hypothetical
28 Mar, 2024, 12:29

Autor Wątek: znalazłam szynszyle ale jest problem  (Przeczytany 19532 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

kasiakasiakasia

  • Gość
znalazłam szynszyle ale jest problem
« dnia: 03 Wrz, 2013, 00:47 »
Znalazłam w sobotę wieczór przy mało uczęszczanej drodze szynszyle. Wzięłam do domu. Wydaje się być bardzo oswojona. Kupiliśmy jej karmę dla szynszyli i jadła ją w sobotę wieczorem i w niedziele też. Co jakiś czas jadła. Wypuszczona łaziła sobie po mieszkaniu, skakała, biegała. A w poniedziałek zaobserwowałam spadek nastroju, w ciągu dnia jadła ale wieczorem już nie. Nie chciała biegać, troszkę połaziła ale zaraz szukała miejsca żeby się ukryć i spała. Byliśmy z nią u weterynarza ale powiedział, że się nie zna na szynszylach. Martwię się, że coś jej jest a już zdążyliśmy ją polubić. Czy to możliwe że się przejadła? Możliwe że była wygłodzona a potem jadła za dużo? Bobki ma normalne.   Martwi mnie jej apatia, wzięta na ręce reaguje normalnie ale dużo śpi...Zaczęła też dziś zgrzytać zębami a wczoraj tego nie robiła...

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Wrz, 2013, 05:29 »
Kasiu jak zgrzyta zebami to prawdopodobni cos ja boli.
Dawaj jej duzo mieszanych ziol do jedzenia i oczywiscie sianko musi miec do dyspzycji.
Trudno mi jest powi3dziec co szylkowi dolega , mogla sie tez przejesc  ale tez zmiana jedzenia powoduje wzdecia, bo nie wiemy  co przdtem jadla, masuj jej prosze brzuszek kilka razy dziennie tylko bardzo delikatnie prosze .
Ja mysle ze powinnas poszukac jak najszybciej wet znajqcego sie na szylkach , skad jestes  ? W spisie poszukaj tematu weterynarze i poszukaj tam wet.w twojej okolicy .

Bardzo ladnie z twojej strony ze przygarnelas tego szylka , chyle czola przec toba .
Przeczytaj troche o zywieniu szylek , bo to jak bedzo wazne.

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Wrz, 2013, 10:13 »
dzięki serdeczne za odpowiedź, jestem z Krakowa:) Dziś rano jakby lepiej, wypuszczona troszkę pobiegała. Ale zauważyłam jeszcze, że się drapie, czyści wąsy i znowu się drapie. Daliśmy jej pył do kąpieli ale tylko troszkę z niego skorzystała...zauważyłam że zjadła troszkę karmy bo te chrupki z karmy były nagryzione brzegami. Mam jeszcze pytanie do co do wody? można jej dawać wodę z kranu czy lepiej butelkową źródlaną??

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Wrz, 2013, 10:18 »
w takim razie najlepiej udać się do Arki do dr Barana. On się zna na szynszylach.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Wrz, 2013, 10:27 »
 a i zważyłam go/ją wczoraj - waży niecałe 300 g no bez kilku gram to chyba troszkę mało ale nie wiadomo w jakim jest wieku

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Wrz, 2013, 10:32 »
troche mało, może być odwodniona i niedozywiona. Czy pije?

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Wrz, 2013, 10:39 »
Pije trochę, w sobotę i niedzielę piła dużo i jadła. Wczoraj mniej. Pobiegała po mieszkaniu a teraz weszła na półeczkę i śpi w kąciku.

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Wrz, 2013, 11:20 »
OK:)
Jak tu się dodaje zdjęcie ? bo jak klikne na Umieść obrazek to się pojawia: newbielink:http:// [nonactive]

Alicja Mannschack

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Wrz, 2013, 11:22 »
Kup prosze zarodki pszenicy i pylek pszczeli, oba kupisz w sklepie ze zdrowa zywnoscia albo w supermarkiecie.
Dawaj jej prosze co drugi dzien na przem7an raz to  araz inne , wsyp na reke i pomalutku podsun pod buziunke .
Pylel i zarodki sa baba witamin i wzmocnia ja troche.
Czy szylka jest duza czy mala  ?wode najlepiej jest dawac przegotowana i odstawiona.Nie wiem co masz dla niego w klatce ale
le powinien miec domek gdzie sie w ciagu dnia schroni, klatka piwinna stac w lekko zaciemnionym m7ejscu tzn nie na sloncu, nie przy oknie, nie przy kaloryferze ani przy drzwiach.Piasek do kapania tylko przeznaczony dla szylek. Dziewczyny Ci napisza jaki jest najlepszy.
Napisz prosze co mu kupilas do jedzenia,
Dodaj u gory do albumu zdjecia.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Wrz, 2013, 13:53 »
Kasia, jak jesteś z Krakowa, to kochana w Arce na ul.Chłopskiej masz doktora Barana, najlepszy w Kraku wet od szylek. Udaj sie do niego. Zastanawia mnie to ze szyszka dużo spi? czy ona nie jest aby w ciąży? Doktor na pewno odpowie i na to pytanie.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Wrz, 2013, 15:42 »
Tu są linki do zdjęć:

newbielink:http://zapodaj.net/f8bfb508a9f82.jpg.html [nonactive]

newbielink:http://zapodaj.net/47593221b17a4.jpg.html [nonactive]

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Wrz, 2013, 15:47 »
Kupiłam jej sianko i zioła dla gryzoni ale nie chce tego jeść, natomiast zjadła trochę ususzonego chleba i pestki dyni. Pestki chyba bardzo jej smakują. Nie lubi być trzymana na rękach wyskakuje i wydaje odgłosy sprzeciwu. Za to na podłodze jest spokojna, nie ucieka można do niej rękę wyciągnąć i podchodzi i wącha. Piasek kupiłam specjalny do kąpieli dla szynszyli. Dziękuję za wszelkie rady. Nie wiem czy jest w ciąży skoro waży niecałe 300 g ???

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Wrz, 2013, 15:56 »
Ale ta kukurydza była w karmie dla szynszyli, to nie powinna jej jeść???

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Wrz, 2013, 16:29 »
Taką karmę kupiłam:

newbielink:http://sklep.zoolandia.pl/animals,animals,pokarm,dla,szynszyli,0,1,1296.html [nonactive]

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Wrz, 2013, 17:54 »
Kupiłam ją w Carrefour bo było już późno i wszystkie zoologiczne były zamknięte a po prostu chciałam ją nakarmić bo nie wiem jak długo się błąkała

Claudi

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Wrz, 2013, 17:55 »
Witaj,

Daj jej migdałek i uważnie obserwuj, czy go zje. Normalnie powinna go schrupać i chcieć jeszcze. Jeśli podczas jedzenia migdałka będzie się ślinić albo zaczną pojawiać się cieniutkie wiórki (ale nie popękane kawałeczki, jak przy normalnym jedzeniu) , może to oznaczać, że coś się dzieje z jej ząbkami.

Co do zgrzytania zębów - moje szylki czasami też to robią choć nie są chore.

Możesz ją także poczęstować rodzynką - to drugi duży przysmak dla szynszyli.

Sygnały ostrzegawcze są łatwe do zauważenia: niechęć do "twardej" karmy, ślinienie się, mokry pyszczek. By ocenić, czy wchłania dużo karmy waż ją codziennie i zapisuj wagę. Jeśli będzie utrzymywała się na stałym poziomie, będzie w miarę dobrze. Jeśli będzie rosła - będzie jeszcze lepiej. Jeśli zacznie spadać - to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy i wtedy jak najszybciej trzeba się udać do weterynarza POLECANEGO powyżej. Weterynarz nie znający się na szynszylach może bardzo powąznie zaszkodzić szylce, takie wypadki znamy z Forum.

Najlepsza rada jaką mogę dać z możliwych obecnie - IDŹ z NOWĄ SZYLKĄ JAK NAJSZYBCIEJ do dra Barana w Krakowie.


Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Wrz, 2013, 19:04 »
Szylusia może być wychudzona, bo ciężko wywnioskować wiek ze zdjęcia, uszyska ma dość długie jak dorosły szylek.
Jedzonko co ma w misce, do wyrzucenia, teraz może jej zaszkodzić więc kup coś droższego, najlepiej granulat.
Powtórzę za resztą, abyś czym prędzej udała się do dr Barana aby ocenił jaj stan.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Wrz, 2013, 19:39 »
Słuchajcie szylka szaleje:) znów je! Zjadła już trochę suszonego chlebka, pestki dyni, kawałek jabłka, siako, trochę karmy. Piła wodę i wykąpała się w piasku! Dzięki za wszelkie porady, jak mi się uda to znów ją zważę. Powiedzcie jaką klatkę mamy jej kupić?? To że jak największą to wiem ale jakie wyposażenie? Czy powinna mieć tą kratkę na dole żeby nie dotykała trocin? czy lepiej nie? czy półki mają być z drabinkami czy mogą być bez i czy hamak się przyda? domek że potrzebny to wiemy:)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Wrz, 2013, 19:43 »
-Klatka jak największa na jaką cie stać.

-Nie, nie powinna mieć tej kratki na dole, łapki tam wpadają i szylka łatwo może je złamać.

-z wyposażenia, półki im wiecej tym lepiej, zależy od wielkości klatki, miska stalowa zawieszana na karmę, poidło 125ml, wapienko, domek i hamaczek polarowy

-drabinki nie są przydatne szynszylowi (chyba że chodzi ci o pełne pomosty między półkami), czasami stosuje się je dla szynszyli z wadami ruchu lub inwalidów aby ułatwić im życie w klatce.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Wrz, 2013, 19:44 »
A i kukurydzę wyciągnęłam :)

kasiakasiakasia

  • Gość
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Wrz, 2013, 19:47 »
-Klatka jak największa na jaką cie stać.

-Nie, nie powinna mieć tej kratki na dole, łapki tam wpadają i szylka łatwo może je złamać.

-z wyposażenia, półki im wiecej tym lepiej, zależy od wielkości klatki, miska stalowa zawieszana na karmę, poidło 125ml, wapienko, domek i hamaczek polarowy

-drabinki nie są przydatne szynszylowi (chyba że chodzi ci o pełne pomosty między półkami), czasami stosuje się je dla szynszyli z wadami ruchu lub inwalidów aby ułatwić im życie w klatce.


Chodzi mi o takie pomosty raczej ale nie wiem czy są one potrzebne żeby dostać się na półkę? chyba nie:)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Wrz, 2013, 19:57 »
Kładeczki z półki do półki zawsze się przydają, jak mają do wyboru skok czy kładka, to wybiorą kładkę.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline kasiakasiakasia

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 198
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Wrz, 2013, 20:09 »
moje kulki mają polarowe domki, hamaczek polarkowy, mostek wiszący drewniany, domek drewniany, ale wolą ten polarkowy, paśnik na sianko-najlepiej taki montowany z zewnątrz, nie kupuj kulki, bo były już przypadki, że szylek główkę tam wepchnął i był problem np.taki http://www.swiatkarm.pl/p,trixie-pasnik-metalowy-22cm-tx60902,18142,1025.html, dzisiaj znalazłam na forum link do strony z ślicznymi polarkowymi rzeczami jako wyposażenie klatek http://szynszyla-forum.cba.pl/printview.php?t=157&start=0&sid=30559e5e2c45978d9acdea22362725f6, transporterek do przewozu szylki, zamiast trocin lepszy jest żwirek, lepiej wchłania, nie śmierdzi, mój Aficzek miał problem z trocinami, bardzo oczka mu łzawiły od nich. To tyle tak na szybko i zaloguj się wtedy łatwiej można Cię namierzyć i coś napisac do Ciebie  [good] poza tym witamy na forum ja czyli Dominika oraz moja banda chłopaków Afik, Czaruś, Puszek oraz Tofik


A muszą być polarowe? Nie wiem czy te w klatkach są polarowe bo w opisie nie ma podanych szczegółów

“The soul is the same in all living creatures although the body of each is different. ”

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Wrz, 2013, 20:15 »
polarowe hamaki są najlepsze dlatego, że polar nie strzępi sie w nitki jak inne materiały, które są zazwyczaj zjadane. Mam 2 hamaczki polarowe od 6 lat z górką już.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline kasiakasiakasia

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 198
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: znalazłam szynszyle ale jest problem
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Wrz, 2013, 20:22 »
Na allegro są klatki z tą kratką na dole, wiecie może czy do da się zdemontować? Bo nie chcę żeby sobie nóżkę uszkodziła....

“The soul is the same in all living creatures although the body of each is different. ”

 

Jak do "końca" oswoić szynszyle?

Zaczęty przez nermulDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 40687
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2017, 12:41
wysłana przez jutkaa
Podróż, wyjazd: z szynszylem czy bez, czy szynszyle lubią podróżówać, jak znoszą podróż? transport - metody i porady

Zaczęty przez KikaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 217
Wyświetleń: 87160
Ostatnia wiadomość 05 Cze, 2016, 18:43
wysłana przez Kety
Problem z "nowymi"

Zaczęty przez szyszka95Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1469
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2017, 01:19
wysłana przez M___M
szynszyle sie ze soba gryzą, walczą, są wobec siebie agresywne, kłótnie w klatce

Zaczęty przez fujitsaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 35249
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2015, 20:58
wysłana przez Mysza <")))/
Oddam dwie szynszyle + woliera (samce, standard), Poznań - Komorniki

Zaczęty przez Karolajna_ByDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3585
Ostatnia wiadomość 02 Mar, 2015, 19:00
wysłana przez Karolajna_By
SimplePortal