25 Kwi, 2024, 05:35

Autor Wątek: Szyszka zostawia mokre plamy na półeczkach, lekko mętne.  (Przeczytany 1405 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline czarna27bluesky

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 23
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Witajcie szynszylo maniacy ;)  [szynszylek]
Chciałabym zapytać Was o dwie istotne dla mnie sprawy, być może ktoś z Was też miał taki problem.
Mam dwie cudowne szynszylki - Mania ( 1,5roku) i Bianka (10 miesięcy). Manię miałam jako pierwszą a około 8 miesięcy temu dołączyła do niej Bianka :):):) Z Manią nie miałam (odpukać ) do tej pory żadnych problemów, natomiast u Bianki zobaczyłam taką mleczną wydzielinę w kącikach oczu. Próbowałam odkryć co może być przyczyną, być może uczulenie na jakiś składnik pożywienia... W końcu udałam się z Bianką do weta. Powiedział,że rzeczywiście lekko opuchnięte powieki, obejrzał oko "od środka" itp. Być może zapalenie kanalików łzowych czy coś takiego, że niby zapchane mogą być... I,że istnieje możliwość "przepchnięcia" ich ale u szyszek ponoć nie da rady bo te kanaliki są zbyt małe :/ Przepisał krople i kazał stosować około 2 tyg. Odstawiłam kąpiele, kropiłam, starałam się kropić 2 x dziennie za co Bianka mnie chwilowo znienawidziła ;p Ale przecież chodziło o jej dobro i zdrowie :/ Po 2 tyg odstawiłam, niby przeszło na kilka dni a potem znów to samo, dzień, dwa spokój i znów... i to zauważyłam,ze w jednym oczku jej sie tak robi tylko teraz... Na dniach ,jeszcze może dziś znów odwiedzimy weta. Kolejny problem to taki,że wczoraj zauważyłam jakby takie mokre palmy na półeczkach... takie nie rozlane , tylko jakby z pięc kropel w jednym miejscu, na wpół wsiąknięte w półeczki ale to co było jeszcze widoczne to takie jakby mętne, pod kolor biały podchodziło. I pytanie... która to narobiła, muszę to dzis zaobserwować po wyjściu z pracy. Gdy nie miałam jeszcze Bianki to u Mani czasem też na półkach zauważałam jakby miejscami były mokre... ale to dziwnie tak wyglądało bo jakby takie "rozlane" bardziej i juz wchłoniete w te deseczki... nie wiem jak to opisac... a wczoraj te krople, były stojące tzn no jak kałuże... hmm Gdy Mania była sama myślałam,że to może z gruczołów takie ostrzeżenie i że czymś tam piska własnie gdy się czegoś wystraszy... Być może Mańka zostawiała też takie krople no ale wiadomo biegając po półkach poprostu je "rozgoniła" no a wczoraj zauważyłam takie "kałużki" być może dlatego,że jeszcze to nie wsiąknęło wydaje mi się,że to to samo co wczesniej. A moze to objaw jakiejś choroby. Tyle się naczytam czasem na forah,że jestem przerażona :/ Iciekawe która to zostawiła :/ Przy wizycie u weta napewno powiem też o tym. Być może ktoś z Was miał podobny problem?

P.S. Przepraszam za stylistykę itp, ale nie wiedziałam jak wytłumaczyć te plamy... Pozdrawiam Jola 
[szynszylek] :)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Szyszka zostawia mokre plamy na półeczkach, lekko mętne.
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Sty, 2014, 12:50 »
Taka wydzielina na pólkach to wydzielina rujkowa. Mała ma ruję, jesli masz samca oddziel go bo zajdzie w ciażę. Dopóki ta wydzielina jest mleczna, przezroczysta i bezwonna, to ok. Jeśli zmieniła by kolor na cappucino, oznaczałoby to ropomacicze i wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza, antybiotykoterapia i sterylizacja samiczki. Ropomacicza nieleczone są śmiertelne.

Natomiast wydzielina w oczkach, zamiast typowego stanu zapalnego może sugerować problemy z zębami trzonowymi. Jeśli kropelki nie pomogły, trzeba by udać się do weta znającego sie na szylkach żeby wykonał RTG i ocenił stan trzonowców oraz ich korzeni. Przerost zębów uniemożliwia ich prawidłowe ścieranie, powoduje ból oraz może być przyczyną że korzenie zębów zaczna wrastać w czaszkę, to powoduje ból stad łzawienie oczu.

Bez oceny stanu zwierzaczka przez lekarza się nie obejdzie.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 
Szyszka vs. Krokiet relacja filmowa ze wspólnego wybieguOpracja"ciasna aklatka"

Zaczęty przez szyszkaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 7610
Ostatnia wiadomość 18 Paź, 2023, 21:39
wysłana przez szyszka
Szyszka i Niunia, oraz ich nowa "wspolna" klatka

Zaczęty przez EsperDział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 7204
Ostatnia wiadomość 13 Wrz, 2008, 15:27
wysłana przez UnLe96
Szynszyla Szyszka + klatka + cała reszta 100zł Poznań

Zaczęty przez AnitusjaDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1143
Ostatnia wiadomość 19 Lip, 2017, 11:41
wysłana przez Anitusja
Rajtek psychopata oraz jego sąsiadki Szyszka & (To)Fiśka

Zaczęty przez junooDział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 280
Wyświetleń: 56001
Ostatnia wiadomość 22 Gru, 2017, 23:33
wysłana przez junoo
Witam wszystkich :) wraz z Szyszką i Myszką

Zaczęty przez KlaudiulaniulaDział Przedstaw się

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2514
Ostatnia wiadomość 29 Kwi, 2017, 11:25
wysłana przez Roedeer
SimplePortal