hypothetical
27 Kwi, 2024, 09:41

Autor Wątek: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki  (Przeczytany 60596 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nogad_21

  • Gość
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #225 dnia: 10 Lut, 2011, 19:05 »
motyleqq, ja swojemu szylowi postawiłem ultimatum - albo zje, to co jest albo nic nie zje :D. Uwierz mi - podziałało. Na początku było ciężko, szyla domagała się innego żarcia. Na całą noc zostawiłem tylko nowy pokarm, wyciągnąłem na jedną noc sianko. Rano, miseczka była pusta. :) Od teraz szylka nie zamieniła by pokarmu, wyjada wszystko !

Offline motyleqq

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Leonek
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #226 dnia: 10 Lut, 2011, 19:43 »
radykalne dość... :D

Offline wiki_eb

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 160
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • nerwusek Henio
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #227 dnia: 10 Lut, 2011, 19:46 »
ja też postawiłam sprawę jasno: albo Regular albo... woda :) no i nie miał wyjścia, ile można ciągnąć na samej wodzie :) musiał się przekonać, że to dla niego dobre. Teraz też zdarza mu się wyjedzenie samych dodatków. W takiej sytuacji następnego dnia w misce zastaje same granulki.

Głupcy chcą zapanować nad światem. Mędrcy chcą zapanować nad sobą.

Nogad_21

  • Gość
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #228 dnia: 10 Lut, 2011, 20:48 »
ja też postawiłam sprawę jasno: albo Regular albo... woda :) no i nie miał wyjścia, ile można ciągnąć na samej wodzie :) musiał się przekonać, że to dla niego dobre. Teraz też zdarza mu się wyjedzenie samych dodatków. W takiej sytuacji następnego dnia w misce zastaje same granulki.
Po takiej "terapii" Szyszkowi nawet granulki nie zostają :PP
motyleqq polecam ci tą metodę - jeżeli jednak kula dalej nie odważy się tego tknąć, z rana dosypujemy troszkę (ale tylko troszkę) starego pokarmu lub wstawiamy trochę sianka, by z głodu nie padnął :D. U mojej kumpeli taki odwyk trwał ponad 4 dni :D

Offline motyleqq

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Leonek
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #229 dnia: 10 Lut, 2011, 21:08 »
wypróbuję, ale dopiero, gdy Leo całkiem stanie na nogi, bo narazie jeszcze mam wątpliwości czy czuje się doskonale ;)

Offline Sascha

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #230 dnia: 16 Paź, 2013, 20:13 »
haha, miałam podobnie :P mój nie chciał wogule ruszyć granulatu z witaminą c,ale po pewnym czasie się trochę zmusił :) nie je wszystkiego ale coś tam tego granulatu podje :D musi się przyzwyczaić.
W dodatku mój był w zoologicznym tylko na mieszankach, a teraz to wybredza nawet na najlepszych karmach typu chinchilla nature.

"Jeśli mnie oswoisz, ty będziesz dla mnie jedyny na świecie i ja będę dla ciebie jedyny na świecie."

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #231 dnia: 16 Paź, 2013, 20:33 »
swoja drogą jak doświadczenie pokazuje, to zdrowiej dla szynszyla kiedy granulatów nie jada, za to ma cały dzień co robić przeżuwając siano lub zioła i w dodatku ścierając swoje uzębienie.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Sascha

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #232 dnia: 25 Lis, 2013, 18:26 »
No bo jest problem.. mój  szynszyl strasznie wybrzydza. Kupiłam już ze 3 rodzaje podobno najlepszych karm i początki były badzo trudne, gdyż nie chciał ich jeść pod koniec się trochę przekonał ale dużo jej nie jadł. Niedawno kupiłam mu z vitakraft'u vita special regular. Podobno jedna z najlepszych, ale nie jest nią zainteresowany. Chciałabym żeby odżywiał się jak najlepiej, dlatego pytam się jak go do tego przekonać :/ z góry dziękuję :)

"Jeśli mnie oswoisz, ty będziesz dla mnie jedyny na świecie i ja będę dla ciebie jedyny na świecie."

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #233 dnia: 25 Lis, 2013, 20:13 »
Jak zadasz pytanie jak zachęcić szynszyla do jedzenia siana i ziół to chętnie wezmę udział w rozmowie. Granulaty, to tylko dodatek. Jeśli pochłania duże ilości siana i ziół to tym lepiej dla niego. Moje ostatnio nie chcą jeść siana i to jest problem...

Jak je zachęcić? :(

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #234 dnia: 25 Lis, 2013, 23:39 »
to chyba też zamówię moim na gwiazdkę ;) W lecie suszyłam trawkę ogrodową, ścinałam nożyczkami takie długie, dorodne, zielone kępy, a te cholery nie chcą jeść. Liście z jabłonki tylko wciągają, ale nie ma bata na całą zimę liści nie starczy, żeby jechały tylko na tym.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Sascha

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #235 dnia: 26 Lis, 2013, 18:58 »
A co jadała wcześniej?
Dawałaś kiedyś versale laga- chinchilla nature?
tak dawałam mu tą karmę ... też nie za bardzo ..

"Jeśli mnie oswoisz, ty będziesz dla mnie jedyny na świecie i ja będę dla ciebie jedyny na świecie."

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #236 dnia: 29 Lis, 2013, 22:57 »
wybrzydza, to może zacząć i wyrzucać ją za klatkę/bawić się, a nie jeść.
ja polecam wypościć nieco myszy i dawać malutką ilość karmy na początek wieczoru. dopiero jak zjedzą zdziwione co tak mało, to dać po godzince znowu troszkę.
żeby nie było szkoda marnować.
nie chce tu na jakąś nazistkę wredną wyjść abo co :D ale taka prawda. moje też były mega rozpuszczone i wybrzydzały. a teraz jemy grzecznie ;)
i najwazniejsze to faktycznie stały dostęp do siana/ziół i to zmienianych często. TO PODSTAWA DIETY TAK NA PRAWDĘ. karma to powinno z 30-40% być tego co szyla wchłonie.
świetne artykuły autorstwa dra Kliszcza zamieszczone są na ten temat na stronie  .

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

Offline florence

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 560
  • Uzbierane migdały: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia & Pisiont
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #237 dnia: 28 Paź, 2014, 18:16 »
Po raz kolejny odgrzebuję stary temat, ale wolę tak niż bawić się w zakładanie nowego :). Problem jest taki, że moje szyle stały się bardzo wybredne. Karmię je Versele Laga Chinchilla Nature, z której wybieram banana i jabłko, tak jak ktoś mi polecił na forum. Problem w tym, że dostają około 2 łyżek stołowych na głowę, a z tego wybierają tylko lepsze kąski, a potem połowa miski idzie do wyrzucenia. Chciałabym je odżywiać jak najlepiej i trochę mnie to martwi. Jak skończy im się to co najlepiej smakuje, wtedy jedzą siano i jest ok. Ale no chciałabym, żeby jadły wszystko. Podpatrzyłam też, że podgryzają granulat drzewny, a jak dosypię ciut do miski jedzenia to wtedy przestają. Nie chcę, żeby chodziły głodne. Na początku próbowałam im mieszać tą mieszankę z VL Chinchilla Complete (chciałam przejść na tę karmę), ale pogardzają. Zostałam więc z kg granulatu, którego nie chcą.
Nie wiem w sumie co mam zrobić, czy np. wsypać im dziś sam granulat i poczekać aż będą tak głodne, że zjedzą. Czy może sypnąć bardzo mało mieszanki i też głodem je zmusić?
Bo tak jak pisałam wyżej, dostają po 2 łyżki stołowe, a połowa z tego zostaje, czyli te wszystkie jakby 'zielone, pomarańczowe chrupki',a znikają jakieś żółte, zielone płatki, dzika róża itp. Wyrzucam to wieczorem, bo wiadomo, codziennie świeża porcja jedzenia, więc nie zdążą nigdy zgłodnieć, bo muszę wymienić na świeże i znowu się zaczyna akcja z wybieraniem. Jakieś rady? Zmusić do tego granulatu, czy sypać mniej mieszanki?
Zaznaczam, że chciałabym pozostać przy wyrobach Versele Laga, gdyż w moim sklepie są dostępne zawsze świeże i w dość przystępnej cenie. 

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #238 dnia: 28 Paź, 2014, 18:35 »
Ja moje wzięłam na przetrzymanie. Jak wybrzydzały zaczęły dostawać mniej i teraz miska codziennie jest pusta. Dostaja okolo 3 lyzek wieczorem po bieganiu, do rana przewaznie nie wyjadaja wszystkiego, ale rano przy sprzataniu dosypuje łyzke i do wieczora znika wszystko i tak w kółko. W ciagu dnia lubia osbie zejsc i pochrupac każdy w swoim czasie.

Offline florence

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 560
  • Uzbierane migdały: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia & Pisiont
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #239 dnia: 28 Paź, 2014, 18:41 »
No moje też dostają po bieganiu, każdy po 2 łyżki. W dzień też lubią podjadać, ale zauważyłam że jak im trochę nie dosypię rano jak wymiatam bobki (do tego co zostało), to siedzą cały dzień głodne, albo gryzą ściółkę, ewentualnie jedzą siano, ale jedno, dwa źdźbła i czekają aż im znowu dosypię na wieczór, żeby mogły powybierać lepsze rzeczy. Nie za bardzo wiem co z tym zrobić, bo chciałabym, żeby jadły większość tego jedzenia, no bo to jednak mieszanka. Nie chcę żeby im czegoś brakowało.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #240 dnia: 28 Paź, 2014, 20:58 »
@florence zdecydowanie przetrzymać. Serio... dajesz siano, zioła i karmę. I dopóki nie zjedzą całej karmy nie dajesz nowej porcji, głodzić ich nie będziesz bo w razie czego będą mieć suszki. Niech stoi dzień, trzy a nawet tydzień. Nie i koniec. Moje też wyjadały tylko prasowany groszek itp. a połowa porcji szła dla ptaków. W końcu uznałam, że dość tego bo w końcu byle jakiej karmy nie dostają tylko Beaphar. Stała miska z "odpadkami" dopóki nie zjadły. Trwało to chyba kilka dni o ile dobrze pamiętam ale się z pozostałymi kawałkami przeprosiły. Teraz wsuwają wszystko jak wściekłe.
« Ostatnia zmiana: 01 Lis, 2014, 10:29 wysłana przez 5zy5zka »

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline HodowlaKolorado

  • Hodowca
  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *****
  • Wiadomości: 132
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #241 dnia: 28 Paź, 2014, 21:09 »
Dokładnie często jest tak, że one same muszą się przekonać, że to wcale nie jest takie złe :)

Tam gdzie Twój skarb, tam i serce Twoje.

Offline florence

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 560
  • Uzbierane migdały: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia & Pisiont
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #242 dnia: 28 Paź, 2014, 21:14 »
@HodowlaKolorado @5zy5zka No wsypałam im dzisiaj mniej. Zauważyłam, że Pisiont jest bardziej skory do jedzenie niż Bunia. Jak biegał dziś na wybiegu to dałam po kawałku tego czego normalnie nie chce, to wziął bo był już głodny, a potem biegała Bunia i była głodna tak długo, dopóki nie poszła do klatki na nowe. Suszki mają, jutro w takim razie nie dostaną karmy nowej jak będzie coś jeszcze w misce. Dziękuję za rady!
To w takim razie pomieszam im Nature z Complete, jak będą musiały w końcu to zjedzą, a i na zdrowie im to wyjdzie :).

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #243 dnia: 28 Paź, 2014, 21:20 »
@florence wiem że to może wydawać się brutalne i ciężko patrzeć jak kochany zwierzak jest głodny, ale przecież podajesz im dobrą karmę i nie ma co wybrzydzać. Muszą u niektórych szynszyli przyjść Dni Wielkiego Głodu żeby w końcu zaczęły normalnie jeść. Wszystkim to wyjdzie na dobre - futrzakom na zdrowie, a Twojemu portfelowi też ulży ;)

Mi na 4 futrzaki schodziła paczka Beaphara tygodniowo. Teraz starcza na znacznie dłużej.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #244 dnia: 28 Paź, 2014, 21:23 »
florence.Tylko pamiętaj że szylki potrafią zrobić na złość i po prostu nasikać do miski :) wtedy to do wywalenia i uzupełnienie miski z jedzonkiem

Offline florence

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 560
  • Uzbierane migdały: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia & Pisiont
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #245 dnia: 28 Paź, 2014, 21:28 »
@5zy5zka no pewnie będzie mi przykro, a ja nie mogę latać co tydzień po karmę, bo teraz też takia pół kg paczuszka mi schodzi na tydzień, jak nie więcej, bo wszystko przesypuję do szczelnego wiaderka, bo wygodniejsze.
@marcsl wieem, Bunia raz mi tak zrobiła ;/, ale ona jest strasznie wredna. Zresztą Pisiont też, raz mu przełożyłam kocyk na inną półkę, to w godzinę był zasikany. Będę sprawdzać im codziennie, czy nie zrobiły niespodzianki.

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #246 dnia: 29 Paź, 2014, 09:32 »
Przetrzymanie choć okrutne, jest najlepszą formą. Ja moim jeszcze powtarzam, żeby się zastanowiły, bo na fermie futrzarskiej inne szyle nie dostają takich pyszności i że mają jeść ;) Mi teraz paczka VL Re- Balance wystarczy na około miesiac więc jest nieźle, jak na dwa szyle. Ale miseczki w ciągu doby są czyszczone :)

Offline florence

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 560
  • Uzbierane migdały: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia & Pisiont
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #247 dnia: 29 Paź, 2014, 10:45 »
@Paula_91 to mój tata często przychodzi i im mówi, że mają się zachowywać, bo w tym momencie pewnie już by były czapką i mają nie wybrzydzać. Bunia jest z typowej fermy, ale nie widziałam jej, bo była sprowadzana do zoologicznego, a Pisiont miał trochę lepiej, bo z przydomowej hodowli, ale no też na futra. Co prawda warunki miał całkiem dobre jeżeli chodzi o pożywienie i był bardzo zadbany jak go przywiozłam do domu. Dziś robię im pierwszy dzień przetrzymania :) uzupełnię tylko suszki. Może moje też będą zjadać wszystko wkrótce :D.

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #248 dnia: 29 Paź, 2014, 10:50 »
Moje w klatce dostaja tylko karme i siano, a suszki i ziółka i inne smakołyki dostaja na tacce na wybiegu ;)

Offline florence

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 560
  • Uzbierane migdały: 12
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia & Pisiont
Odp: wybredny szynszyl, nie je karmy, wybiera składniki
« Odpowiedź #249 dnia: 29 Paź, 2014, 19:27 »
Po pierwszym dniu przetrzymania wygląda to tak, że zniknęła większość suszków. U Pisionta nawet w misce trochę więcej zeszło. U Buni minimalnie. Nie wiem jak Pisiont, bo nie było mnie w domu, ale Bunia ok. godziny siedziała wyczekująco przy misce, coś tam nagryzła, potem żuła granulat drzewny, a potem poszła obrażona spać.

 

chory "kichający" szynszyl

Zaczęty przez gobblerekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4503
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2012, 15:58
wysłana przez gobblerek
Szynszyl "po przejściach" - jak żywić?

Zaczęty przez JarekDział Żywienie

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 47508
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2010, 17:22
wysłana przez Koffi
Konkurs manualny - "Szynszyl uwieczniony w mydle"

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 35383
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2010, 20:47
wysłana przez Basia_W
Wyniki głosowania na prace konkursowe "Mój przyjaciel szynszyl"!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 11364
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2007, 22:23
wysłana przez Mysza <")))/
Wyniki głosowania + NAGRODY - konkurs plastyczny "Mój Przyjaciel Szynszyl"

Zaczęty przez AndreasDział Konkursy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3415
Ostatnia wiadomość 25 Paź, 2007, 13:23
wysłana przez Andreas
SimplePortal