28 Mar, 2024, 21:42

Autor Wątek: Dokarmianie: młodych, małych, maluszków. Przepisy na mieszanki, papki.  (Przeczytany 27695 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Rossi

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Zauważyłam, ze szynszylątko jakos osowiało i osłabło (ma 14 dni) dałam mu na paluszek kropelkę mleczka jak mnie chapnął!! myślałam że nie puści mi tego palca :shock: No to pędem do kuchni dałam w proporcji 1:1 mleka skondensowanego niesłodzonego z przegotowaną wodą i podgrzałam...ależ wcinał!!! Dowiedziałam się potem że powinno sie dodawać do tego kleik  :???: no to rozgotwoałam trochę ryżu, przetarłam przez sitko i ociupinkę dodałam tak żeby nie było gęste - no i nie chciał za bardzo tego jeść :? W takim razie czy dobrze robię karmiąc go tym mlekiem z wodą?? Czym wy karmiliście swoje maluszki??

No i drugie pytanie: boję się połączyć samiczke z samcem. Gdy minęło 7 dni zaczęłam puszczać je razem na wybieg kontrolowany
 :D ale Pusio się do niej dobierał więc musiałam ich rozdzielić..minęły dwa tygodnie a sytuacja ciągle się powtarza! :( co próbuję ich razem połączyć czy wypuścić zawsze się dobiera do Miszki..a ja nie chcę żeby były maluchy!(poród był ciężki..nie obeszło się bez pomocy weterynarza i śmierci 2 maluszków :( )
Acha przecież rujka trwa do 10 dni po porodzie :/ jak to w końcu jest??

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 15:04 wysłana przez coolmamcia »

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Jeśli "próbuje" pokarmu który podajesz mu dodatkowo to oznacza ze nie jest najedzone pokarmem matki. Powinnaś zatem je dokarmiać ...
Poszukam przepisu na "dodatkowy pokarm" jaki zwykle podawała Grażka
Co do rujki poporodowej - wszystkie xródł apodaja max. 10 dni ... ale jeśli próbuje intensywnie nadal ? hmmm - moze dla pewnosci poczekaj jeszcze chwilkę ?
Spróbuj skontaktowac się z Claudim - jesli Twoja decyzja o "oddaniu-sprzedaniu" samca jest nadal aktualna i chcesz to zrobić w miarę szybko - najprawdopodobniej Claudi bedzie umiał Ci pomóc. W watku "SZYNSZYLE ZA DARMO" znajdziesz dokładne namiary na Claudiego

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Rossi

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Dziękuję :D Hmm więc samczyka jeszcze potrzymać..sama nie wiem  :wink: przecież minęły dwa już tygodnie. Małemu dalej podaję mieszankę wody z mlekiem skondensowanym i do tego troszeczkę masełka, wcina jak nie wiem  :mrgreen: jest żwawy i chętny do zabawy więc chyba ten pokam mu odpowiada :)

niezapominajka

  • Gość
Jakiś czas temu znalazłam przepis na mieszankę  dla młodych szylków których mama nie ma mleka ,lub z innych powodów nie może karmić .

Skład mieszanki odżywczej dla maluchów:

ok. 1/3 szklanki płatków owsianych zalać gorącą wodą , rozetrzeć tak by powstała płynna, nie za gęsta papka (tak, by można było ją podawać maluchom przez pipetkę ,  lub strzykawkę ),dodać jedną  śmietankę do kawy. podawać ciepłe. skuteczność mieszanki sprawdzona.


pozdrowionka  [kwiatek]

Offline Rossi

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Dziękuję niezapominajko :) własnie próbowałam ale nie za bardzo chce jeść :( nie wiem czemu ale jak tylko cokolwiek dodaję do mleczka (nawet mleko w proszku) powącha i się odsuwa co najwyżej zrobi "łyczka" hihi  ale dziękuję za pomoc będę co jakiś czas próbowała dać mu ten inny pokarm :)
Pozdrawiam  :cmok:

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Spokojnie możesz trzymac malucha na mleku skondensowanym /niesłodzonym!!/ z wodą; kleiku nie chce jeść -nie zmuszaj go; tym bardziej ryżowego, bo moze go przytkać /ryż jest silnym absorbentem wody/; do mleka z wodą możesz dodać troszeczkę glukozy /do kupienia tanio w aptece/ - tak na końcu czubka noża i kropelkę wit C na sporą łychę mieszanki /w aptece można to kupić pod nazwa Cebion/
Cały czas obserwuj maluszka czy się wypróżnia - jeśli bobeczki będa małe i twarde - zwiększ ilość wody w mieszance.
Obejrzyj tez młoda mamę -jej sutki; jeśli nie ma mleka to pół biedy; ale mogło się zdarzyć, że wdała się jakaś infekcja i stąd braki; wtedy potrzebna jest pomoc weterynarza

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline Rossi

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Dziękuję Grażko!!! A po czym mogę taką infekcję poznać? w dotyku czy muszę młodą mame obejrzeć w tych miejscach-bo wtedy może być problem :( nie lubi być brana na ręce i ciężko mi będzie utrzymać ją w jakiejkolwiek wygodnej dla mnie pozycji
Znowu zmartwienie :( aaaa i jeszcze jedno: co jaki czas powinnam karmić malucha /ma dwa tygodnie/ rano karmie go wtedy kiedy jest głodny /już się nauczył i sam przybiega:) / a w nocy wstaję tylko raz czy to wystarczy czy powinnam wcześniej??

Pozdrawiam :cmok:

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Maluszka w tym wieku powinnas karmić co 3- 4 godziny, czyli zakładajac, że sen trwa 8 godzin i wstajesz do niego w nocy jeden raz -powinno wystarczyć :). młoda mamę połóż sobie na kolanach brzuszkiem do góry /wiem, wiem - będzie pewnie wierzgać jak taka energiczna z niej babeczka :)/ ale pewnie przytrzymac i rozdmuchac lub rozsunąc futerko w okolicach sutków; sprawdź przede wszystkim czy sutki nie są pogryzione i czy w ranki nie wdała się infekcja /zaczerwienienie, opuchlizna itp/; po drugie sprawdź czy z sutka nie wypływa jakaś podejrzana wydzielina zamiast mleka /spróbuj je z wyczuciem wycisnąć/, czy nie sa jakieś "podejrzane"; musisz tak sprawdzić wszystkie czynne sutki - maluszek jest jeden wiec powinien być to 1, 2 sutki. Ale na wszelki wypadek warto obejrzeć wszystkie.

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline Rossi

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Grażko dziękuję za Twoją pomoc!!  :cmok: No ale nie powiem..wystraszyłam sie tego że może coś znowu być nie tak:( ojj ciężko będzie Miszke obrucić na plecki ho hoo wyzwanie! popieszczochać się uwielbia byle tylko nie branie na ręce :wink:
Pozdrawiam  :!!:

Anonymous

  • Gość
Wczoraj w nocy zdechła mi samiczka szynszyla :cry: 10 dni wcześniej urodziła parkę małych!!! co mam teraz z małymi zrobić jestem w kropce :cry: POMÓŻCIE MI!!! PROSZĘ!!!
PROSZĘ O KONTAKT NA ADRES EMAIL  alkastop@o2.pl

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 14:31 wysłana przez coolmamcia »

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
ojejku jejku to straszne :!!:  :cry: Podgrzewaj im śmietankę i podawaj zakraplaczem...A co dalej-może bardziej doświadczeni napiszą.... :(

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Anonymous

  • Gość
najgorsze jst to że nie wiem co było przyczyną śmierci mojego kochanego "Wąskieg" :(
przed śmiercią tak ciężko oddychał, a sianko było mokre. może ja czegoś nie dopilnowałam!!?? czuję się za to wszystko winna!! mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie czy mogę do tych małych dołączyć dorosłego samca(ojca) i inną samicę?? były one odseparowane od małych i śp. Wąskiego po porodzie!!! :beczy:
Dziękuję za poddanie mi pomysłu!!!

Anonymous

  • Gość
sianko było mokre od porodu. Podaje link do strony grazki tam opisane sa sposoby karnienia. Mam nadzieję, że wygospodarujesz czas by karmić maluszki w dzień i w nocy. Daj znac. Już ktoś na forum miał taki problem nie czasem ola str??
newbielink:http://bialy_pegaz.webpark.pl/index.html [nonactive] lub dzwoń na komórkę do ani ryś

Anonymous

  • Gość
wielkie dzięki nie wiem co bym sama zrobiła!!! a co do sianka to po porodzie miała wymieniane i przed jej śmiercią też!!nie wiem sama :(  ogromne dzięki

olastr

  • Gość
hej! bardzo mi przykro ze Toja szynszylka zmarla :( ja tez mialam problem z dwutygodniiowym maluchem. mianowicie to moja dorosla szynszyla zagryzla dwa male a jednego uratowalismy i musielismy dokarmiac. ja swojego malucha karmilam regularnie co 3 godziny (w nocy tez) i mial stale sianko ktore podjadal miedzyczasie. Maluchowi podgrzewalam smietanke zmieszana z odrobina specjalnego proszku od Vitakraftu (to bylo mlego zastepcze dla malych kotkow) na poczatku musisz liczyc ze beda jadly tak z 2 pipetki potem dawka sie zwieksza. mam nadzieje ze pomoga ci te informacje. pozdrawiam i trzymam kciuki

Anonymous

  • Gość
Dziękuję wszystkim za porady. Moje maluchy już same jedzą stały pokarm jednak musza coś pić i dlatego podaję im śmietanke. Jeden pije bardzo dużo, a drugi bardzo mało. Ale pija i to jest chyba najważniejsze. Serdecznie pozdrawiam. I jeszcze raz ogromne dziekuje dla wszystkich za podane informacje. :D

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Cieszę się ,że mają się dobrze :wink:
Czy dowiedziałaś się może dlaczego ich mamusia odeszła :?:  :!:  :cry:

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Anonymous

  • Gość
[smoczek] Moje maluszki rosną w oka mgnieniu!!! Jedzą za dwoje również stały pokarm!!! Są bardzo ruchliwe i skaczą razem z parą dorosłych szynszylków (ojcem i inna samiczką). Niestety w dalszym ciągu nie mam pojęcia co się stało z ich mamą!!! DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA CENNE RADY!! GDYBY NIE WY NIE WIEM CO BY BYŁO Z MOIMI MILUSIŃSKIMI!!! OGROMNE DZIĘKI!!! :D

Offline kate26kat

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
Potrzebuję pomocy!
Dzisiaj zmarła mi mamusia miesięcznego szynszylka. Czym mam karmić maleństwo?
Zastanawiam się też co mogło stać się mamie - nie wykazywała żadnych objawów choroby. Nagle padła i wyglądała jakby zaczeła się dusić lub coś ugrzęzło jej może w gardle.  Próbowałyśmy z mama ją ratowaćale to były sekundy.
Proszę o jakkolwiek pomoc i wyjaśnienie przyczyny śmierci mojej Paputki.

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 11:12 wysłana przez coolmamcia »

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
"Skład mieszanki odżywczej dla maluchów:

ok. 1/3 szklanki płatków owsianych zalać gorącą wodą , rozetrzeć tak by powstała płynna, nie za gęsta papka (tak, by można było ją podawać maluchom przez pipetkę , lub strzykawkę ),dodać jedną śmietankę do kawy. podawać ciepłe. skuteczność mieszanki sprawdzona. "

http://www.szynszyle.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=2925&highlight=dokarmia%E6 - poczytaj ten watek, bo tam jest wiecej informacji na temat mieszanki

[-chomik-]

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
@kate26kat,  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:
nie wierze.... wiesz,ze moja szynszylka miala dokladnie te same objawy zaraz przed swoim odejsciem.... :( :( :( miala rodzic,ale sie nie udalo- odeszla i wziela ze soba swoje male  :|

Ja do dzis nie moge dojsc do przyczyny jej smierci- nagle zaczela piszczec,dusic sie i nawet do weta nie zdazylam dojechac ...

Wspolczuje Ci smut  i zycze zeby malenstwo wyroslo na kochaniutka,zdrowa szynszylke  :cmok:

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

Anonymous

  • Gość
tylko dodam, by cały czas podczas dokarmiania malucha obserwowac kupki maluszka; jesli zrobią się małe i twarde - mieszankę mlekozastępcza trzeba znacznie bardziej rozwodnić niż to jest w przepisie
Grazka

Offline marcelkaz

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gapcia, Pchełka, Gucio, Śnieżka
Jeden z sobotnich czworaczków- ten niajmniejszy i najsłabszy jest taki słabiutki, nie ma odruchu ssania (jak podkładam go pod brzuch jego mamy), leży na boczku i najchętniej śpi. Jego rodzenstwo biega (niesfornie z wywrotkami ale biega), a Pchełka (bo tak został nazwany szylek) zawsze na boczku, ma trudnosc zeby sie podniesc, jest senny i leżąc wyglada jakby myslal ze dalej jest w lonie mamusi (taka ma pozycje- nogi kolo glowki). Czy on umiera? Dokarmiam go co jakies 3godziny- tylko w nocy robie przerwe od 24 do 7, a potem znow jedzonko- sztuczne bo sztuczne ale je... mleko w proszku z glukoza. Strasznie mi smutno, wczoraj wydawalo mi sie ze bedzie wszytsko dobrze, bo zrobil sie zywszy, a dzis znowu smutasek lezy- nie goni swoejej mamy, nie szuka cycka... :(  mam nadzieje ze nic mu nie bedzie i przede wszystkim ze sie nie meczy... jak taki stan rzeczy sie utrzyma do piatku to pojade do weta. Jak myslicie o co chodzi z Pchełką? CO ZROBIÆ BY MALUSZKA OŻYWIÆ? CO ZROBIÆ ŻEBY MU POMÓC?

/scaliła coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 11:09 wysłana przez coolmamcia »

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Cytat: marcelkaz
jak taki stan rzeczy sie utrzyma do piatku to pojade do weta


a jesli nie wyrzyma do piatku? ;/

[-chomik-]

Offline marcelkaz

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gapcia, Pchełka, Gucio, Śnieżka
Rozmawialam z Piterkiem- jego szylek malutki tez sie tak zachowywal i nieprzezyl, ja jednak nie dopuszczam takiej mysli i bede karmic go caly czas. Nie wiem czy wet moglby zrobic cos wiecej takiemu maluszkowi oprocz tego ze mam go karmic i co ma byc to bedzie... MAM PYTANIE, CZY JAK DAM DO MLEKA SOJOWEGO WIECEJ GLUKOZY TO CZY TO COS POMOZE? WIECEJ ZNACZY 1 LYZKE CZUBATA?

 

problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...

Zaczęty przez MagdaBDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 945
Wyświetleń: 285031
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2016, 16:03
wysłana przez kokokok
dokarmianie Wacława, czyli kleik ryżowy z jabłkiem+Wacuś=zła mieszanka

Zaczęty przez ZieffkaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8376
Ostatnia wiadomość 07 Mar, 2009, 19:26
wysłana przez Zieffka
DOKARMIANIE MALUCHÓW I DOROSLYCH SZCZYLI ----> Poradnik

Zaczęty przez keaDział hodowla i rozmnażanie

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 10987
Ostatnia wiadomość 25 Kwi, 2010, 17:17
wysłana przez dream*
nowy sklep online dla małych zwierząt sklep.ogonek.waw.pl

Zaczęty przez AdianChinchillaDział Sklepy

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3631
Ostatnia wiadomość 20 Lut, 2015, 14:20
wysłana przez pattygru
Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu

Zaczęty przez agusia200189Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4063
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2008, 16:00
wysłana przez agusia200189
SimplePortal