hypothetical
29 Mar, 2024, 09:31

Autor Wątek: Badania idealne, wszystko niby super, a szynszyl jest cały czas apatyczny.  (Przeczytany 23592 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PQ1

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Mam problem z moim 4 letnim szynszylem, którego sam nie rozumiem. Od tygodnia zachowuje się, jakby miał problemy z ząbkami, tj. je wyraźnie mniej, schudł 30g, wybiera tak jakby mniejsze części jedzenia (dużych listków nie chce zjadać itp, chociaż patyki wcina jak najbardziej) i większość czasu spędza w rogu klatki, z przymkniętymi oczami, tak jakby go coś bolało.


Szynszyl przebadany, przez można powiedzieć ekspertów w dziedzinie egzotycznych zwierząt i ssaków. Klinicznie, jest zdrowy jak ryba. Brak jakichkolwiek przerostów, trzonowce idealne, siekacze również, korzenie na swoim miejscu. Brak zmian w jamie ustnej, zapaleń, ropni.  Serce, nerki, wszystko inne również zdrowe. Oczka, uszy tak samo. Żadnych pierścieni, osłona włosowa bardzo dobrej jakości.

Nie wiem co mam robić, a widzę, że coś jest nie tak. :(

Dodam jeszcze, że czasami pociera pyszczkiem o półki klatki i drapie się po pyszczku. Straciłem już jednego szynszyla na problemy zębowe i robił podobnie.

Karmie szynszyla różnymi ziółkami (głownie babka lancetowata, mniszek lekarski), siankiem dobrej jakości, oraz granulatem Brit, albo gdy nie mogę go nigdzie kupić, to Versela Laga (ta pałeczkowana, a nie karma pełnoporcjowa).

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
A czy eksperci jak piszesz,robili podstawę badania jakie się robi szynszylą które mają problemy z ząbkami,lub jest podejrzenie że problemem są właśnie ząbki.te badanie to zrobienie zdjęcia RTG całej szczęki żeby zobaczyć co tam się dzieje.RTG to Podstawa !
A może coś go przestraszyło,jakieś dzwięki z zewnątrz,głośna muzyka,głośny telewizor,tego szyle nie lubią

To co piszesz że pociera pyszczkiem i drapie się po pyszczku to mogą być przerośnięte siekacze.Lepiej dokładnie to sprawdzić
Bobki są?nie ma wzdętego brzuszka??.Babki lancetowatej nie za dużo i nie za często,powoduje zaparcia.najlepsze są gotowe mieszanki ziołowe typu Gryziółka lub inne dla szynszyli

Offline PQ1

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Na początku chcę oznajmić, że mam dobrą wiadomość, od wczorajszego wieczora, szynszyl chyba wraca do zdrowia. :D

Praktycznie całą dzisiejszą noc jest energiczny, je więcej, nie siedzi w rogu klatki, tylko aktywnie spędza czas.

Odpowiadając na Twoje pytania @marcsl Tak, wszystkie podstawowa badania był robione. RTG, dokładny przegląd zębów, krew. Uzębienie na 100% nie jest winne.


Bobki są, brzuszek też napełniony, nie wzdęty.

Wczoraj wieczorem podałem piasek, zmieniłem sianko na takie z melisą, podałem dziką różę.

Co do stresu, to jedynie mógł przestraszyć się kota, ale to byłoby dziwne, bo od wielu lat moje szynszyle i kot żyją ze sobą w zgodzie i nigdy nie było problemów.



 

Szynszyl "po przejściach" - jak żywić?

Zaczęty przez JarekDział Żywienie

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 46366
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2010, 17:22
wysłana przez Koffi
chory "kichający" szynszyl

Zaczęty przez gobblerekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4221
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2012, 15:58
wysłana przez gobblerek
Konkurs manualny - "Szynszyl uwieczniony w mydle"

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 34960
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2010, 20:47
wysłana przez Basia_W
Wyniki głosowania na prace konkursowe "Mój przyjaciel szynszyl"!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 11082
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2007, 22:23
wysłana przez Mysza <")))/
awitaminoza i zaburzenia hormonalne - gdy szynszyl gubi futro "bez powodu"

Zaczęty przez dream*Dział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 18434
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2007, 10:04
wysłana przez dream*
SimplePortal