o szynszylach > Początki z szynszylą

Kupno szynszyli z zoologicznego

<< < (2/4) > >>

Wilczy Deszcz:
Pytasz jak to jest, kiedy szynszyla jest sama lub w stadzie. Otóż jedna podstawowa zasada: samotna szynszyla - nieszczęśliwa szynszyla (oczywiście to tylko moje zdanie). Przede wszystkim nie ma takiego czegoś, że jeśli szyszki są dwie to trudniej się oswajają, owszem może się zdarzyć, ale tak jak @dream napisała szynszyle to zwierzęta stadne i nie można ich trzymać pojedynczo. Niektórzy bez doświadczenia mają kulki z adopcji i większość ludzi na forum ma je we dwie lub więcej i dają radę ;) Poza tym szynszyla nie "wytresujesz" tak jak psa czy kota. Szynszyla to dosyć specyficzny zwierzak, nie da się ich miętosić, niektóre lubią wchodzić na ręce, ale trzeba bardzo dużo czasu i cierpliwości. Ja np. mam trzy szynszyle. Pierwsza z nich adoptowałam w 2016 roku i też nie miałam doświadczenia - uczę się cały czas o nich. Przede wszystkim trzeba też pamiętać, że jeśli kupisz tą 8 miesięczną kulke to na jej miejsce trafi kolejna i takie będzie błędne koło. Kupując w takich miejscach nakręca się biznes. Uwierz lub nie, ale na Twoim miejscu wybrałabym adopcje, bo takich szaraczków jest mnóstwo do adopcji i najlepiej dwie. Dlaczego? Nie będziesz miał problemu z łączeniem szynszyli tej samej płci. Łączenie może być bardzo pracochłonne, stresujące itp., .  Z resztą transport to nie problem jeśli byś się zdecydował na adopcje, zawsze można z kimś się dogadać. Tutaj na forum wszyscy sobie pomagają, gdy ktoś ma pytania, wątpliwości itd. .  Decyzja należy do Ciebie.

Ziemowitek:
Mówicie o jakiś wadach genetycznych, szynszylach rozmnażanych wsobnie i jeszcze innych wadach kupna ze sklepu zoologicznego lub fermy. Jednak jaka jest szansa, że szyszka z adopcji właśnie nie będzie pochodzić z takiego źródła? Mogę w taki sposób również wziąć szynszyla o niepożądanych cechach, zachowaniach. Często ktoś chce się po prostu ich pozbyć, nie zawsze mówiąc całą prawdę i przedstawiając wady zwierzaka, po prostu pisze, że chce oddać. Często są to osoby o małej wiedzy z zakresu ich rozmnażania i braku doświadczenia. Chyba że chodzi wam o adopcję od osoby, która na prawdę się nim dobrze opiekowała i przedstawi nam jakieś papierki na jego pochodzenie itd. Myślę że tak samo jak np. z psem, lepiej kupić z jakiegoś źródła jak sklep czy hodowla niż nir wiadomo skąd, od kogo, o jakim pochodzeniu i wyuczonych zachowaniach, przyzwyczajeniach. Na początek chciałbym jednak jednego szynszyla, najwyżej później znosić trudy łączenia. No trudno, taka moja decyzja.

M___M:
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Ziemowitek:
Dziękuję za odpowiedź. Czyli wybór należy do mnie czy wezmę z zoologicznego, fermy, czy adopcji. Chciałbym was prosić tylko o wypisanie rzeczy, które są dosyć istotne i warto na nie zwrócić uwagę, zapytać osoby, od której chcemy szynszyle kupić/zaadoptować. Jakieś rzeczy związane z rodzicami, pochodzeniem, zachowaniem, wyglądem? Nie znam się kompletnie, gdyż to ma być mój pierwszy szynszyl. Dziękuję za pomoc w wyborze odpowiedniego osobnika i napisanie wszystkich ważnych rzeczy, które przyjdą wam do glowy. Pozdrawiam :)

Rukola:
Biorąc szynszylę wszystko jedno z jakiego źródła trzeba się dowiedzieć jakim pokarmem jest karmiona i na początku karmić takim samym, ewentualnie później stopniowo zmieniać. Jeśli kupisz tą ze sklepu to oczywiście musisz wiedzieć wszystko o leczeniu łapki, a najlepiej od razu po zakupie wybrać się do dobrego weterynarza na przegląd (można spróbować skonsultować się na forum w kwestii wyboru leczniczy). Nie wiadomo na ile ten sklepowy zna się na rzeczy. Na Twoim miejscu jednak rozważyłabym zakup w hodowli, miałbyś pewność co do pochodzenia zwierzaka i jego stanu zdrowia. Często hodowcy nawet po zakupie interesują się losem szynszyli i można liczyć na ich rady co byłoby przydatne w Twojej sytuacji. Kwestia konieczności trzymania szynszyli w stadach nie podlega dyskusji ;)  jedynym wyjątkiem od tej reguły są szynszyle których nie udało się połączyć z innymi głównie z powodu ich agresji w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Takie zwierzątko można dostać tylko z adopcji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej