27 Kwi, 2024, 16:57

Autor Wątek: zachłyśnięcie wodą  (Przeczytany 9388 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RobertG

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
zachłyśnięcie wodą
« dnia: 21 Lut, 2010, 21:37 »
Proszę o szybką odpowiedź.
Mój szyl zawsze na wybiegu ma otwartą klatkę żeby mógł sobie skubnąć sianka albo napić się wody. Dziś troche poskubał sianka poszedł do wody i w pewnej chwili zaczął tak dziwnie popiskiwać, wyglądało to tak jakby się zakrztusił wodą z poidełka. Przez chwile był osowiały i położył się w rogu klatki nie wiedziałem jak mu pomóc więc nic nie robiłem żeby nie zaszkodzić. Po jakiś 5-10 min mu trochę przeszło i wtedy dałem mu rodzynkę żeby zjadł coś nie suchego. I po tym wyszedł z klatki, biega normalnie podgryza meble ale cały czas jakby popiskuje takimi krótkimi piśnięciami. Dajcie znać co to może być.

Offline kasigna

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Sherman, Szajka, Radar<*>
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lut, 2010, 22:10 »
Witaj, wiem z doświadczenia z innymi gryzoniami, że jeśli dojdzie do zachłyśnięcia i zwierzak od razu dochodzi do siebie to nie ma potrzeby interwencji, jednak w sytuacji gdy zwierzę przestaje oddychać, przewraca się, czy słabnie to natychmiast trzeba udrożnić mu drogi oddechowe, trzymając go brzuszkiem do góry i głową lekko w dół i raczej masować niż poklepywać po grzbiecie. Oby nie doszło do zbyt długiego zatrzymania oddechu, bo tu z kolei poza masażem serca to jedynie błyskawiczna pomoc weterynarza. Mieliśmy szczura, który notorycznie się krztusił i to pomagało. Natomiast pamiętam, że początkowo za 'krztuszenie' się brałam delikatne ataki padaczkowe u naszego pierwszego szylka. Wyglądało to właśnie tak, jakby się zachłysnął i nie mógł oddychać, co zaraz przechodziło i było ok. Natomiast z czasem ataki stały się dłuższe i intensywniejsze.. więc radzę obserwować malucha.
Życzę zdrówka!! pomiziaj :D

Offline olutek

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 430
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia , chilla
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lut, 2010, 11:38 »
moze sie nie zachlysnal tylko napisal i poszedl odpoczac po bieganiu

Offline RobertG

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lut, 2010, 13:37 »
Nie nie na 100% się zachłysną bo stało się to po tym jak pił wodę (słyszałem dźwięk poidełka). Wszystko skończyło się dobrze, po godzinie popiskiwania i siedzenia za kanapą wrócił do normalności i biegał do końca wybiegu jak szalony. Po powrocie do klatki zjadł normalnie, ale chyba nie pił juz bo sie bał :).
Po tym zdarzeniu nasunęła mi się pewna myśl. Ponieważ nasze zwierzaki biegają sobie wolno zwykle wieczorami (wtedy kiedy ciężko o weterynarza) może warto założyć temat o pierwszej pomocy w przypadkach takich jak właśnie zachłyśnięcie wodą, upadek z wysokości itp itd. Powiem szczerze że wczoraj kompletnie nie wiedziałem jak mu pomóc, żeby wręcz nie zaszkodzić. Nie długo korzystam z forum i z reguły nie mam dużo czasu na poszukiwania więc możliwe że jest coś takiego ale ja po prostu to przeoczyłem.

Kasigna - dziękuję za szybką odpowiedź. O spisaniu takich właśnie rad jak ta, którą wczoraj otrzymałem mi chodzi.
Pozdrawiam

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Lut, 2010, 16:01 »
zachłystywanie podczas picia często ma też przyczynę w przeroście tylnych ząbków, radzę skontrolowac u weta trzonowce!

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline kasigna

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Sherman, Szajka, Radar<*>
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lut, 2010, 22:18 »
po to tu jesteśmy, żeby służyć sobie radą i pomocą (a właściwie myszakom :D)
pzdr.

Offline RobertG

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lut, 2010, 22:29 »
Ten problem chyba zaczyna się robić poważny, bo szyl dziś znowu po wybiegu pijąc zakrztusił się. Nie było to tak tragiczne jak wczoraj i szybko pomasowałem go po grzbiecie i mu przeszło. Boję się jednak co może się stać jak mnie nie będzie w domu. Może to rzeczywiście coś z ząbkami. Odkąd go mam nie byłem z nim u weterynarza, więc może rzeczywiście nadszedł ten czas. Naczytałem się jednak o tym że pospolici wet. nie bardzo znają się na takich zwierzach, dlatego mam prośbę czy może ktoś polecić mi dobrego weterynarza we Wrocławiu, takiego, do którego sam chodził i naprawdę mu pomógł.
 

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lut, 2010, 08:19 »
http://wet.wroclaw.pl/   Tomasz Piasecki jak większość forumowiczów pamięta uratował mojego Karmelka po zatruciu Metronidazolem.Można się z nim skontaktować telefonicznie.Dzwoniłam do niego kilkakrotnie.Nigdy nie dał mi odczuć że  nie ma czasu  lub że problem mój jest błahy .Podczas wizyty wykazał się  profesjonalizmem .Mimo tłoku w poczekalni nie traktuje właścicieli i ich pupili przedmiotowo. Nie zwlekaj tylko udaj się właśnie do niego.Gdyby nie odległość dzieląca Wrocław i Katowice to moje wizyty u niego były by częste.

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lut, 2010, 10:28 »
Jak Narcyz dławił się przy jedzeniu, to okazało się, że rozwija się zapalenie oskrzeli. Na pewno nie jest to sytuacja przypadkowa, tylko coś się dzieje niedobrego. Skorzystaj z rady Bożeny.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline RobertG

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lut, 2010, 23:09 »
A powiedzcie mi czy może to mieć związek z zachłystaniem. Przez dwa ostatnie dni Ferdek podgryzał ścianę, zawsze zanim zdążyłem go pogonić trochę podgryzł potem szedł się napić i się dławił (od razu mówię że ma w klatce kawałek wapna do podgryzania ale chyba nie bardzo mu pasuje bo prawie go nie gryzie). Dzisiaj pilnowałem miejsca, w które się wgryza i nie udało mu się nic podgryźć i też się nie zakrztusił jak sobie pil po bieganiu. Jak myślicie ma to jakiś związek ??.   

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lut, 2010, 10:23 »
Moje w swoim życiu obżarły już tyle ściany, że szkoda gadać, żeden się nie zachłysnął po tym wodą. Dla pewności lepiej udaj sie do weta.
A tak nawiasem mówiąc, czy to poidełko jest sprawne i czy przy piciu nie leci poprostu za duż o na raz ?

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lut, 2010, 22:44 »
tak, ma, w pyszczku albo jest jakas ranka która drażni i powoduje stan zapalny albo ząbki.Przez to szyl ma problem z przełykaniem. Kurcze, na co ty jeszcze czekasz zamiast dawno być u weta?! no nie rozumiem, no...

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline kasigna

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Sherman, Szajka, Radar<*>
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lut, 2010, 21:54 »
Hej, jak się czuje szylek?
Pzdr.

Offline RobertG

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Mar, 2010, 11:39 »
Hej :)
Wszystko ok. Ferdek zdrów jak ryba, powodem tych zachłyśnięć było po prostu zbyt nisko zamontowane poidełko. Szylek rósł a ja zawsze wieszałem poidło na tej samej wysokości i nie przyszło mi do głowy że dwa razy większy zwierz musi się strasznie powyginać chcąc się napić. No cóż człowiek z natury lubi uczyć się na błędach. Podwiesiłem poidełko o 2 szczebelki wyżej teraz Ferdek jak pije jest wyprostowany i żadne zachłyśnięcia się nie przydarzają

Offline kasigna

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Sherman, Szajka, Radar<*>
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Mar, 2010, 17:53 »
przydatna informacja :) cieszę się, że wszystko ok

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: zachłyśnięcie wodą
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Mar, 2010, 18:29 »
no masz, przyczyna zgoła techniczna... ale obserwuj małego jeszcze jakiś czas. :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 
woda do picia firmy Vitakraft

Zaczęty przez szynszylkaDział Żywienie

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 7829
Ostatnia wiadomość 30 Paź, 2004, 09:27
wysłana przez alika77
Woda - dlaczego nie pije?

Zaczęty przez GusiekDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2014
Ostatnia wiadomość 31 Maj, 2006, 21:59
wysłana przez kea
woda z algami

Zaczęty przez niezapominajkaDział Żywienie

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1526
Ostatnia wiadomość 17 Gru, 2004, 17:52
wysłana przez maritka
Woda i szylek

Zaczęty przez MiśkaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2080
Ostatnia wiadomość 21 Gru, 2010, 17:41
wysłana przez patuu97
Woda.

Zaczęty przez Neo PDział Żywienie

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 25285
Ostatnia wiadomość 21 Lis, 2019, 19:07
wysłana przez angel09
SimplePortal