hypothetical
28 Mar, 2024, 20:53

Autor Wątek: Komplikacje porodowe, noworodek zablokowany w kanale rodnym, mały rodzący się tyłem, uduszony, cesarskie cięcie.  (Przeczytany 7031 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

kuba12

  • Gość
Pomocy moja szynszylka nie wiem co się dzieje. Podłoga jestw jakimś cczerwonawym czymś a nie widze jej od przosu. Możże rodzi albo nie wiem co. Pomóżcie. Czasami staje na łapkach i wyprostowuje pbrzuch co robić!!!

/scaliła dream*
« Ostatnia zmiana: 11 Lis, 2007, 22:01 wysłana przez dream* »

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Kuba - do weterynarza ... jak najprędzej. Mozliwe że zaczęła rodzić albo wydala łozysko wraz z martwym płodem (jeśli jest przed terminem i ciaża została przerwana)
Należy zbadac czy wszystko zostało wydalone z organizmu.
DO WETERYNARZA

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

kuba12

  • Gość
Zauważyłem że wyszedł jakiś skrawek czegoś. Cienki dosyć i w krwi chyba (czerwone coś). I tak woguile nioe moge teraz do vetka jechać :(


CZEKAM NA GADU GADU
--------------------------------------------------------------------------------------Mały wychodzi  tyłem (ogonkiem dlatego frycia ma takie problemy.
Ale myśle że na razie wszystko oki. Ale czy ona poradzi sobie. DO vetka nie moge jechać.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Kuba - czy to cienkie coś ... to zostało całkowicie wydalone ???? czy trzyma się jeszcze u szynszyla ??
Jeśli wydalone to moze być zaburzenie w porodzie. Jesli trzyma się to moze być wypadniecie jelita - BARDZO groźna sprawa .... otulić wilgotna szmatką i natychmiast do weterynarza - jesli jelito wyschnie to ...
Przy wypadnietym jelicie nie powinno być krwi.
Dzwoń po kogoś z rodziców - wizyta u weterynarza jest raczej konieczna. Trzeba sprawdzić czy wszystko zostało wydalone z organizmu w przypadku poronienia lub jeśli jelito natychmiast trzeba interweniować i włozyc je z powrotem ...
==========================
Czyli wychodzi na to że zaczęła rodzic ... jesli samica nie poradzi sobie sama w ciagu kilku minut (w tym czasie powinien wyjść cały maluch...)- bedziesz musial jej pomóc ;-/
"... delikatnie chwycić za to co wystaje (najlepiej za wiecej niz ogonek bo inaczej moze go zerwać) - najlepiej przez chusteczkę, bo to epwniejszy chwyt i równomiernie ciagnąć delikatnie i pewnie gdy samiczka będzie przeć - wtedy gdy bedzie mus ię wydwać, ze ona je wypycha ..." cytat za Grażką
Nie rób nic jeśli widzisz że maleństwo samo stopniowo się wyłania ... z drugiej strony jeśli nie wyjdzie w ciagu kilku minut to moze się udusić .... dlatego sam musisz uznac czy interweniować - przydałoby się zeby ktoś pomógł Ci to ocenić ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

kuba12

  • Gość
Wiesz podaj numer telefonu może być komórkowy

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Zobacz na zmiany w moim poprzednim poscie - jestem takze na GG - wysłalem Ci info z mojego numeru ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez dnia 26 Lut, 2016, 21:52

Offline iwonka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Uzbierane migdały: 0
I jak skończyła się ta sprawa czekamy na rezultat

kuba12

  • Gość
mały się zatkał po prostu i stracił oddech (udusił sdię). matka jest w klinice .Będzie miała cesarskie cięcie. I naprawdopodobniej usuwaną macice :( . Ale dokładne szczegóły opisze około 19:00 kiedy wróci !

kuba12

  • Gość
Macica uratwana. Frycia dobrze się czuje ale jest troche agresywna. Do 145 ściągnięcie szwów i chyba wszystko będzie OK.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Super - trzymamy nadal kciuki - napisz jak juz będziesz wiedział ze wszystko jest OK

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
A nie lepiej bylo usunac macice?? Przeciez jesli samica znow zajdzie w ciaze jest mozliwe ze nastepny porod tez bedzie z komplikacjami, nie jest to pewne. Moim zdaniem ryzykowne jest ponowne dopuszczanie samiczki do samca.
No ale jesli decyzja juz zapadla to zostaje mi tylko zyczyc szybkiego powrotu do zdrowka.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
@ milka004 - milko, Kuba miał w krytycznym momencie otwarte okna GG ze mną, Grazką i Anią-weterynarz. Jak na tamten moment uważam ze zachował się nad wyraz dzielnie. A decyzja o operacji zostala podjeta przez weterynarza ...
Trzymamy wszyscy kciuki i oby takie sytuacje już nigdy nie mialy miejsca.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Andrzej oczywiscie rozumiem sytuacje Kuby, sama pewnie bym spanikowala i u weta by mi usta sie zamknely.
Tylko mysle ze lepiej byloby usunac macice i jesli komus sie cos takiego jeszcze przydarzy (tfu tfu) to bedzie to lepsze rozwiazanie dla szylki.

Rossi

  • Gość
Witaj!
Mam bardzo ważne pytanie!!! Wczoraj przyszły na świat dwa maleństwa jednak jeden z nich był baaardzo malutki, ledwie rozwinięty pewnie urodził się już martwy bo był zagryziony :(
Wczoraj mama czuła się dobrze nawet pobiegała trochę ale w chwili mojej nieuwagi wskoczyła do pyłu ale nie zdążyła się w nim poturlać bo ją szybko wyciągnęłam..jednak dziś wygląda strasznie :( nie je, nie pije, wogóle nie reaguje tylko otwiera oczka które też są jakieś bardzo dziwne-przymrużone i bardzo świecące, jest bardzo słaba praktycznie się nie rusza, mniej się opiekuje maluchem który rano był dalej bardzo żwawy a teraz też jest jakiś słaby :( Boję się bardzo i nie wiem co powinnam zrobić acha dziś na desce zauważyłam jeszcze jakąś rozmazaną krwistą wydzielinę..wogóle mama często coś "tam" szkubała.
Bardzo proszę o radę!!!!!

POMÓŻCIE PROSZĘ NIE WIEM CO ROBIC DO WETERYNARZA MAM MIASTO OBOK NAWET NIE WIEM GDZIE...A MOZE TO NORMALNE ZE TAK SIE CZUJE???????!!!!!!!!!!

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 17:24 wysłana przez coolmamcia »

milka

  • Gość
Mozliwe ze jest oslabiona ale nie az tak, krwista wydzielina tez jest nie na miejscu. A czy szynszyla wydalila lozysko?? Zaraz po jego wydaleniu powinna je zjesc wiec moze nie widzialas ale jesli zauwazylas to powiedz.

Mysle ze nie ma co sie ociagac, laduj szynszyle i pedem do weta, powiedz jeszcze gdzie mieszkasz?? Wez wszystkie maluchy i mame.


milka004

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
tak - lepiej udaj sie do weterynarza ...jesli "cos skubie" to moze np. być własnie nie wydalone łozysko. Trzeba zeby zbadał to weterynarz. Jeśli szylka jest coraz bardziej osłabiona nie ma co zwlekać ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Koniecznie zabierz ją do weterynarza!! - to może byc nie tylko łożysko, ale nawet kolejne nienarodzone, a martwe już młode.
Bez pomocy weterynaryjnej młoda matka umrze. Weterynarz poda jej środek skurczowy by wywołac poronienie lub jesli to nie pomoże/ lub od razu/ przeprowadzi zabieg opieracyjny.
Maleństwo dokarmiaj tymczasem śmietanką UHT / wiesz, taka z kartonika/ 12-10% co 3 godziny /również w nocy!/ -delikatnie skraplając śmietankę kropelka po kropelce na wargę szkrabulca.

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

rossi

  • Gość
Grażka - miałaś rację :( rodził się jeszcze jeden maluszek ale nóżkami :( pędem do weterynarza..wszystko pozamykane zanim trafilismy minęło kolejne półtorej godziny :( małego musieli "usunąć"..rozerwał sie..i musieli na części :( na dodatek główka została w środku..toak, dostała własnie 3 zastrzyki wywolujace skurcze i duużo parafiny, ja tez dostala m parafine ale na szczescie nie musialam jej aplikowac bo po powrocie dodomu główka już się "urodziła" :) mama dała radę !!! ale byłam szczęśliwa..i dopiero wtedy wyszlo lozysko ktore jadla :)

 wczoraj było dobrze ale dzis ma miękkie i mokre kupki którymi brudzi się malec nie wiem co robić podałam jej połowe tabletki (węgiel) ale nie pomogło...co chwila sprzatam w klatce..znowu problem bo nie wiem co robic..

Offline Freeman

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 58
  • Uzbierane migdały: 0
zamiast węgla daj suchą bułkę.

Radek & Dorotka, gg: 1488763 i 2488763, tel. 888 550 209, Warszawa

Anonymous

  • Gość
Hej,
Sugeruję szybka wizyte u weta ale jak nie masz za bardzo jak to na początek odstaw sianko i dawaj tylko granulat, bez smakołyków. Mamunię należałoby wzmocnić - takze polecam Ehinacee (np. krople do wody w poidełku) lub pyłek pszczeli.
Sprawdź czy malec sie najada - czyli zaproponuj mu ogrzaną  (po prostu ciepłą)śmietankę taką małą do kawy (w plastikowym kubeczku pakowane po 10). Jeśli zje tzn. jest głodny - po każdym dokarmianiu masuj brzuszek - dokarmianie co 2 godziny. A w ogóle to skąd jesteś??
Acha w razie potzreby dzwoń Monika 502-15-29-29 jak tylko bede mogła to pomogę.

pozdrawiam

Monika

Anonymous

  • Gość
Zapomniałam napisać - malca dokarmiaj przez piptke i tak po 2 kropelki na początek, a sprawdzić czy jest głodny można podtykając mu pod pysio palec z kropelką mleczka jak żliże to (niestety) jest głodny.

pozdrawiam

Monika

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Mysle ze powodem biegunki jest duza ilosc parafiny, sytuacja powinna wrocic do normy po paru dniach, ale jesli nie przejdzie to znow bedziesz musiala odwiedzic weta.
Bardzo wazne jest teraz wzmocnienie samicy o czym juz pisala Monika, pomysl o tym jak najszybciej.

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Wielka szkoda maleństwa, ale po tak długim czasie  już na pewno nie żyło - udusiło się dużo wcześniej..
Dobrze, ze udało się uratowac młodą mamę
Jesli zjadła łożysko powinna mieć dośc mleka by wykarmić swoje ocalałe dziecko /jest taka teoria, że zjedzone łożysko pobudza produkcję mleka/ - miejmy więc nadzieję, ze nie będziesz musiała dokarmiac maluszka, bo z tym nocnym wstawaniem to niezła jazda... po 3 dniach zaczynasz nienawidzić budzika ;)
Ale testy ze śmietanką warto przeprowadzac od czasu do czasu - mleko może z niknąc z róznych powodów...
Biegunka moze być rzeczywiscie spowodowana namdiarem parafiny - choć bobki nie powinny być wtedy maziste, a tylko dobrze nawilżone; jesli to parafina, to wszystko wróci do normy gdy tlyko cała prafina zostanie wydalona z jelit /nie jest trawiona więc co weszło, musi wyjść/.
Mozliwe też, że za biegunkę odpowiada burza hormonalna, która spowodowałą jakieś rozregulowanie wewnętrznych procesów, lub też straszny stres, który mała przeżyła..
W jednym i w drugim przypadku sytuacja powinna się unormowac  w ciągu 3-4 dni.
Jesli nie - daj koniecznie znać.

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

rossi

  • Gość
Dzwoniłam do weterynarz i powiedziała również, że to najprawdopodobniej przez parafinę..ale jak nie przejdzie to muszę z nią jechać :( Póki co dostaje węgiel :) Małemu już próbowałam dawać tak właśne mleczko ale nie chciał wogóle więc wydaje mi się, że mama ma wystarczająco dużo pokarmu :) Acha co do tych witamin to jakie będą najlepsze?? Podobno z Vitakraftu ale są kosmicznie drogie  :(  Mam taką odżywkę i  granulat  witaminowy - czy to wystarczy   :?:

rossi

  • Gość
Już jest dobrze :) cieszę się bardzo aż miło popatrzeć na mamę i maluszka..hehe troche nie jestem pewna płci małego ale to chyba też dziewczynka :D Parafina już przestała się "wylewać" a i futreko wraca do normy..zauważyłam tylko, że mama ma zaraz nad noskiem starte futerko, na bródce też i podbrzuszek ma wogóle "goły"  :???: Czy to jest normalne?

 

Martwy noworodek, martwy maluszek, maleństwo zdechło...

Zaczęty przez AB-BADział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 10610
Ostatnia wiadomość 16 Kwi, 2009, 14:46
wysłana przez Zieffka
mały szynszyl osowialy cały czas śpi

Zaczęty przez GrabekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2614
Ostatnia wiadomość 24 Wrz, 2015, 14:27
wysłana przez Grabek
Mały szylek - problem z łapką od urodzenia

Zaczęty przez EmerthaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1416
Ostatnia wiadomość 07 Wrz, 2018, 22:01
wysłana przez Mysza <")))/
mały skrzacik i psotny chochliczek

Zaczęty przez klejnotkaDział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 3762
Ostatnia wiadomość 23 Sty, 2016, 21:14
wysłana przez dream*
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??

Zaczęty przez SzuDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 6080
Ostatnia wiadomość 20 Cze, 2011, 11:27
wysłana przez doris23
SimplePortal