hypothetical
16 Kwi, 2024, 21:29

Autor Wątek: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem  (Przeczytany 4375 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tsuki.noya.7

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« dnia: 05 Gru, 2014, 10:23 »
Witam :)
Mimo wcześniej zaczętych wątków nie znalazłam do końca podobnego do mojej sytuacji. A potrzebuję Waszej rady Szynszylomaniacy.
Mam dwie samiczki. obie mają po 1,5 roku. Ostatnio przyplątało się zapalenie pęcherza ( klatki mają sprzątane na bierząco i wszystko jest schludne, wet powiedział że może być to wina siana które przy zbiorach zostało źle spryskane itp) i choć jedna z tego wyszła dośc szybko i sama sobie z tym poradziła; to druga niestety potrzebowała pomocy weterynarza. Po tygodniowym leczeniu sytuacja wracała do normy gdy nagle 3 dni temu okazało się ze szynszyla ciężko oddycha i nie bobkuje. Od razu ruszyłyśmy do weta i wydał wyrok, ze jelita przestały pracować. Kał zbierał sie w jelitach powodując ból oraz zatruwając organizm. ( Szynyszyla puchła wyraznie nie tylko na brzuchu ale i na mordce).
Weterynarz nie daje nam wielkich nadziei. Póki co mała jest w klinice na leczeniu. Wet wspominał ze podobna sytuacja może byc wynikiem następstwa po zapaleniu, albo...wynikiem stresu. I tu pojawia się problem.Druga samiczka wyraznie tęskni za swoją współlokatorką i dziś zauwazyłam zmniejszoną ilość bobków w klatce.
Obawiam się kolejnego zatrzymania bobkowania i tu pytanie. czy jest sposób by jakoś pocieszyć szynszyla? I czy znacie Szynsze które wyszły z czegoś podobnego?

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Gru, 2014, 21:16 »
Hmm... Nie uważam, aby tak drastyczne zatrzymanie bobkowania było wynikiem stresu. Bo niby dlaczego? Cały czas miała koleżankę swoją. Czy wet na pewno zna się na szynszylach? Bron Boze nie chce oceniac jego kompetencji, ale tyle tu historii, że niestety z powodu bledow weterynarzy szynszyle tracily zycie. Czy aby nie powinna dostawac karmy ratunkowej, aby wspomoc perystaltyke jelit i zeby zaczela wydalac?

Co do drugiej, obserwuj jak je i co je, czy spada z wagi czy nie. Na pewno teskni jak sie zzyly to nic tu nie pomoże. Musi się przyzwyczaić...

Offline tsuki.noya.7

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Gru, 2014, 22:35 »
Dziękuję za odpowiedz:)

Moja szynsza jest leczona u doktora Barana w Krakowie. Jest to naprawę dobry specjalista od zajęczaków i gryzoni. Polecany wielokrotnie na forum. Podejrzewam, ze stres mogłbyć tylko czynnikiem dodatkowym. NIestety póki co jej stan się nie porawia mimo leków i stałego nawadniania w klinice.( Dzwonie tam regularnie by zapytac o jej zdrowie)
Jutro zapewne dowiem się jaki jest wyrok... :(
Druga szynsza jest mocno smutna i pilnuje tylko by w miare jadła. Poki co bardzo tęskni i zajada tylko smetnie sianko.

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Gru, 2014, 23:22 »
Dr Baran to bardzo dobry lekarz, Twój Szylek jest w dobrych rękach. Musisz wierzyć, ze się uda.. Tamtej na pewno jest smutno, tyle czasu razem. Trzymam kciuki ! Daj znać jak się czegoś dowiesz.

Offline tsuki.noya.7

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Gru, 2014, 15:51 »
Niestety dziś dostałam telefon z kliniki , ze moja dziewczynka zmarła :(
Jestem pełna rozpaczy.. dziś dostałam także od pana doktora leki wspomagajace perystaltykę jelit drugiej szynszy.
Bo pojawiła się podobna sytuacja u niej. Mam nadzieję, że ten brak bobków to wynik zwykłej tęsknoty ....

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Gru, 2014, 15:57 »
Bardzo mi przykro z powodu odejścia twojej kuleczki.Była w dobrych rękach,wierzę w to że gdyby się dało to Baran by ją uratował. Teraz musisz skupić się na ratowaniu drugiej choć pewno nie jest ci łatwo. Tęsknota tęsknotą ale brak bobków spowodowany jest chyba inną przyczyną. Ile je?Może zjada mniej i dlatego bobków nie ma.Jeżeli je mało to niestety musisz dokarmiać.Trzymam mocno kciuki.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Gru, 2014, 16:18 »
Poza dokarmianiem, o którym wspomniała Bożenka, myślę że dobrze by było po jedzeniu masować jej brzuszek.

Przykro mi z powodu Twojej szynszylki, mam nadzieję że chociaż ta druga wyzdrowieje :(

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Gru, 2014, 16:26 »
przydałby się termoforek lub butelka z ciepłą wodą

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Gru, 2014, 16:41 »
Może dobrze by było zmieszać Herbi Care z gerberem śliwkowym, co wy na to? Może to by ją "odetkało"?

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Gru, 2014, 18:55 »
Z parafiną uważajcie, bo w razie zachłyśnięcia murowane zapalenie płuc.

Lepiej mocny napar z rumianku do picia ze strzykawki i poić tym często aż do nastania wypróżnień.
Skoro byłaś u dr.Barana to szylka była w bardzo dobrych rękach, niestety albo trafiłyscie tam za późno, albo atonia jelit zrobiła swoje. Strasznie przykra sprawa.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline tsuki.noya.7

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Gru, 2014, 19:43 »
Bardzo wszystkich dziękuję za odpowiedzi !
Wiem, że moje dziewczynki były w dobrych rękach. Coco była w ciężkim stanie który był wynikiem choroby która ciągneła się już wczesniej. Obecny stan był ostatnim stadium i mała nie miała już siły walczyć. Naprawdę nikomu nie życzę zobaczyć ukochanego zwierzaka w takim stanie ..:( Pan doktor ogromnie nam pomógł i wierzę, że zrobił wszystko by odeszła lekko i w spokoju.

Co do drugiej szynszyli. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Pytacie ile je. Otóż jest to Szynsza z serii tych szczupłych. Nie jest niedożywiona ale miedzy niby było dobre 150 różnicy! Więc ciężko mi zaobserwować ile spada a ile jest to jej naturalna przemiana. Obecnie Szynszyl jest aktywny ( chodzi po klatce deseczki czasem po podgryza), ma apetyt w standardowej formie ( je sianko, orzeszki z chęcią, z karmy wybiera ulubione grantulki, pije wodę) jednak kupki się nie pokazały od wczoraj. Dostałyśmy leki o nazwie Metodopnil (mogłam nico przeinaczyć ) oraz ziołowy nieco oleisty Rodikolan.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Gru, 2014, 19:59 »
Rodikolan jest super-też stosuję. Dalej trzymam kciuki.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Gru, 2014, 09:54 »
@tsuki.noya.7 waga elektroniczna z dokadnością do 1-2gr to podstawa w opiece nad szylkami. Wazysz sobie pacjenta co 2 tygodnie i zapisujesz z data w notesie. Od razu widać czy coś dolega, bo szylek spada z wagi. Obecnie mozna je kupić już po kilkanaście złotych na allegro, z przesylka kolo 30zł. Ja mam taki biling wagi szylek w notesie z 9 lat :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline wolarczi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • Uzbierane migdały: 7
  • Płeć: Kobieta
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Gru, 2014, 17:27 »
W Rossmannie są za 34,99 zł, jakby ktoś potrzebował na już.

(szynszyla.org waska1988)

Offline tsuki.noya.7

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Gru, 2014, 18:55 »
Mysza <")))/ dziękuję za radę. Jak tylko pojawi się wypłata zainwestuję w taką wagę :)

Spieszę też donieść, że moja Nel zaczeła bobkowac. Najpierw pojawił się takie wielki bobek a potem juz poszło. Nadal nie ma ich jakoś zawtortnie wiele ale są. Dziś i jutro mam jeszcze podawać leki i powinno się uspokoic. Przynajmniej mam taką nadzieję. Jeśli wszystko się uspokoi to poszukam też w końcu toważyszki dla niej bo wyraznie jej kogoś brakuje. Słyszałam o dodaniu do klatki jakiegoś pluszaka. Nie zapewnia to oczywiscie pełnego toważystwa ale poki nie będę pewna, że Nel jest w pełni zdrowa nie chce brać żadnego malucha. Macie jakieś rady, Szynszylomaniacy?

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: Brak bobkowania/ zatrucie ogranizmu kałem
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Gru, 2014, 22:15 »
Ważne że bobki się pojawiły!  [dance2]

Mój Szyluś miał przez 14 lat swojego misia :) Tulił się do niego jak miał ochotę, albo sikał, albo gwałcił, na oc tam miał akurat ochote ;)

 
Brak jednego "klejnotu" :(

Zaczęty przez beciaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 2861
Ostatnia wiadomość 11 Mar, 2004, 17:24
wysłana przez becia
gryzą się, brak zgody w stadzie, wykluczanie ze stada, walki (dot. już połączonych szynszyli)

Zaczęty przez xenarthraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 32360
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2020, 10:39
wysłana przez Szynszolek01
Dziwna zmiana,dojrzewanie szynszylowe?,brak apetytu,wpływ drugiego szynszyla

Zaczęty przez Gwiazdk2010Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2515
Ostatnia wiadomość 15 Lip, 2015, 09:29
wysłana przez Gwiazdk2010
ciemny mocz i brak łaknienia (problemy z serduszkiem i nerkami)

Zaczęty przez aoka30Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 124
Wyświetleń: 41096
Ostatnia wiadomość 28 Lip, 2010, 15:33
wysłana przez Bożena
Porażenie prądem, brak czucia w łapkach i ogonku

Zaczęty przez BolimDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2019
Ostatnia wiadomość 22 Lut, 2019, 19:22
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal