hypothetical
14 Maj, 2024, 13:10

Autor Wątek: Ropa  (Przeczytany 990 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marcin.p

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Ropa
« dnia: 22 Kwi, 2016, 10:50 »
Mam pewien problem. Moja szynszyla Fredzio ma 12 lat. Niestety w ostatnim czasie z boku buzi zaczęła rosnąć mu twarda grudka. Po odwiedzinach u Pani weterynarz okazało się, że to ropniak tworzący się przez stan zapalny zęba. Ropę usunęła, ranę oczyściła i zapisała antybiotyk. Niestety po ok. tygodniu sytuacja zaczęła się powtarzać i Pani weterynarz powtórzyła zabieg. Boi się usunąć psujący się ząb bo nie wie czy Fredzio wybudzi się po narkozie. Niestety w mojej okolicy nie ma weterynarza specjalizującego się typowo w gryzoniach. Najbliższy jest ok 60km. w Poznaniu. Doradźcie co robić. Wiadomo, że ta ropa będzie obierać się dalej i będzie to meczące dla Fredzia, ale boje się że już mógłby się nie obudzić. Fredzio antybiotyki znosi dobrze, jest ożywiony, grudka tez go nie boli bo daje ją dotykać i masować. 

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Ropa
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Kwi, 2016, 11:23 »
W takim razie musicie wybrać się do Poznania. Czasem gryzonie zachowują się jakby nic im nie było mimo ciężkiej choroby, to taki mechanizm obronny. Szynszyle w tym wieku też są operowane. Przy zastosowaniu narkozy wziewnej ryzyko że się nie wybudzi jest najmniejsze. Prawdopodobnie trzeba też zrobić prześwietlenie, lekarze zajmujący się takimi schorzeniami są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji o ekstrakcji. Może to wcale nie będzie konieczne ale tylko specjalista może to stwierdzić. Waż go regularnie żeby kontrolować czy jest w stanie zjeść wystarczająco dużo pokarmu.
Skąd dokładnie jesteś? Może jednak ktoś z użytkowników zna weterynarza bliżej. Chociaż 60km to nie jest aż tak daleko a warto pokonać tę odległość żeby pomóc przyjacielowi który towarzyszy Ci tyle lat.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwi, 2016, 11:31 wysłana przez Rukola »

Offline marcin.p

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ropa
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Kwi, 2016, 11:47 »
Dokładnie jestem z Wągrowca. Oczywiście jeżeli będzie taka konieczność to pojedziemy do Poznania, chociaż pewnie podróż w obie strony będzie męcząca dla Fredzia. Najpierw wolałem się tylko przekonać czy w ogóle warto się na to porywać. Jeżeli chodzi o apetyt to z tym nigdy nie było i nie ma problemu. Dziękuję za wszystkie porady ;)

 
zapalenie ucha, ropa, nieprzyjemny zapach

Zaczęty przez MyszeczkaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 7040
Ostatnia wiadomość 09 Sie, 2005, 14:29
wysłana przez xenarthra
zatarcie, opuchnięcie, ropa, łzawienie z oka

Zaczęty przez agataDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 289
Wyświetleń: 115608
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2024, 20:29
wysłana przez Iga Cz
problem z szynszylą / zęby / ropa

Zaczęty przez Dddarunia3Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1813
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2019, 20:56
wysłana przez wolarczi
sklejone ropą oczko

Zaczęty przez sklejone ropą oczkoDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2162
Ostatnia wiadomość 28 Maj, 2016, 13:58
wysłana przez gość
SimplePortal