Miśka xD
(o.o )   //
(> < )//

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Gru, 2009, 16:14 »
jeśli weźmiesz od razu dwa myszory które ze sobą były w klatce, to nie masz tego problemu, jeśli kupujesz z dwóch różnych "źródeł". To oswajanie tak na prawdę zależy od charakteru zwierzaków, u mnie np trwało kilka chwil :) bo dziewczyny nie wykazywały wobec siebie żadnych oznak agresji :) ale czasem zdarza się że nie da się oswoić :/ i nie chcą ze sobą siedzieć, jednak rzadko się to zdarza

proszę tu zajrzyj  http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=13462.0
« Ostatnia zmiana: 06 Gru, 2009, 16:16 wysłana przez BigAndSylwia »

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: Czy na początek wziąść od razu parkę...???
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Gru, 2009, 20:38 »
Też warte przemyślenia ale jeszcze pytanko takie małe jak długo one się ze sobą oswajają :pytam_pytam_pytam:

Moje szylki,Jeden ma +/- 9 miesiecy,2 ma +/- 5 miesiecy.Oswajałem je ze sobą 5 dni.Piatego dnia nastapilo porozumienie i szyle zyja sobie razem spokojnie ;D
Roznie moze byc,niektore sie odrazu polubia,niektore beda sie gryzc,bedzie leciec futro,moze poleciec krew.Warto pozyczyc lub kupic jakas 2 klatke,na czas laczenia by szylki bylo osobno dopoki sie nie polubia.Bo gdy odrazu wrzucisz szylki do jednej klatki,odrazu po zakupie drugiej szylki,beda sie ganiac po klatce i gryzc.Wiec zainwestuj w 2 klatke ,lub pozycz na czas laczenia.

 

Oddam 10letnią parkę szynszyli standard w dobre ręce / Poznań

Zaczęty przez marcin833Dział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 7587
Ostatnia wiadomość 03 Maj, 2016, 18:18
wysłana przez dream*
Adoptuje szynszyla lub parkę, Łódzkie

Zaczęty przez Mariusz82Dział kupię/adoptuję

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8748
Ostatnia wiadomość 16 Mar, 2021, 06:43
wysłana przez Redo
Oddam parkę szynszyli WARSZAWA

Zaczęty przez Tomasz123Dział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4674
Ostatnia wiadomość 05 Lut, 2021, 17:03
wysłana przez angel09
Mogę połączyć w parkę?

Zaczęty przez kry18Dział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 4216
Ostatnia wiadomość 29 Cze, 2015, 08:47
wysłana przez mysia
Kilka pytań na dobry początek ;)

Zaczęty przez TokarzykDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 3967
Ostatnia wiadomość 02 Maj, 2014, 23:24
wysłana przez Basia_W
SimplePortal