hypothetical
28 Kwi, 2024, 07:48

Autor Wątek: łączenie, mieszanie karm  (Przeczytany 13757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
łączenie, mieszanie karm
« dnia: 23 Lis, 2009, 21:25 »
No wiec:P

Skonczyla mi sie moja karma i musialem cos wymyslic... i kupilem w zoologu karme Vitapolu,zwykla podstawowa(granulat,troszke slonecznika,kukurydzy itp) i podalem to szylom.Zauwazylem ze im smakuje,wiec moje pytanie:P czy moge dodawac tej karmy do Verseli Laga Chinchila Complete? jako dodatek,ze wzgledu na mlodszego szyla ktoremu karma smakuje.Czy odstawic ja zupelnie??

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 23 Lis, 2009, 21:30 wysłana przez Andreas »

Offline got3

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Luna (czarny aksamit), Bupu (beż)
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lis, 2009, 21:31 »
No wiec:P

Skonczyla mi sie moja karma i musialem cos wymyslic... i kupilem w zoologu karme Vitapolu,zwykla podstawowa(granulat,troszke slonecznika,kukurydzy itp) i podalem to szylom.Zauwazylem ze im smakuje,wiec moje pytanie:P czy moge dodawac tej karmy do Verseli Laga Chinchila Complete? jako dodatek,ze wzgledu na mlodszego szyla ktoremu karma smakuje.Czy odstawic ja zupelnie??

pozdrawiam

Już o tym było milion raz na forum - nie, nie i jeszcze raz nie.

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lis, 2009, 21:39 »
czemu?

Offline olutek

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 430
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia , chilla
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lis, 2009, 21:43 »
bo slonecznik jest tlusty i w duzych ilosciach szkodzi watrobie szynszylowej , takie smakolyki daje sie raz na tydzien, w malych ilosciach

ola

Offline got3

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Luna (czarny aksamit), Bupu (beż)
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lis, 2009, 21:45 »
bo slonecznik jest tlusty i w duzych ilosciach szkodzi watrobie szynszylowej , takie smakolyki daje sie raz na tydzien, w malych ilosciach

Nie mówiąc o kukurydzy i innych tłustych i słodkich rzeczach plus kiepskiej jakości granulacie. Pamiętaj - to co smakuje szynszylom nie koniecznie jest dla nich zdrowe.

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lis, 2009, 21:48 »
chodzi mi o to dlaczego nie moge podawac 2 karm?? tego slonecznika to znikome ilosci sa,a i tak im go podjadam xd ...http://www.krakvet.pl/vitapol-pokarm-pelnowartosciowy-szynszyli-500g-p-4839.html  O ta karme mi chodzi. Karma podstawowa jaka jedza szyle moje to : Versele Laga Chinchila complete


EDIT: Czyli ta karme wycofac:P ( bo ogolnie podawalem im ja przez 3 dni gdyz versele mi sie skonczyla i dopiero dzis przyszla poczta,czyli rozumiem ze mam odstawic? )

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lis, 2009, 21:56 »
PEŁNOWATOŚCIOWY oznacza ze nie potrzeba łączyć takiego pokarmu z innymi karmami.
Vitapol - pokarm podstawowy to jeden z tańszych i najsłabszych produktów.
Pełno w nim "przysmaków" które nie są konieczne jako pokarm podstawowy.
LEPIEJ stosować karme podstawową i dodatki: siano, zioła, suszone warzywa, inne suszonki np. z f-my Zuzala ale to takze jako dodatki uzupełniajace.
Mieszanie pokarmów jest niewskazane bo szynszyle wybiorą tylko te produkty które im 'najlepiej" smakuja ale wcale niekoniecznie są zdrowe (ludzki przykład ? obiady w domu lub wyprawa do McDonalds ...)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lis, 2009, 22:04 »
oki,juz wyjalem karme vitapolu z miseczki.Co do dodatkow to podaje Marzenie szynszyli(jako podstawowy dodatek)drewienka:P,i zaleznie od tego co jest w sklepie dodatkowe zioła w tym miesiacu wypadlo na Babke Lancetowata ;]

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lis, 2009, 22:31 »
I bardzo dobra ta babka, do tego gałązki jabłoni na przykład i raz na dwa, trzy dni migdał który podasz  aby na przykład szczególnie nagrodzić swojego pupila i przy okazji sprawdzić stan uzębienia.
Ja na przykład podaje takze samodzielnie suszone liscie brzozy (ostrożnie i z umiarem bo są moczopedne ...) suszone liscie jabłonki (ogromny przysmak) i suszone liscie malin (takze z własnej hodowli ...)
co drugi dzień kula z sianem do klatek.
Codziennie gałązki jabłonowe - grubsze lub cieńsze na których Muszkieterowie scieraja zęby i ... wcale nie muszą jadać żadnych frykaśnych i urozmaiconych karm.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lis, 2009, 22:49 »
Moje lubia tez platki roz,ale nigdzie ich nie moge dostac.A co do galazek brzozy to niestety juz mi sie skonczyly ;] .Migdal bedzie zdrowszym rozwiazaniem od rodzynki?
Czemu co 2 dni sianko podajesz?

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Lis, 2009, 22:54 »
Bo sianko codziennie podawane było za bardzo zmarnowane ...
za duzo ladowało na podłodze zamiast znikać w brzuchach.

Migdały nie są zdrowe ... ale moje łobuzy bardzo je lubią a czasami sa takze wskaźnikiem prawidłowego zgryzu u szynszyla.
Jesli migdał jest w całosci zjadany z łapki i przy tym nie zauwazysz żadnych niepokojacych ruchów łapką dookoła pyszczka czy kruszenia migdała wtedy z zębami jest raczej w porządku.
Często pierwszym objawem bolacych zębów lub zębów rosnących nieprawidłowo jest właśnie chwila w której szczyl nie moze poprawnie zjeśc migdała ... dlatego ja uznałem ze migdał jest lepszym smakołykiem niż rodzynek.
Rodzynków nie podaję w ogóle ... ale to kwestia gustu Muszkieterów - jakoś nigdy nie bardzo przepadali.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Rambusia

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pusia, Szyszunia, Karmelka*
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Lis, 2009, 22:55 »
Myślę, że stosowanie ciągle tego samego granulatu staje się dla zwierzęcia mało atrakcyjne i monotonne. Dlatego ja oprócz ciągle dostępnego Chincilla Duo, raz dziennie daję im po płaskiej łyżce zmieszanej Cincilla Nature, Cincilla Complete i CAVY PREMIUM.
« Ostatnia zmiana: 23 Lis, 2009, 22:57 wysłana przez Rambusia »

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Lis, 2009, 23:02 »
Tak - ja takze mieszam granulaty ... ale nie polecamy aby mieszać pokarmy pełnowartosciowe z mieszankami ... bo wtedy właśnie wystepuje efekt wyjadania tych co atrakcyjniejszych dodatków.
Karma podstawowa + dodatki, ale dodatki bardzo szeroko pojete ... które śmiało takze mozna nazwać 'karmą dodatkową" zamiast kupować mieszanki z ziarnami zbóż, kukurydzą prazoną czy ziarnami słonecznika.
Jest naprawdę tak duzo polecanych dodatków że w cyklach miesięcznych można podawać codziennie coś innego jako dodatek :-) i na tej podstawie poznać gust i smak naszych podpiecznych ...

"... bleeeueh - za mało kwaśne, rzekł Muszkieter W-Łazik i z niesmakiem odsunął suszonego rodzynka który leżał w miseczce na barze, tuż obok zimnego kufla z piwem pokrzywowym ..." :-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Lis, 2009, 23:04 »
;] Ja jutro sproboje szylakom podac po migdałku ;]]
Wiecie moze gdzie mozna dostac platki roz? i jakie one maja wlasciwosci??
Zauwazylem jeszcze jedna rzecz... moje szczyle podgryzaja sciane,nie wiem czemu,maja ciagly dostep do wapienka ktore lezy w miseczce w klatce

Offline Rambusia

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pusia, Szyszunia, Karmelka*
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Lis, 2009, 23:15 »
Jest naprawdę tak duzo polecanych dodatków że w cyklach miesięcznych można podawać codziennie coś innego jako dodatek :-) i na tej podstawie poznać gust i smak naszych podpiecznych ...

A ja się boję, że jak jeden czynnik zbytnio zdominuje jadłospis, to może to doprowadzić do perturbacji żołądkowych. Dlatego wolę robić "mix" dodatków. Wtedy jest wszystkiego po trochu i z umiarem.

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Lis, 2009, 23:29 »
Jest naprawdę tak duzo polecanych dodatków że w cyklach miesięcznych można podawać codziennie coś innego jako dodatek :-) i na tej podstawie poznać gust i smak naszych podpiecznych ...

A ja się boję, że jak jeden czynnik zbytnio zdominuje jadłospis, to może to doprowadzić do perturbacji żołądkowych. Dlatego wolę robić "mix" dodatków. Wtedy jest wszystkiego po trochu i z umiarem.

i w klatce jest galimatias bo szynszyle grzebią i wyrzucają co nie pasuje...

ja obstawiam przy podawaniu ziółek jednego typu, np babka lancetowata, następny raz... "mleczyk... chyba ostatni w sezonie... mmm.. deliczje" a mieszanki ziółek się kompletnie nie spisują, bo dziewczynki zamiast jeść to się jak świnki zachowują, i mają podejście "oo a twoje to na pewno jest lepsze", i sobie próbują podkraść, zostaje przy sianku górskim (z ziółkami) i przy jednolitych dodatkach,wole kupić więcej różnych niż jedno "mixowane" wiem też wtedy że nie podaje za dużo ziółek np: moczopędnych



Memor, co do "końcówki" karmy, sposoby są dwa:
1 kupować jak większość z nas duża pake raz na długo....
2 po prostu jak się skończy zamówić, jeśli będą to trzy dni, to zwiększyć ilość sianka, ich podstawą podstaw i tak jest sianko :) (tego mnie tu nauczyli, sianko.... jest do zjedzenia.... sianko..... namówić się daj, pożresz takie w całości to czeka cię szpital, ze szpitala uciekniesz.... czeka cię raj. Nie do siusiania)

vitapol odpada jako karma całkowicie... piszą "jak w naturalnym środowisku" jak sobie wyobrażasz szynszyla robiącego sobie "popcorn" który się znajduje w takich pokarmach? no sorry, siedzi sobie taka Lusia i na patyku trzyma kukurydze pod szkłem powiększającym xD hehehe

płatki róż... hm, nie podawałem, ale na pewno nie chodzi o róże ze sklepu xD, tylko o dziką więc raczej się je zrywa, aniżeli dostaje... mieszkasz niedaleko mnie, więc się rozejrzę po sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, jak spotkam to kupie, sobie i tobie, a gdy będę w ozo to ci podam :) (ale nie obiecuję, bo nie wiem czy dostanę) może w jakimś herbacianym, i tak muszę pobiegać za topinabarum (czy jak to się tam...)więc mogę się rozejrzeć :)

« Ostatnia zmiana: 23 Lis, 2009, 23:38 wysłana przez BigAndSylwia »

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Lis, 2009, 23:31 »
ale mieszasz pelnwartosciowe karmy czy tak jak ja chcialas wymieszac versele z vitapolem? Jakie ziołka proponujecie abym podal szylkom?? babke lancetowata to wprost wciagaja nosem,takie male niebieskie kwiaty z marzenia szynszyli rowniez(to sie chyba slaz nazywa,ale gdzie dostac to oddzielnie) i roze;p no ale gdzie je mozna dostac,bo zwyklych kwiatow w tym okresie nie mam zmiaru kupowac bo sa nafaszerowane roznymi swinstwami,a do cieplejszych miesiecy troche czasu pozostalo

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Lis, 2009, 23:42 »
przeczytaj poprzedni post, bo edit zrobiłem

co do dostępności ziółek, ja polecam www.videozoo.pl (w okresie zimowy, no chyba że sobie przygotujesz na zapas)

ale jest masa stronek (szukaj forum) z ziółkami sprzedawanymi osobno, wiosną i latem można suszyć, ale każdy jest fanem czego innego, jedni mówią że można zarazić szylka "czymś", jednak nie wydaję mi się aby to było bardzo słuszne, w lato ciągle podaje plankton łąkowy swoim "misiaczkom"(nie czyt. szynszylom)i nic im nie jest, a przecież też "mogą coś dostać"

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Lis, 2009, 23:49 »
;] no ta karma vitapolu to porazka ale nie mialem co im podac przez te pare dni wiec kupilem.Sianko maja caly czas w klatce,skonczy sie to dokladam i tak wkołko ;)co do roz to mialem w domu takie ususzone,to pozrywalem platki i podalem szylkom.Znikly w pare minut ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Lis, 2009, 23:51 wysłana przez Memor »

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Lis, 2009, 00:00 »
jak już napisałem, nie wiem czy to chodzi o te sklepowe róże... bo raczej nie, a o te dziko rosnące (krzaczki) nie wiem czy hodowlane róże są zdrowe, poczekaj aż ktoś ci to potwierdzi(poprawi mnie) gdyby jednak twoje szynszyli dostały jednak wcześniej rozwolnienia, to wiesz już od czego :)

sianko wystarczy aby przeżyć :) czasem nawet specjalnie podaję się tylko siano+wodę, przy np ostrej biegunce, więc lepiej nie dać nic, niż kupić byle co, co zaszkodzić może

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Lis, 2009, 00:05 »
[...]co do roz to mialem w domu takie ususzone,to pozrywalem platki i podalem szylkom.Znikly w pare minut ;)

  mam nadzieję że nie takie z kwiaciarni? bo do nich dodaje się do wody różne środki, żeby róże dłużej trzymały i na pewno nie należy ich podawać do jedzenia. przejdź się do sklepu zielarskiego, tam i ślaz powinien być, i róże (jak nie płatki to suszone owoce)

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Lis, 2009, 00:07 »
a wiec;P roze rosly u mnie w ogrodku,zerwalem je ususzylem i podalem;p nic szylkom nie bylo.

A co do biegunek... to moj starszy szylek wlasnie je ma,ale juz sie konczy i jest to spowodowane najprawdopodobniej ta karma z vitapolu(gwaltowna zmiana karmy) a jak wiadomo szyle maja wrazliwy uklad pokarmowy,no ale stala karma juz jest,a babka lancetowata ma wlasciwosci przeciwbiegunkowe wiec jutro pewnie bedzie koniec klopotow z brzuszkiem.Mam nauczke na przyszlosc zeby karme kupowac z wyprzedzeniem parudniowym,zeby znowu takie cyrki nie wychodzily jak ostatnio

EDIT:Roze z mojego ogrodka:p bez chemii ;]

EDIT2: Owoce dzikiej rozy sa w Marzeniu szynszyli,wiec niepotrzebne mi dodatkowe dokupywanie ;}

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Lis, 2009, 00:14 »
no tak... bez chemii, a mama nie dba o kwiatki? zapewne dosypuje ziemi, wkłada "patyczki nawozowe" itd itd a nawet o tym nie wiesz ;) (i witaj w moim świecie xD ) chodzi tu jednak bardziej o sam typ róży, jednak ta "hodowlana" jaka by nie była ma inne właściwości, bo "ma wyglądać" a nie smakować, dzikie są o tyle lepsze, gdyż nie mają wyglądu, ale za to masz pewność że co najwyżej ziemie w której rosną piesek osikał... no i z nich można myśleć o liściach, płatkach, owocach. Nigdy nie praktykowałem jednak róż hodowlanych, więc tobie też tego nie polecam :) nawet herbaty różane są robione z dzikiej róży, o czymś to musi świadczyć :)

co do rozwolnienia, też poczytaj, bo jest trochę domowych sposobów :) osobiście stosowałem metodę ryż+węgielek :) i się sprawdziła

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Lis, 2009, 00:18 »
tych platkow to mialem moze z 3 roz,nic szylkowi nie bylo,ale roze sie skonczyly i im nie podaje.Tak jak pisales mozna poszukac w sklepach zielarskich moze sie gdzies znajdzie,a jak nie to szyle nie beda plakac bo roz nie maja ;]

Offline Mgiełka

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 59
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszorek
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Lis, 2009, 18:00 »
Ja Szyszce podaje 3 karmy(granulaty) ;] dwie jednocześnie ( w 2 osobnych miseczkach). Versele Laga na zmianę z Vitakraftem, i podaję jej też granulat Dako-Art
(choć usuwam z niego te okropne paluszki barwione ;/), może nie jest to karma wysokich lotów ale Szyszka ją wprost uwielbia. Ale rezygnuję z Versele Laga, bo raz, że widzę że Szyszka tak niespecjalnie ją lubi, to dwa - strasznie mnie wkurza to,że ta karma strasznie się 'kruszy', tzn. jak Szyszka ją je to potem na półeczce jest ponad połowa okruchów tej karmy,którą wsypałam do miseczki ;/ straszne marnotrawstwo ta karma ...

Offline olutek

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 430
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia , chilla
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Lis, 2009, 18:41 »
lepiej jest podawac te kruszace sie patyczki z versele laga , niz to swinstwo z dako art -  ja daje zuzi emotion beauty , i versele laga complete. sianko i jakies tam smakolyki :) 

ola

Offline Memor

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 73
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuptuś i Czoko
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Lis, 2009, 02:06 »
Ja Szyszce podaje 3 karmy(granulaty) ;] dwie jednocześnie ( w 2 osobnych miseczkach). Versele Laga na zmianę z Vitakraftem, i podaję jej też granulat Dako-Art
(choć usuwam z niego te okropne paluszki barwione ;/), może nie jest to karma wysokich lotów ale Szyszka ją wprost uwielbia. Ale rezygnuję z Versele Laga, bo raz, że widzę że Szyszka tak niespecjalnie ją lubi, to dwa - strasznie mnie wkurza to,że ta karma strasznie się 'kruszy', tzn. jak Szyszka ją je to potem na półeczce jest ponad połowa okruchów tej karmy,którą wsypałam do miseczki ;/ straszne marnotrawstwo ta karma ...

Ale ta karma Versele Laga jest naprawde dobra,to ze jedzą po pare sztuk granulatu to nie znaczy ze beda glodne,czy oslabione.Bo jeden taki granulacik jest zdrowszy od garsci karmy Dako-Artu(to najgorsza firma od zwierzakow jaka moze byc)To ze malo je ,nie znaczy ze jej nie lubi,moze tyle akurat potrzebuje jego organizm,a po 2 : od kiedy podajesz mu karme Versele Lagi?? Mozesz dodawac tez ziołka jako urozmaicenie diety i siano jako podstawe.

Offline Mgiełka

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 59
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszorek
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Lis, 2009, 23:11 »
VL podaje jej od okolo miesiaca juz ;] a ziolka tez daje rozne, z Herbal Farm mam takie jak : Marzenie Szynszyli, Ogród Kwiatowy Szynszyli,  Zioła Podstawowe Koszatniczki, mam jeszcze kwiaty rumianku i  malwy, i wlasnorecznie suszone liscie mniszka,miety i brzozy :D podaje co 2,3 dni, sianko ma caly czas dostepne z Zuzali jakies z ziołami ;p
ale widze,że Szyszka o wiele bardziej lubi Vitakraft Vita Special niz VL ;p planuje jej kupic jakas mieszanke, albo Emotion Beauty albo z VL, mam nadzieje,że w tych lepszych firmach nie znajde robakow ^^

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Lis, 2009, 23:46 »
ale widze,że Szyszka o wiele bardziej lubi Vitakraft Vita Special niz VL ;p planuje jej kupic jakas mieszanke, albo Emotion Beauty albo z VL, mam nadzieje,że w tych lepszych firmach nie znajde robakow ^^

granulat jest generalnie lepszy od mieszanki z której szynszyle najczęściej wybierają tylko to co im smakuje a resztę zostawiają

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline olutek

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 430
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia , chilla
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Lis, 2009, 08:54 »
emotion beauty jest ok :) tam jest granulat tylko drogi

ola

Offline Rambusia

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pusia, Szyszunia, Karmelka*
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Lis, 2009, 10:14 »
Cytuj
granulat jest generalnie lepszy od mieszanki z której szynszyle najczęściej wybierają tylko to co im smakuje a resztę zostawiają

Cała sztuka karmienia mieszankami polega na tym, by nie schlebiać gustom szylek, ale poczekać aż zgłodnieją i wtedy zjedzą wszystko. To samo miałem z Chincilla Nature. Zostawał w niej granulat. Każda mieszanka musi być porcjowana, bo inaczej zwierzaki nam się roztyją.

Offline Mgiełka

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 59
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszorek
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Lis, 2009, 22:51 »
czyli z tego wynika,ze najlepiej kupowac granulaty ;] tylko czasem mi zal jej ze je tylko ciagle te same zielonkawe kulki (tzn. granulat Vitakraft VS) xD mi by sie nudzilo ciagle jesc to samo :P
a dziś byłam w sklepie zoo, w ktorym jeszcze nie bylam, pytalam o karmy Vitakraft i VL-oczywiscie nie bylo, ale Pani z duma pokazała mi karme SUPER PRZYSMAK DLA SZYNSZYLI - MIESZANKA PEŁNOWARTOŚCIOWA ( nie wiem jakiej firmy bo Pani sama nie wiedziala ,na wagę to było ^^), patrze a ta karma to same ziarna słonecznika, jakies kolorowe chrupki kukurydziane itp, powiedziałam jej,że to zabójstwo dla szynszyli i wyszłam O.o
« Ostatnia zmiana: 30 Lis, 2009, 22:55 wysłana przez Mgiełka »

Offline ruda19

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • standardowa samiczka_ TOSIA ^^ & mozaika ŚNIEŻKA
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #32 dnia: 30 Lis, 2009, 22:55 »
hahaha ^^ mina tej kobiety musiała być boska po prostu ^^ ....ja tam nie wiem czy to nudne wazne że zdrowe ....ja daje mojej kulce granulaty i nie uważam żeby jej dieta był nudna ...zawsze jakieś zioła itp sianko migdałek rodzynek tez :D ....dobrze jest :)

....^^.....

Uśmiech przede wszystkim ^^

(\__/)
(='.'=)
(")_(")

Offline magda111

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
  • Sziszy i Mycha
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Gru, 2009, 23:13 »
Witam. Mam jedno pytanie i pozwólcie, że podłączę się pod temat. Czy warto (można?) łączyć granulat Vitakraft VS Regular (aktualnie podaje szylom) z innym granulatem? Mam na myśli przede wszystkim Versele-Laga Chinchilla & Degu Pro lub Complete

Offline BigAndSylwia

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Gru, 2009, 23:25 »
nie ma to żadnego sensu :) uważam że VL to lepsza karma(ale nie w tym rzecz) ale jednak obie zawierają odpowiednią ilość wszystkiego :) więc o uzupełnianiu niema tu mowy :) jednak nie jest to zabronione(tylko po co... skoro są na jednej to po co je przestawiać, zwykle zmiana karmy kończy się biegunką... :/ więc niema nic na siłę)

Marcin-->Lepidodactylus lugubris X2,Eublepharis macularius,  Acanthoscurria geniculata L10,Lasiodora parahybana L6,Hierodula membranacea L6,Szynszylek Tosia

Sylwia-->Szynszylek Lusia :D

Offline ruda19

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • standardowa samiczka_ TOSIA ^^ & mozaika ŚNIEŻKA
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Gru, 2009, 23:30 »
a ja z kolei powiem ci tak .....ja mam dość wybredną panienkę i niestety upodobała sobie nie najlepszy granulat a mianowicie dadika z dako-artu ....wiec daje jej pare pałeczek tego co lubi i resztę dodaje jej granulat polecany i zdrowy ...i wszyscy szczęśliwi ^^ a powiedz co jest powodem tego że chcesz mieszać te 2 granulaty ( u mnie zmiana karmy przeszła bez żadnych oznak i problemów ...to tak nawiasem mówiąc)  :D :D

....^^.....

Uśmiech przede wszystkim ^^

(\__/)
(='.'=)
(")_(")

Offline magda111

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
  • Sziszy i Mycha
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Gru, 2009, 12:44 »
Chodzi o to, w Szczecinie ostatnio ciężko było dostać Vitakraft (dopiero w szóstym zoologicznym mi się udało), a poza tym szylki mam od niedawna i nie mam pewności, czy obie jednakowo lubią ten granulat

Offline ruda19

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • standardowa samiczka_ TOSIA ^^ & mozaika ŚNIEŻKA
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Gru, 2009, 12:49 »
hmmmm.....myślę że skoro coraz ciężej ci się zaopatrzyć w ten granulat to prędzej czy później może dojść do takiej sytuacji że w tym 1 zoologu nie będzie go również ....w tym wypadku jak byś się zdecydowała na mieszanie granulatów ( dodawaj stopniowo) ..to szylki mogły by w tym czasie jeść tylko ten 2 ...były by przyzwyczajone do 2 granulatów i obeszło by się bez większych sensacji żołądkowych ... :D :D   myślę że spokojnie możesz pomieszać 2 wymienione przez ciebie granulaty ale jak mówiłam rób to stopniowo ...pozdrawiam ^^

....^^.....

Uśmiech przede wszystkim ^^

(\__/)
(='.'=)
(")_(")

Offline olutek

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 430
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia , chilla
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Gru, 2009, 13:33 »
bede jadly , jak niebeda mialy nic innego :)

ola

Offline Mgiełka

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 59
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszorek
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Gru, 2009, 17:12 »
a ja z kolei powiem ci tak .....ja mam dość wybredną panienkę i niestety upodobała sobie nie najlepszy granulat a mianowicie dadika z dako-artu ....wiec daje jej pare pałeczek tego co lubi i resztę dodaje jej granulat polecany i zdrowy ...i wszyscy szczęśliwi ^^ a powiedz co jest powodem tego że chcesz mieszać te 2 granulaty ( u mnie zmiana karmy przeszła bez żadnych oznak i problemów ...to tak nawiasem mówiąc)  :D :D

moja Szyszka też właśnie kocha Dadika ! xD
Szyszka też nie miała problemów po podaniu nowych karm, tylko zauważyłam różnicę w kolorze bobków, po Vitaktafcie są czarne a po Versele Laga takie hmm.... brązowo-zielonkawe.
ale z VL rezygnuję, więc nie bedzie wiecej takich bobkow ( jesli ten kolor to faktycznie po karmie VL).

magda111 możesz do jednek miseczki dać jedną karmę, a do drugiej inną, wtedy zauważysz, która szybciej znika,będziesz wiedzieć, którą bardziej lubią, a jak się okaże ,że jedna lubi inną a druga inną, podawaj je normalnie w dwóch miseczkach, każda będzie jeść, tą którą woli, czasem podbierze też innej ;] ja mam jedną szynszylę ale podaję więcej niż jedną karmę i mam dwie osobne miseczki. Co do dostępności karmy ja też mam problem z Vitakraft Vita Special, na ok. 10 zoologów mają tylko w Galerii Krakowskiej, ale tam jest strasznie drogo, więc zamawiam więcej opakowań w internetowym sklepie i już, karma kosztuje 10zł taniej niz w GK !!

Offline darioszka17

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #40 dnia: 25 Mar, 2010, 09:36 »
witam:) ostatnio zaczęłam troszkę interesować się tym jak inni podchodzą do "wychowywania" swoich szynszyli:) i doczytałam się, że wiele osób miesza różne karmy i dodatki i wtedy podaje swoim szylkom. Jakie są wasze propozycje na taką idealną mieszankę i ile dajecie jej swoim kulkom:)??


/scaliłam*
« Ostatnia zmiana: 25 Mar, 2010, 23:56 wysłana przez dream* »

Offline Ciupelek

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Kiwi, Titi, Fifi
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #41 dnia: 25 Mar, 2010, 10:38 »
Ja mieszam Beaphar( wyjmuję rodzynki ) i Vitakraft Vita Special.

Plusy są takie, że jedząc Vita Special mają wszystkie potrzebne rzeczy, a dodając Beaphar karma jest urozmaicona i mogą sobie wybrać co zjedzą. Gdybym miała sam Beaphar to rzeczy mniej lubiane nie były by jedzone przez kule, czyli nie miałyby wszystkich potrzebnych witaminek, a z Vitakraftem problem z głowy.
Dodatkowo podaję im 1 raz w tyg. pełną michę ziół- Hp dla szynszyli ( czarna malwa i takie żółte ), HP chomik i HP koszatniczka.
Oczywiście patyczki Dako arta kilka razy w tygodniu.
Przysmaków nie daję żadnych, bo zawsze zapominam ;p

Offline darioszka17

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #42 dnia: 25 Mar, 2010, 16:01 »
mmmm... brzmi pysznie:) [-chomik-]

Offline gosiekpunk

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 294
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • :*Mysza i Lucy:*
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #43 dnia: 25 Mar, 2010, 16:46 »
ja z karmy podaje swojemu szylkowi VERSELE LAGA plus EMOTION BEAUTY. do tego na wieczór po spacerku dostaje 1 przysmak (rodzynek, ananas, chrupek kukurydziany, jablko, zarodki) z ziol mam narazie tylko ZIOŁA UZUPEŁNIAJĄCE i BUKIET DLA SZYNSZYLI (co 2-3dzien dostaje porcyjkę :))
w planach mam zrobienie zakupów w Videozoo i chcę kupić: min: pokrzywę, gruszkę, hibiskusa, burak+pasternak, pomidor, liście maliny, ogród kwiatowy i macierzankę lub meliskę :) takie małe zakupy  [-chomik-]

Offline darioszka17

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #44 dnia: 25 Mar, 2010, 17:05 »
no to wiadomo już dlaczego ten Twój szylek tak Cię kocha:) :D

Offline Mefka

  • Hodowca
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • 16 szynszylowe stadko ;]
    • Domowa Hodowla Szynszyli w Gdańsku Amber Chinchillas
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #45 dnia: 25 Mar, 2010, 18:20 »
Moje dostają mieszankę Versele Laga : Chinchilla & DEgu Pro + Complete + Re-balance  :) i jako przysmak Vitaktaft : Vita Regular. Oprócz tego co wcinają z miłą chęcia to topinambur, suszone jabłuszka ( domowo ), suszony pomidorek, zarodki pszenne, pyłek i czasami Prestiga/Verseli ( nie pamiętam ) krokieciki z takim ziołowym nadzieniem - za to dadzą się nawet wsadzić do klatki  :D

Domowa Hodowla Szynszyli "Amber Chinchillas"

Offline darioszka17

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #46 dnia: 25 Mar, 2010, 18:31 »
te krokieciki z ziołowym nadzieniem strasznie mnie zaciekawiły:) mogłabyś podać pełna nazwę... plisssssssss:)

Offline natalie1988

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nikita i Basia-sweet girls + Myszko i Czaruś
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #47 dnia: 25 Mar, 2010, 19:00 »
te krokieciki z ziołowym nadzieniem strasznie mnie zaciekawiły:) mogłabyś podać pełna nazwę... plisssssssss:)

Zerknij tutaj :) http://www.sklep.videozoo.pl/product_info.php?cPath=3_147_148&products_id=1547

Offline olutek

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 430
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zuzia , chilla
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #48 dnia: 26 Mar, 2010, 10:32 »

ola

Offline Patinka2310

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Sisi, Punia[*], Daisy
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #49 dnia: 16 Sty, 2011, 19:38 »
mam takie pytanie czy według was mogę połączyć te 2 karmy ze sobą?
Chinchilla Nature Re-Balance + Pellets z Vitakraftu??
Mojej małej Sisi smakuje to i to
Puni jednak smakuje na razie Pellets z VK, ale ma czas na przyzwyczajenie się do Nature Re-Balance w końcu mam ją dopiero od czwartku.
A obydwie dostały karmy dopiero wczoraj. Oczywiście dostają jeszcze karmę którą dostałam od hodowcy.
Punia i Sisi są na razie w oddzielnych klatkach.
Proszę o pomoc 

Sisi- Biała Mozaika, Punia- standard
  • , Daisy, 


Sisi - mini York, Roxy - Maltańczyk 

Sonia-Yorkshire terrier

Offline Selene

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 49
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bimber - do 3 stycznia 2011, Myszu
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Sty, 2011, 20:12 »
Spokojnie możesz łączyć karmy ze sobą:)

Bimbu - tęsknimy

Offline Chocoladova

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tomek, Misia, Czarna
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Sty, 2011, 19:05 »
To tylko sucha karma, więc nie ma znaczenia, szylki i tak wybiorą to co im smakuje :)

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: łączenie, mieszanie karm
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Sty, 2011, 21:14 »
obie są dobre jakościowo. jeśli wszystko z miseczek znika i będzie ci się to opłacać to spokojnie mieszaj :)

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

 

parka mieszana, samczyk + samiczka, czy warto? łączenie? i inne dyskusje.

Zaczęty przez beciaDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 188
Wyświetleń: 40197
Ostatnia wiadomość 19 Lip, 2010, 16:36
wysłana przez Nogad_21
Łączenie w pary, oswajanie, drugi- trzeci szynszyl.

Zaczęty przez KamilDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1507
Wyświetleń: 426751
Ostatnia wiadomość 12 Paź, 2023, 10:05
wysłana przez Trusku
Czy pozwolić szyszkom dać sobie w papę?(łączenie udane :D)

Zaczęty przez ShappleDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2888
Ostatnia wiadomość 04 Lis, 2020, 22:43
wysłana przez dannydiff
PORADNIK - łączenie szynszyli, oswajanie zwierząt ze sobą..

Zaczęty przez dream*Dział opieka i behawior

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 36232
Ostatnia wiadomość 31 Sie, 2017, 20:28
wysłana przez Viwi
Łączenie samczyków - ucieka do mnie, broni

Zaczęty przez agonytokyoDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1512
Ostatnia wiadomość 10 Sie, 2018, 09:45
wysłana przez agonytokyo
SimplePortal