28 Kwi, 2024, 19:52

Autor Wątek: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...  (Przeczytany 100984 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Oliwka

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #200 dnia: 30 Kwi, 2009, 14:03 »
Witam ,mam wiiiiiiielki kłopot z szynszylką. Nasza Trusie od 2 tygodni to nie nasze zwierzątko.mało je,pije za pomocą strzykawki,słania się na łapkach,śpi,ucieka do pojemnika z pyłem ,ma szmery na serduszku,jest słabiutka a nawet pada na pyszczek. Byłam z nią u weterynarza podał naszemu pupilkowi Ketosol,Tolfin, Dufalcint i jest coraz gorze.j Podajemy jej też Keflex i Lakcid. I guzik nadal to samo,ponad to ma króciutki płytki oddech. Ma małe suche bobki,a robi ich coraz mniej-masaż brzuszka i jabłuszko na nic . POMÓŻCIE MI TAK MI PRZYKRO ,ŻE NIE UMIEM JEJ POMÓC.
« Ostatnia zmiana: 01 Maj, 2009, 21:38 wysłana przez Mysza <")))/ »

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #201 dnia: 21 Cze, 2009, 12:29 »
Witajcie
mój Szylek od jakiegoś czasu robi strasznie małe bobki (w porównaniu z takimi, które zawsze robił). Bobki są też dużo jaśniejsze (wcześniej były prawie czarne, a teraz są jasnobrązowe).

Niedawno robiłam zakupy w videozoo, kupiłam tę karmę co zawsze (Prestige Szynszyla Nature (Chinchilla Nature)) a oprócz tego
- muesli gryzonia http://www.sklep.videozoo.pl/product_info.php?products_id=1574
z nowości podaję mu jeszcze od czasu do czasu babkę lancelowatą, którą dostałam gratis. A tak to dostaje jeszcze standardowo sianko i ziółka, niezmiennie od kilku miesięcy.

Od pewnego czasu Mello wyjada z miski wszystkie dodatki (chrupki, płatki, owoce itp) a zostawia pełno granulatu, jakby go w ogóle nie jadł. Nie wiem, czy to się wiąże z tymi jego bobkami ale jakby się tak zastanowić to to się zaczęło mniej więcej w tym samym czasie.

Innych niepokojących objawów nie zauważyłam.

Co może być mojemu szylkowi? Bo to zmniejszenie się bobków (są 3 razy mniejsze!) chyba nie jest normalne, hm? :(
I czy powinnam zmienić granulat, skoro go niechętnie je?



Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #202 dnia: 21 Cze, 2009, 12:43 »
Moim zdaniem nie je granulatu bo najada się tym co smaczniejsze, czyli jak sama piszesz "Mello wyjada z miski wszystkie dodatki (chrupki, płatki, owoce itp) a zostawia pełno granulatu". Co do reszty pytan niech ktoś inny odpowie lepiej.


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #203 dnia: 21 Cze, 2009, 13:27 »
Możliwe, tylko, że nawet jak robię tak że mu specjalnie wyciągnę dużo dodatków, żeby w końcu zjadł ten granulat to na następny dzień z miski prawie nic nie ubywa a on czeka aż mu rano wsypie coś "dobrego", wręcz się rzuca na to jedzenie.Może będę tak robić przez kilka dni - jak go głód przyciśnie to zje ten granulat - myślicie, że to dobry pomysł?

I bardzo proszę o odpowiedź na pytanie o bobki.

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #204 dnia: 21 Cze, 2009, 13:36 »
Jak go głód przyciśnie to napewno zje granulat. Co do zatwardzenia to nie miałam z tym nigdy doczynienia u moich szyli więc niestety Ci nie doradzę...


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #205 dnia: 21 Cze, 2009, 13:41 »
   Te Muesli to swinstwo dla szylek, u nas je wycofano albo zmieniono nazwe dla gryzoni ale nie specjalnie dla Chinchillas
Platki, rodzynki  wszystko za ciezkie dla nich na codzienne podawanie im.

A jezeli chodzi o granulat , to moje tez go nie jedza i zyja :D

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #206 dnia: 21 Cze, 2009, 15:26 »
mój myszowaty robi coś dziwnego, tak zastyga w miejscu i jakby się jakoś strasznie spinał.. nie wiem jak to określić, wąsy mu się trzesą (myślałam, że coś je, ale się okazało że nie) jakby miał jakieś lekkie drgawki  :???: nie wydaje przy tym żadnego dźwięku, pierwszy raz widzę, żeby coś takiego robił. Co to może być? Może ma jakieś zatwardzenie czy coś?

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #207 dnia: 21 Cze, 2009, 20:26 »
Te objawy z ruszającymi się wąsikami pasują mi tylko do dreszczy, jakie szylka może mieć po nagłym przebudzeniu, tylko takie coś u swoich zauważyłam, ale nie było w tym jakiegoś napinania się, więc nie wiem czy to to.

Jeśli niepokoją cię jego bobki, to radzę usunąć wszystkie dodatki tłuste i słodkie z granulatu i podać dużo sianka. Babki raczej teraz bym nie podawała bo podaje się ją na rozwolnienie, być może ostatnio zbyt dużo zjadł. Poza tym podałabym lakcid ( być może kolor bobków sugeruje wyjałowienie przewodu pokarmowego, ale to tylko moje przypuszczenia, w każdym razie nie zaszkodzi ) i siemienia lnianego do schrupania.
Radzę przerzucić się na dobrej jakości granulat bez dodatków, ominą cię w przyszłości takie niespodzianki.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline chika

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 53
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mello beżyk
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #208 dnia: 21 Cze, 2009, 21:06 »
dziękuję za rady, zastosuję się do nich.  Z tymi wąsikami to rzeczywiście  było po nagłym przebudzeniu, więc może trochę przesadziłam, ale na wszelki wypadek będę go obserwować

Mirelka

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #209 dnia: 24 Wrz, 2009, 14:41 »
Witam, mój szynszyl Maniek przeszedł bardzo ostre wzdęcie, łącznie z zatwardzeniem. Został przewieziony do weterynarza gdzie dostał zastrzyki z antybiotyku i przeciwbólowy [ze sterydem]. Po tym mu się pogorszyło więc znów odwiedziłam z nim weterynarza, który stwierdził, że leków ze sterydem szynszylom się nie powinno podawać [więc przestrzegam!!!]. Dostał taki magiczny proszek, który miał mu poprawić florę bakteryjną w żołądku. Strasznie nim trząsło przez cały czas. Miał masowany brzuszek cały wieczór i 3 kupki wyleciały, nawet później troszkę wypił co mnie ucieszyło, bo marnie z nim było - no generalnie bardzo ciężki stan. Przeżył noc więc nastepnego dnia znów pobiegłam z nim na zastrzyk, tam dostał znów antybiotyk, przeciwbólowy już bez sterydów i dwa zastrzyki z glukozy. Ze zdjęcia wynikało że ma bardzo wzdęty żołądek i jelita, oraz zgrubienia na jelitach. Ogólnie rokowania były bardzo złe. Pani doktor przepisała maluszkowi krople Esputicon (dla ludzi, przeważnie używane w celu zmniejszenia wzdęcia u niemowlaków]. Powiem Wam, że bardzo mu pomogły. Dostawał co 4 godziny jedną kropelkę do pyszczka, nawet w nocy wstawałam żeby mu zakroplić. Dziś ma się o niebo lepiej, nie ma drgawek tylko że nic nie chce jesć ani pić. W ogóle brak mu sił, nóżki mu się rozjeżdżają jak leży, bo o siedzeniu nie ma mowy. Owszem, trochę zmuszam go do skakania żeby rozruszał żołądek, ale przebiegnie 2 metry i kładzie się ze zmęczenia. Pani doktor kazała go dokarmiać, np. siankiem lub przysmakiem z róży, ale boję się, że 'chłopak' nie będzie miał siły tego pogryźć.
Znacie może jakieś SPRAWDZONE pokarmy, które można podawać po wzdęciu i które mu na pewno nie zaszkodzą?
dodam tylko że Marian ma 2 i pół roku, a bobki jego są malutkie i suchutkie. i wciąż dostaje przez strzykawkę zawiesinę z 'magicznego proszku' [coś jak lakcid].

/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 26 Wrz, 2009, 00:55 wysłana przez dream* »

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #210 dnia: 24 Wrz, 2009, 15:28 »
Zmiel  mlynkiem elektrycznym te jedzenie co mu podajesz,pokroj sianko nozyczkami do tego troche pylku pszczelego.
Wszystki zmiel i przesiej przez sitko, bo nie przejdzie przez sztrzykawke, dodaj cieplej przegotowanej wod, wymieszaj dobrze(podawaj cieple, lepiej bedzie jadl) podaj mu do buzki sztrzykawka 2 ml. Najpierw daj 2 strzykawki za 2 dodziny znowu jedna albo dwie  i masuj brzuszek.Dobrze by bylo jak bys miala Critical Care.
Tylko zeby w jedzeniu nie bylo nic ze zboza, sloneczniku, orzechow, nic tlustego.
Koniecznie dokarmiaj i dawaj pic.       Powodzenia
« Ostatnia zmiana: 25 Wrz, 2009, 17:50 wysłana przez Claudi »

Claudi

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #211 dnia: 24 Wrz, 2009, 15:33 »
Zadzwoń do 22-664-6688 - przychodnia OGONEK (Warszawa), najlepiej zaraz i DZWOŃ DO SKUTKU. Porozmawiaj z dr Jakubem Kliszczem, panią Wojtyś lub innym lekarzem na dyżurze - na pewno Ci poradzą co podawać. Lekarze z tej przychodni SPECJALIZUJĄ SIĘ W GRYZONIACH, więc nie ryzykujesz.

Ja mam szylka, który nie może gryźć i karmię go od kilku tygodni strzykawką, w której podaję zmielony w młynku do kawy pokarm RodiCare (tzw. bomba kaloryczna).

Możesz w młynku sproszkować trochę sianka, siemienia lnianego i innych lubianych przez szczylki składników (z migdałkami wlącznie). Alicja ma rację - pokarm nie powinien być za tłusty

Najważniejsze jest moim zdaniem, by zmusić szylka do jedzenia nawet niewielkich ilości pokarmu, ale często TAK BY NIE STANĘŁY mu jelita (atonia jelit). Ja w podobnych sytuacjach podawałem prawie na siłę do pyszczka papkę (RodiCare zmielony i rozrobiony na papkę w wodzie) - około 2 ml jednorazowo co 2-3 godziny. I nie tak dawno temu udało mi się nawet uratować szynszylicę, której jelita już stanęły.



Mirelka

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #212 dnia: 24 Wrz, 2009, 21:44 »
Dzięki wielkie za szybką reakcję! :)

Karmiłam Mariana już 3 razy, chyba polubił karmienie przez strzykawkę ;). Jest trochę żywszy, ale martwi mnie jedynie, że od tej pory kiedy zaczął jeść tą papkę nie zrobił ani jednego bobka.. :(

Claudi

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #213 dnia: 25 Wrz, 2009, 07:51 »
Jak szylek?

Czy robi już jakieś kupki?

Zazwyczaj po zjedzeniu czegoś wieczorem, mój szylek wydala to nad ranem lub rano. W przypadku, gdy długo nie jadł okres ten może się lekko wydłużyć. najważniejsze, żeby zaczął robić kupki!

Mirelka

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #214 dnia: 25 Wrz, 2009, 10:10 »
z tego co widzę to zrobił dwie kupki i tyle. nawet siusiu nie zrobił, co jest bardzo dziwne, bo wczoraj podałam mu dość dużo płynów. ale chyba ma więcej siły, bo drapie i się wyrywa.
za 2 godziny idziemy do weterynarza i się okaże jak jego brzuszek.

Claudi

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #215 dnia: 25 Wrz, 2009, 10:33 »
TO OK, jelita pracują. Co do siusiu: jeśli w klatce masz ściółkę, możesz tego nie zauważyć.

Nadal dokarmiaj go REGULARNIE. Możesz - dla pewności - skonsultować się z weterynarzami z Ogonka.

I pisz co z nim.

Mirelka

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #216 dnia: 25 Wrz, 2009, 13:19 »
Właśnie wróciliśmy od weterynarza. Z brzuszkiem w porządku, kupki robi że aż miło - nawet już takie trochę wilgotne.
Tylko wciąż nie chce jeść sam. no i te tylne łapki mu się rozjeżdżają, nie ma też siły usiąść.
Ta papka z pokarmu go uratowała, bo inaczej umarł by z głodu. Wierzę, że będzie już tylko lepiej i mam nadzieję, że nie będzie potem zły, że go tak męczyłam i wpychałam jedzenie do buzi ;).

Offline robus_pl

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • SISI, DUDUŚ
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #217 dnia: 25 Wrz, 2009, 13:40 »
Mysle, ze bedzie juz tylko lepiej. Odzyska sily. Zwolni mu sie tylko brzuszek i zacznie sie juz lepiej czuc. A ptem zacznie sam jesc, teraz jest pewnie wymeczony. Pamietam jak sie kiedys czulem kiedy zjadlem pizze i popilem pepsi. Nigdy tego nie robie ale ten raz... Ludzie, myslalem, ze brzuch mi peknie. Bardzo mnie bolalo.

Claudi

  • Gość
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #218 dnia: 25 Wrz, 2009, 15:13 »
Najgorsze chyba już za Tobą. :D

Proponuję Mirelka, żebyś została z naszym Forum - znajdziesz tu sporo wiedzy o szylkach i pomocy w razie czego.

Jeśli jest osłabiony, możesz poprosić weta, żeby mu podał Duphalite - jest taki żółty specyfik, który daje się albo do pyszczka albo kroplówką. Nie tylko nawadnia ale i płucze i wzmacnia. Oczywiście do pysia daje się go w innym rozcieńczeniu. Zapytaj weta.

Cieszę się, że udało Ci się uratować maluszka.

Lekcję z papka zapamiętaj i zawsze miej pod ręką środki do jej sporządzenia - może się jeszcze przydać nieraz.

Warto także, byś ewentualnie zainteresowała się, czy brak chęci do jedzenia nie bierze się czasem z problemów z ząbkami - moga być np. za długie i wbijać się maluchowi w policzki. Doskonale znają się na tym właśnie weterynarze w Ogonku.

Offline Mirelka

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
  • Marian
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #219 dnia: 25 Wrz, 2009, 16:43 »
dzięki wielkie za pomoc :).

nawet pani weterynarz była zaskoczona, że z bardzo złego stanu udało się Mańka wyciągnąć. a i chyba on bardzo chciał żyć, mimo okropnego bólu.

jeszcze raz dzięki :D uff :D

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #220 dnia: 25 Wrz, 2009, 18:19 »
Kup mu też witaminki na wzmocnienie w postaci pyłku kwiatowego i do tego zarodki pszenne.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #221 dnia: 16 Lip, 2010, 09:44 »
W Lubuskim ponoć największe upały, ostatnio mój szef mierzył temperaturę w swoim ogrodzie i było 40 stopni; temperatura oporowa, myszy pokładają się na bokach i spędzają tak całe dnie, nie chce im się nawet dupy ruszyć do poideł, nie mówiąc już, że straciły apetyt. Taka sytuacja milionem małych, suchych jak skwarki kupek - jest ich dużo, bo jelita pracują normalnie, ale są maluśkie, bo i zwierzaki dużo nie jedzą, oraz suche jak pieprz bo mało piją, przez co zwiększyła się absorbcja wody z jelita.
Nie chcę myśleć co by było gdyby jadły teraz dużo ziół moczopędnych lub zawierających spore ilości garbników działających sciągająco na śluzówkę jelita - chyba do reszty by się odwodniły i przestały robić kupki.  :(

a Ciacho wygląda jak szkielet :(

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #222 dnia: 18 Lip, 2010, 14:43 »
zastanawiam sie czy są jakies ziółka które "magazynują" wode w organizmie?! na upały byłoby calkiem fajne dla szynszyli.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline mimi10

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 384
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Prosiaczek :)
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #223 dnia: 06 Sty, 2011, 14:04 »
Ostatnio zauważyłam, że mój szylek zaczął robić czarne kupki. Zawsze robił brązowe. Są takiego samego rozmiaru, takie same, różnią się tylko kolorem. Co to może oznaczać? Zaparcie? Jeśli tak, to co mogę zrobić?
PS Mam nadzieję, że ,,podpięłam'' się do odpowiedniego tematu.

Offline Ocelot

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pinky [*] i Mózg
Odp: zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...
« Odpowiedź #224 dnia: 06 Sty, 2011, 14:35 »
Zgłupiałam... przez ponad dwa lata opieki nad szynszylami widziałam tylko czarne bobki...
Stąd wydaje mi się, że takie właśnie powinny być...
Chętnie się dowiem jak w końcu powinny wyglądać "prawidłowe" bobki.

Zwierzęta uczą opanowania i pokory... Są jak małe dzieci...
Dla nich zrobisz wszystko... Oddasz nawet własne serce...

 
biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.

Zaczęty przez JUSTYSIADział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 978
Wyświetleń: 253963
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2017, 22:35
wysłana przez Mysza <")))/
Szynszyl - mokre kupki, troche mi to wyglada na biegunke

Zaczęty przez DarkShanderDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2126
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2015, 09:03
wysłana przez Bożena
dlaczego szylka robi wszędzie kupki?

Zaczęty przez martinaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 26326
Ostatnia wiadomość 24 Sty, 2016, 19:54
wysłana przez Pańcia
robi kupki do paśnika

Zaczęty przez SzelekDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1892
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2015, 13:45
wysłana przez Szelek
,,Miękkawe" kupki

Zaczęty przez asiaiszilaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1902
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2015, 01:09
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal