hypothetical
13 Maj, 2024, 13:41

Autor Wątek: Kupki  (Przeczytany 1838 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline darlus

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
Kupki
« dnia: 14 Paź, 2015, 15:33 »
Hej, jestem tutaj nowa ale juz zupelnie nie wiem, co robic. Moje szynszyle od kilku dni inaczej robia bobeczki. Zaczelo sie od tego, ze jedna jednego dnia miala problem z kupkami. Zastosowalam sie do rad znalezionych na forum: rodzynek, rumianek i dlugi wybieg. Bobki pojawily sie normalne poznym popoludniem i bylo ich naprawde duzo. Nastepnrgo dnia sytuacja sie powtorzyla a w dodatku moj drugi szynszyl tez robil mnie bobkow. Podalam im rumianek i zabralam na dlugi wybieg: bobeczki znow byly po poludniu i poznym wieczorem. Zabralam szyszki do klatki: zero bobkow przez kilka minut, znowu wybieg: i bobki sa. Nastepnego dnia bobeczkow w nocy juz nie bylo i kiedy w koncu sie poawialy, byly troszke spieczone. W niedziele zapakowalam szyszki do weta i zdecie rtg nie wykazalo zadnych zatorow. W bobkach wet znalazl duzo piasku. Diagnoza: szyszek najesc sie piasku, plus ostatnio zaczely liniec i wystrzygiwac sie. Oczywiscie podaje im czesto antyklaczka. Szyszkom podawalam lek - paste od weta na pobudzenie pracy jelit, plus ole parafinowy dopoki nie przejdzie przez szyszke. Bobeczki pojawiaja sie nadal po poludniu, nie sa juz spieczone, byly sliskie od parafiny. Dzis szyszki mialy sliskie tyleczki od parafiny i wet powiedzial, ze to znaczy, ze jelitka majja ok i nie ma zatorow. Ale bobkow nadal nie ma. Wczoraj pojawily sie po poludniu sliskie, w nocy tez byly. Tylko czy to normalne, ze szyszki nie produkuja tylu bobkow od rana? Jedza normalnie, sa aktywne na wybiegu. Na wybiegu bobeczki sa. Rano znajduje je w klatce, ale potem nic. Az do popoludnia :( Wet powiedzial, zebym nadal podawala paste od niego ale parafiny juz nie, bo przeszla przez szyszki i zatorow nie ma... Juz nie wiem, co sie dzieje.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Kupki
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Paź, 2015, 15:53 »
A jak z apetytem? Nie zmieniałaś karmy?

Offline darlus

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupki
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Paź, 2015, 15:59 »
Jedza normalnie i sa aktywne na wybiegu.. Karmę zmienilam na poczatku lipca, ale mieszalam ja ze stara. Dostaja VL Complete i ziola, maja sianko. Tylko te bobeczki... Wczoraj byly takie sliskie od parafiny, dzwonilam do doktora Piaseckiego i mam szyszki obserwowac: jakie kupki sa po nie podawaniu parafiny. Bobeczki na poczatku szyszki nialy normalne, potem staly sie spieczone i bylo ich mniej, po podaniu parafiny niektore mialy dziwny ksztalt, ale jest ich duzo. W nocy tez sa. Tylko od rana brak :( Podejrzalam tez, ze jedna kupki robila a potem zjadala okolo poludnia, ale nie sadze zeby pozeraly wszystkie :(

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Kupki
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Paź, 2015, 16:02 »
A badanie bobków na pasożyty robiłaś?

Offline darlus

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupki
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Paź, 2015, 16:14 »
Niestety nie, ale wet badal bobki w niedziele i nie znalazl niczego, procz tego, ze duzo piasku. Jedna wlasnie zaczela robic bobeczki. Sa normalne: dosyc dlugie i czarne i juz nie sliskie od parafiny. I znowu poznym popoludniem.

Offline wolarczi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • Uzbierane migdały: 7
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kupki
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Paź, 2015, 17:44 »
Jak miałam problem z pasożytami, to sprzątałam kupki na bieżąco i zauważyłam, że mój szylek bobkuje w godzinach 18-21, po nocy zostawia dosłownie tylko kilka sztuk.

(szynszyla.org waska1988)

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kupki
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Paź, 2015, 17:50 »
 darlus,a jakie ziółka podajesz swojej szynszyli?

Offline darlus

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupki
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Paź, 2015, 17:59 »
Ziolowy skarbiec dla szynszyli albo eko ziolka. Mam tez zakupione oddielne paczki ziolek np. kwiaty dzikiej malwy, dzika roze, jezowke, mniszek lekarski, babke, pokrzywe, kwiaty hibiskusa, platki slonecznika.. takie, ktore sa wymienione w poradniku zywienia dla szyszek. I robie czasami mieszanki uwazajac by nie dodac zbyt wiele moczopednych ziol a jesli jjakies dodaje, to zawsze wrzucam tez takie, ktore neutralizuja ich dzialanie. Obecnie kulki jedza takie ziolka na poprawe pracy jelit: kwiaty dzikiejj malwy, nagietka etc.

Teraz jedna robi piekne czarne bobeczki. Druga robila mniej wiec odizolowalam ja na chwile, patrze a bobeczki sa. Zupelnie tego nie rozumiem. Wet powiedzial, ze musza sie uformowac po przejsciu tej parafiny. I robia ladne bobeczki. Tylko od rana ich nie ma.
« Ostatnia zmiana: 14 Paź, 2015, 18:02 wysłana przez darlus »

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Kupki
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Paź, 2015, 20:09 »
Ale to jest normalne że nie bobkują rano, to są nocne zwierzęta i w dzień mają tryb spania. Uaktywniają się po południu i wtedy też się załatwiają.

Offline Kijek

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 52
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kefir i Jogurt <3
Odp: Kupki
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Paź, 2015, 15:25 »
Tak jak powiedziała @Rukola, to zwierzątka nocne i bobkują najbardziej wieczorami.
Jeśli rano znajdujesz bobki - to super. Znaczy, że wszystko gra.

W trakcie dnia szyszki śpią i ich metabolizm się spowalnia, mniej się ruszają, mniej jedzą i tym samym - mniej bobkują. Moje czasem od rana do wieczora potrafią zrobić tylko parę bobków, wieczorem za to nadrabiają ;). 

Jeśli zauważyłaś, że kupki zmieniły swój wygląd - dawaj im więcej sianka, zieloności, wypuszczaj na wybiegi. Ograniczaj słodkości do minimum.
« Ostatnia zmiana: 17 Paź, 2015, 15:28 wysłana przez Kijek »

 
biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.

Zaczęty przez JUSTYSIADział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 978
Wyświetleń: 254603
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2017, 22:35
wysłana przez Mysza <")))/
zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...

Zaczęty przez MaggeDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 311
Wyświetleń: 101518
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2022, 12:03
wysłana przez wiola23
Szynszyl - mokre kupki, troche mi to wyglada na biegunke

Zaczęty przez DarkShanderDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2144
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2015, 09:03
wysłana przez Bożena
Małe kupki i wydzielina przy oczku

Zaczęty przez GabiLDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 2093
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2016, 17:40
wysłana przez marcsl
dlaczego szylka robi wszędzie kupki?

Zaczęty przez martinaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 26403
Ostatnia wiadomość 24 Sty, 2016, 19:54
wysłana przez Pańcia
SimplePortal