hypothetical
23 Kwi, 2024, 12:42

Autor Wątek: Historia szynszyli  (Przeczytany 3014 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agusia

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
Historia szynszyli
« dnia: 30 Kwi, 2004, 09:29 »
Witam:) Czy wiecie że szynszyle do Polski poraz pierwszy przyjechały w 1956r.Dzikie szynszyle przez dłuższy czas uważano za wytępione,toteż olbrzymim zaskoczeniem było nieoczekiwane odkrycie w 1975 kilku stad w rejonie Illabel w zachodnim Chile,na terenach ich dawnego wytepienia.To i następne odkrycia małych stad rozbudziły nadzieje na uratowanie dzikich populacji od wyginięcia.Na terenach ich obecnego i dawnego występowania,łącznie na powierzchni 4229 ha ,chilijskie Ministerstwo Rolnictwa utworzyło  w 1983 r  Narodowy Rezerwat Szynszyli.Celem istnienia rezerwatu jest ochrona gatunku i jego środowiska naturalnego.Czyż to nie wspaniałe że te małe dupcie biegają sobie gdzieś tam na wolności  :D

Offline pat

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1444
  • Uzbierane migdały: 1
    • http://zwierzaki1.w.interia.pl/
Historia szynszyli
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwi, 2004, 12:58 »
hmm skad to wzielas????

Nie należy sądzić, że diabeł kusi jedynie ludzi genialnych. Gardzi zapewne głupcami ale nie lekcewazy ich pomocy. PRZECIWNIE pokłada w nich wielkie nadzieje.
Charles  Baudelaire

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Historia szynszyli
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Kwi, 2004, 14:49 »
O tak to jest piekne. Bardzo chcialabym zobaczyc szylki na wolnosci to musi byc cudowne przezycie. O tym rezerwacie to wiedzialam juz od dawna i jak sie dowiedzialam to az sie wzruszylam ze tam tak bardzo dbaja o szylki.

Offline szylka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 236
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Wiki- samczyk
Historia szynszyli
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwi, 2004, 18:15 »
bardzo chcialabym kiedys pojechac, albo przynajmniej zobaczyc na zdjeciach ten rezerwat. a juz nie wspomne o tym, jak baaardzo chcialabym tam( w przyszlosci) pracowac! to naprawde musi byc wspanialy widok tylu szynszylek i ludzi, ktorzy opiekuja sie nimi...

Pozdrawiam!
Ja, Wiki (szylek), Bezik (paput), Tulka (kicia), Filka (kicia).

Offline Ebe

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Uzbierane migdały: 0
Historia szynszyli
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Kwi, 2004, 19:35 »
Agusia, te informacje sa naprawde wartościowe. Ja też bym chciała obejrzeć jak szyle żyja na wolności. Jestem tylko ciekawa, czy ten Rezerwat jest jedyny na świecie i czy żyją one tylko w Chile?

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Historia szynszyli
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Kwi, 2004, 23:14 »
Nie wiem czy to jest ten rezerwat ale moge wam przyblizyc (na zdjeciach oczywiscie) szynszyle na wolnosci. Wejdzcie tu dla osob wogle nie znajacych angielskiego Wild Chinchillas- dzikie szynszyle, Natural Habitat- naturalne srodowisko, Domestic Chinchillas- domowe szynszyle, salve- ocalac.
Moze ktos kto lepiej zna angielski potwierdzi lub tez nie czy jest to strona rezerwatu, bylabym bardzo wdzieczna za taka inf. :mrgreen:

Offline szylka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 236
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Wiki- samczyk
Historia szynszyli
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Maj, 2004, 09:53 »
chyba napisze do prezydenta, zeby w Polsce zalozyl taki Narodowy Rezerwat Szynszyli...

Pozdrawiam!
Ja, Wiki (szylek), Bezik (paput), Tulka (kicia), Filka (kicia).

Offline pat

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1444
  • Uzbierane migdały: 1
    • http://zwierzaki1.w.interia.pl/
Historia szynszyli
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Maj, 2004, 10:20 »
Tak tylko, że w Polsce nie ma odpowiedniego klimatu i wogóle dla szynszyli aby żyły cały czas na "zewnątrz"

Nie należy sądzić, że diabeł kusi jedynie ludzi genialnych. Gardzi zapewne głupcami ale nie lekcewazy ich pomocy. PRZECIWNIE pokłada w nich wielkie nadzieje.
Charles  Baudelaire

Offline szylka

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 236
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Wiki- samczyk
Historia szynszyli
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Maj, 2004, 14:10 »
nad tym nie pomyslałam... no to skoro szynszylki nie moga "przyjechac" tutaj, to ja pojade do szynszylkow. jak doeosne, to wyjade do Chile, zamieszkam tam i bede pracowala w tym rezerwacie  :D

Pozdrawiam!
Ja, Wiki (szylek), Bezik (paput), Tulka (kicia), Filka (kicia).

Offline Ebe

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Uzbierane migdały: 0
Historia szynszyli
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Maj, 2004, 14:40 »
Zdjecia są super! Fakt że w naszym kraju są nieco odmienne warunki i rezerwat trudno byłoby stworzyć. Zwolennikiem zoo to ja tez nie jestem, ale szylki przeciez mają sie dobrze u nas w domkach  :wink: . A tamto srodowisko to taka pół-pustynia, ja myślałam że szyle żyją gdzieś na trawiastych równinach.
Ang troszke znam to przybliże tak z grubsza: Organizacja tytułuje sie 'Not-for-profit' czyli nie dla zysku, działania opieraja na wsparciu uczestników (wolontariat). Do 'Save chinchilas...' można sie zapisać (a także pojechac do Chile by im pomagać)  trzeba skontaktować sie na maila i wpisać na liste ...no i wpłacić składke od 10-20$. W opisach ą jeszcze miejsce wystepowania gatunku, jak populacja zmnienia liczebność, opis zwierzaków co jedza, i pare książek.

Offline Agusia

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
Historia szynszyli
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Maj, 2004, 15:19 »
WiadamoSci na temat histori tych kulek posiadam z ostatnio zamówionej ksiązki Bogusława Barabasza ,pisze on również rózne biuletyny poczynając od karm,howu szylek aż niestety po hodowanie je .... reszte mozna się domyśleć .Czytam jego literature i powiem że wiadomości o kulkach są u niego niesamowite,w końcu facet poświęcił na to połowe swego życia z tego co wiem.W jego artykułach oraz ksiażce są wspaniałe informacje  i ciekawostki ownież dla hobbystów.Polecam:) Lecz uwaga  w książce są też informacje dla hodowców które zrażaja ale cóż natura ludzka ,pomijajac te złe rzeczy informacje są niesamowite.

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Historia szynszyli
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Lip, 2004, 13:47 »
To wspaniale ,że mytez moglismy poznać te zwierzaczki nie wyjeżdzając z Polski... :D Nie chcę myśleć natomiast o hodowli na skórki-to  odrażające!! :(

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

 

"Dzień szynszyli: wybieg czy wyleż" ankieta konkursowa (dużo zdjęć!)

Zaczęty przez dream*Dział Ankiety

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24715
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 19:09
wysłana przez Roza
Dziwne trzęsienie się szynszyli oraz dźwięki strachu pomimo siedzenia w klatce

Zaczęty przez brons222Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4490
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2018, 22:07
wysłana przez Mysza <")))/
gryzą się, brak zgody w stadzie, wykluczanie ze stada, walki (dot. już połączonych szynszyli)

Zaczęty przez xenarthraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 32656
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2020, 10:39
wysłana przez Szynszolek01
dziwna narość na dolnych ząbkach szynszyli.. trudności z jedzeniem:( pomozcie...

Zaczęty przez marmelka1989Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2001
Ostatnia wiadomość 06 Lut, 2009, 18:04
wysłana przez marmelka1989
Potrzebna pomoc- zęby szynszyli leczeni w Austrii - rejon Voralberg

Zaczęty przez Zeby za granicaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 2834
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2018, 23:17
wysłana przez Roedeer
SimplePortal