Klatka dla szynszyli – jaka powinna być i w co ją wyposażyć?

klatka dla szynszyli i jej wyposażenie

Jakie wymiary powinna mieć klatka dla szynszyli – minimalne wymiary klatki dla szynszyli.

Zgodnie z wytycznymi Rady Europy (Komisja Sała Europejskiej Konwencji o Ochronie Zwierząt Hodowlanych w Strasburgu z dnia: 24 kwietnia 1998r)  minimalne wymiary klatek dla szynszyli powinny wynosić: 60x50x40
Są to jednak wymiary mające zastosowanie w hodowli przemysłowej czyli na fermach futrzarskich. Nie są to więc standardy do których powinniśmy dążyć – raczej takie które powinniśmy traktować jako absolutne minimum dobrostanu tych zwierząt.

W domowych warunkach za minimalne wymiary klatki dla pary szynszyli uznaje się 40x70x100 gdzie ostatni wymiar to wysokość. Wymiar ten dotyczy osobników tej samej płci gdyż szynszyle jako zwierzęta stadne nie powinny żyć samotnie.

Ponieważ w naturze szynszyle zamieszkują skaliste zbocza Andów, bardzo ważne aby klatka dla szynszyli miała orientację pionową a więc była wysoka i umożliwiała swobodne skoki.

Bardzo ważne jest to, by w klatce dla szynszyli było więcej półek nisz osobników ją zamieszkujących.
Minimalna ilość półek która sprawi, że będą się one czuły komfortowo to ilość szynszyli + 1
(Każda szynszyla ma czasem ochotę na odpoczęcie od reszty stada i powinniśmy jej to umożliwić, dodatkowo półki tworzą powierzchnie użytkową – na nic wielka klatka jeśli nie ma w niej półek do swobodnego skakania!)

Poniżej Opisuję jaką klatkę dla szynszyli wybrać oraz jak ją wyposażyć. Zdjęcia są mojego autorstwa bądź pochodzą ze sklepu naszezoo.pl (więc jeśli coś Wam się spodobało to wiecie gdzie tego szukać :) )

Woliera dla szynszyli czy zwykła klatka

Zarówno klasyczne klatki jak i woliery mają swoich zwolenników jak i wrogów.
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety które z własnego doświadczenia postaram się przedstawić.

woliera drewniana i metalowa

Moje woliery, drewniana i metalowa. Bardziej lubię tą drewnianą bo jest bardziej estetyczna i zabudowana z trzech stron

klasyczna klatka dla szynszyli

Moja klasyczna klatka dla szynszyli. Dość ubogo urządzona i mała

zolux woliera dla szynszyli

Metalowa woliera dla szynszyli ze sklepu www.naszezoo.pl

Zalety i wady woliery dla szynszyli

  • stworzona na zamówienie może być pięknym meblem pasującym do każdego wnętrza
  • jej konsytukcja jest stabilniejsza i cichsza dzięki czemu szynszyle skacząc nie hałasują tak mocno jak w klatce
  • może być dowolnego wymiaru, nawet bardzo duża lub o niestandardowym wymiarze dostosowanym do pomieszczenia w którym będzie stała
  • jeśli ma 3 boki zabudowane, mniej nieczystości wypada poza klatkę
  • kuwety najczęściej są ocynkowane więc nie trzeba się martwić, że zostaną przegryzione
  • jest ciężka i trudniej ją swobodnie przemieszczać
  • ciężej dbać o higienę bo nie można z łatwością wyciągać półek do umycia (przeczytaj jak zabezpieczyć drewniane półki przed moczem i zabrudzeniami)
  • ciężej ją zdezynfekować np po chorobach pasożytniczych w stadzie
  • często jest droższa niż zwykła klatka

zalety i wady klasycznej klatki dla szynszyli

  • jest stosunkowo lekka, łatwiej ją transportować czy przestawiać
  • wiele klatek można złożyć na płasko lub prawie płasko
  • półki nie są przytwierdzone na stałe więc można je dowolnie przemeblowywać lub myć w razie potrzeby
  • zazwyczaj jest tańsza niż woliera
  • ocynkowana konstrukcja klatki niestety dość mocno hałasuje gdy szynszyle skaczą po klatce
  • niektóre szynszyle wygryzają dziury w plastikowych kuwetach
  • wymiary klasycznych klatek nie są zbyt duże, ciężko znaleźć gotową klatkę nadającą się dla większego stada
  • jest mniej estetyczna niż woliera
  • nie możemy sami zdecydować o jej wymiarach, musimy wybrać gotowy model z oferty producentów

Gdzie postawić klatkę lub wolierę szynszyli

Oczywiście, warto jak najczęśćiej wypuszczać szynszyle aby pobiegały (dowiedz się jak przygotować wybieg) poza klatką ale trzeba pamiętać, że to klatka lub woliera stanowią „dom” dla szynszyli. To w niej spędzają niestety najwięcej czasu dlatego tak ważne jest aby czuły się w niej dobrze i komfortowo.
Klatka powinna być azylem dającym poczucie bezpieczeństwa i spokoju dlatego nie należy wyciągać z niej zwierzaka na siłę, nie powinniśmy też przeprowadzać w jej obrębie wykonywać żadnych stresujących czynnośći.

  • Dobrze gdy klatka lub woliera stoi bezpośrednio na podłodze. Ułatwia to wypuszczanie zwierząt na wybieg a także umożliwia im swobodny i samodzielny powrót do klatki. (jest to też ważne dlatego, że bez tej możliwości szynszyle mogą siusiać w niepożądanych miejscach podczas wybiegu)
  • Klatka szynszyli nie powinna być narażona na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Jest to nie tylko stresujące dla zwierząt ale także niebezpieczne i zwiększa ryzyko groźnej hipertermii czyli przegrzania. (Pamiętaj, że szynszyla oddaje ciepło jedynie przez uszy i lepiej znosi niższe temperatury niż wysokie, jest też zwierzęciem nocnym dlatego ostre światło jest dla niej stresujące)
  • Szynszyle lepiej się socjalizują i szybciej oswajają jeśli ich klatka stoi w pomieszczeniu w którym często przebywa ich opiekun. (Pamiętaj jednak, że są to zwierzęta aktywne nocą więc jeśli masz problemy ze snem, mogą Ci przeszkadzać w sypialni)
  • Jeśli masz standardową klatkę dla szynszyli lub wolierę z osiatkowanymi bokami, najlepiej postawić ją w rogu pomieszczenia tak aby dwa boki były otoczone ścianą. Daje to szynszylom poczucie bezpieczeństwa i częściowo chroni przed przeciągami
  • Klatka dla szynszyli nie powinna stać w miejscu narażonym na przeciągi.
  • Nie stawiaj klatki swoich szynszyli koło żadnego źródła ciepła, np kaloryfera gdyż grozi to przegrzaniem.
  • Jeśli masz inne zwierzęta, np psa czy kota, pamiętaj, że klatka dla Twoich szynszyli powinna być azylem w którym czują się bezpiecznie. Z tego powodu powinieneś ją postawić w pomieszczeniu do którego te zwierzęta nie będą miały dostępu aby się wzajemnie nie stresowały. (przeczytaj jeśli masz w domu królika)

Jak urządzić klatkę dla szynszyli czyli niezbędne akcesoria

półki w klatce i wolierze dla szynszyli

półki w klatce szynszyli

Półki dla szynszyli to podstawowe wyposażenie każdej klatki. Dzięki nim przestrzeń w klatce może być wykorzystana przez zwierzęta. (Jak to mówi adminka Mysza: szynszyle to nie ptaki, nie potrafią latać – dlatego olbrzymia klatka bez licznych półek nie jest funkcjonalna) Zbocza Andów to naturalny obszar występowania szynszyli, zamieszkują tam szczeliny skalne. W domowych warunkach także mają potrzebę skakania. Właśnie dlatego ich klatki powinny być wysokie i wyposażone w liczne półki które umożliwiają nie tylko odbijanie się podczas skoków ale są także miejscem odpoczynku, konsumowania i zachowań społecznych. Tworzą powierzchnię użytkową której w klatce powinno być możliwie dużo. Półki w klatce powinny być rozmieszczone na zakładkę. Jeśli nasza klatka lub woliera jest wysoka musimy tak rozplanować półki aby szynszyle nie mogły spaść z samej góry na sam dół gdyż może to być tragiczne w skutkach. Warto wtedy pomyśleć o dużej półce na całe piętro po środku klatki.

szynszyle śpiące na półce

Półki w klatce szynszyli umożliwiają im realizowanie zachowań społecznych i odpoczynek

trixie przykręcana półka dla szynszyli

przykład przykręcanej półki drewnianej

trixie schody drewniane dla szynszyli

drewniane schody dla szynszyli które pełnią także funkcję półek

schemat rozmieszczenia półek w klatce dla szynszyl

poidełko dla szynszyli

Ponieważ podawanie wody w misce jest zupełnie niepraktyczne,kolejnym obowiązkowym wyposażeniem każdej klatki dla szynszyli jest poidełko. Wygodnym rozwiązaniem jest poidełko z uchwytem zamiast mocowanego na drucik. Szynszyle wbrew pozorom nie piją dużo dlatego w przypadku dwóch szynszyli wystarczy nam poidło 100ml – ja jednak doradzam kupno minimum 250-300ml ponieważ nie będziemy musieli się martwić, że naszym zwierzętom zabraknie wody kiedy np. zostaniemy dłużej w pracy lub będziemy musieli spędzić cały dzień poza domem. Szynszylom zwykle wystarcza jedno poidełko. Ja latem zawieszam dwa, ponieważ gdy pracuję 12 godzin chcę mieć pewność, że moje szynszyle będą miały stały dostęp do wody nawet gdy jedno się np zatnie. PS: pamiętaj aby nigdy nie zalewać poidełka wrzątkiem – szklane może się stłuc a plastikowe powyginać pod wpływem temperatury i rozszczelnić. Na rynku mamy poidła szklane, plastikowe, montowane na drucik (moim zdaniem najmniej wygodne) i na uchwyty.

trixie szklane poidełko dla szynszyli

szklane poidełko dla szynszyli

trixie otwierane od góry poidełko dla szynszyli

plastikowe poidełko z uchwytem, otwierane od góry

trixie poidełko z uchwytem

poidełko z plastikowym uchwytem na stałe montowanym do klatki

miski na karmę i zioła

Miska na karmę nie musi być duża gdyż karma nie powinna stanowić dużego udziału w diecie. Zupełnie inaczej jest z ziołami. Ponieważ powinno się ich podawać garść dziennie na jedną szynszylę optymalna wielkość miski na zioła to ok 600ml w przypadku dwóch szynszyli. Zdecydowanie odradzam miski plastikowe które są lekkie i często zostają przewracane co powoduje marnowanie jedzenia. Bardzo dobrze sprawdzają się metalowe miski dla papug przykręcane do klatki lub cięższe, ceramiczne miski. Te ostatnie dodatkowo stanowią piękną dekorację każdej klatki czy woliery. Warto jednak pamiętać, że należy je umiejscowić na dnie woliery ponieważ zrzucone z półki mogą wyrządzić szynszyli krzywdę lub stłuc się tworząc ostre krawędzie i małe, niebezpieczne odłamki. Poniżej przykładowe zdjęcia miseczek. Szynszyle zazwyczaj, nawet jeśli żyją w większych stadach, spokojnie jedzą z jednej miski ale jeśli zaobserwujemy, że dominujący osobnik odgania np. najsłabszego, warto ustawić więcej misek z karmą i ziołami tak aby każdy mógł spokojnie jeść. Wśród misek ceramicznych najbardziej polecam te z zawiniętymi do wewnątrz rantami – mniej jedzenia i ziół się z nich wysypuje.

zolux przykręcana miska plastikowa dla szynszyli

Przykręcana miska plastikowa

zolux ceramiczna miska

ceramiczna miska z zawiniętymi rantami

lupipets przykręcana metalowa miska

metalowa miska przykręcana do klatki

lupipets miska metalowa zawieszana

zawieszana metalowa miska

paśnik na siano – podstawę diety szynszyli

Ponieważ siano to podstawa diety szynszyli i powinny mieć do niego stały dostęp, paśnik jest obowiązkowym wyposażeniem każdej szynszylowej klatki. Dzięki paśnikowi siano nie roznosi się tak po klatce. Należy pamiętać, że siano jest ważnym elementem diety a nie np. ściółką. Zasikane nie tylko szybko brzydko pachnie ale także stanowi zagrożenie dla szynszyli dlatego nie powinniśmy kłaść go luzem na dnie klatki. Paśniki są różne – metalowe, drewniane, plastikowe i materiałowe. Osobiście najbardziej lubię plastikowe, przyczepiane na zewnątrz klatki a najmniej metalowe z którego dużo siana wypada na dno klatki i poza nią. Jeśli decydujemy się na paśnik-kulę pamiętajmy by przerwy między szczebelkami były na tyle małe aby szynszyla nie mogła włożyć między nie głowy.

trixie drewniany paśnik stojący

Drewniany paśnik stojący – jego wadą jest to, że zajmuje dużo miejsca w klatce

trixie drewniany paśnik wiszący

drewniany paśnik wiszący do montowania wewnątrz klatki lub woliery

zolux paśnik-kula dla szynszyli

Paśnik w kształcie obracającej się kuli, wyciąganie z niego ziół i zioła może być ciekawą atrakcją i zabawą.

zolux kula - paśnik na siano

Paśnik na siano w kształcie kuli

zolux metalowy paśnik na siano

metalowy paśnik na siano – jego wadą jest to, że sporo siana z niego wypada ale za to jest niezniszczalny :)

trixie plastikowy paśnik na siano

Plastikowy paśnik na siano, montuje się go na zewnątrz klatki

domek dla szynszyli

Jest bardzo ważnym elementem wyposażenia klatki/woliery szynszyli. Domek to miejsce w którym szynszyla może poczuć się naprawdę bezpiecznie i komfortowo. Jest to jej schronienie przed całym światem a także miejsce gdzie może odpocząć od reszty stada. Jeśli mamy większe stado, warto mieć minimum dwa domki. Poza tym, że domek to ulubione miejsce do chowania się, snu, odpoczynku to pełni także ważną funkcję podczas kłótni w stadzie – pełni funkcję bezpiecznego schronienia ponieważ atakowana szynszyla może się w nim schować i bronić jedynie wejścia – co znacznie redukuje ryzyko pogryzienia. Oczywiście polecam naturalne, drewniane domki dla szynszyli. Wybierając domek należy zwrócić uwagę aby nie miał on małych otworów (np okna) w których może utknąć głowa zwierzęcia.

drewniany domek dla szynszyli

Drewniany domek z płaskim dachem pełni rolę nie tylko schronienia ale także półki

narożny domek

Narożny domek to fajne rozwiązanie ponieważ nie zajmuje dużo miejsca w klatce

trixie domek z plecionej trawy

domek z plecionej trawy dostarczy szynszylom frajdy także podczas konsumpcji. Jego wadą jest to, że jest dość lekki i może być zrzucany z półek

trixie wiklinowy most dla szynszyli

wiklinowe schronienie dla szynszyli

zolux drewniany mostek

drewniany mostek dla szynszyli to ciekawe rozwiązanie gdyż jest nie tylko kryjówką ale także zabawką do wspinania i obgryzania

dysk lub kołowrotek dla szynszyli

szynszyl biegnąca na dysku

szynszyla biegnąca na drewnianym dysku

Ponieważ szynszyle są aktywne głównie nocą, nawet najdłuższy wybieg nie zaspokoi w pełni ich potrzeby ruchu gdy śpimy. Aktywność fizyczna to nie tylko profilaktyka chorób metabolicznych ale także ważny element dobrostanu zwierząt. Kołowrotek lub dysk redukuje dyskomfort związany z przebywaniem szynszyli w zamknięciu oraz zapobiega nudzie. Minimalne wymiary dysku dla szynszyli to 30 cm a kołowrotka 40cm. Mniejsze, będą nienaturalnie wyginać kręgosłup i nie będą wygodne dla szynszyli. Decydując się na kołowrotek należy zwrócić uwagę aby bieżnia była jednolicie zabudowana – kołowrotki z pręcików niestety są częstą przyczyną kontuzji. Należy też unikać kołowrotków z efektem nożyc.

trixie drewniany dysk dla szynszyli

drewniany dysk dla szynszyli

trixie plastikowy dysk dla szynszyli

plastikowy dysk dla szynszyli

drewniany kołowrotek dla szynszyli

kołowrotek dla szynszyli powinien mieć minimum 40 cm.

metalowy kołowrotek 40 cm dla szynszyli

metalowy kołowrotek 40cm to wybór na lata

hamaczki i polarkowe mebelki dla gryzoni

Są nie tylko pięknym dodatkiem do klatki ale także wygodnym miejscem odpoczynku dla szynszyli. Większość szynszyli uwielbia hamaki i polarkowe domki kostki. Warto mieć w klace chociaż jeden hamaczek ponieważ szynszyle które mają do dyspozycji tylko twarde podłoże i twarde półki często mają tzw nagniotki na łapkach. Jest to sucha, mocno skeratynizowana skóra. W skrajnych przypadkach pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, czasem pęknięcia, krew a nawet pododermatitis. Polarkowe mebelki są jedną z metod profilaktyki tych nieprzyjemnych przypadłości. Poza tym nie ma bardziej uroczego widoku niż szynszyla śpiąca na hamaczku.

zolux wiszące legowisko dla gryzoni

wiszące legowisko

GADEP domek kostka dla szynszyli

Polarkowy domek kostka 30x30cm

minky hamak dla szynszyli

hamak dla szynszyli z polaru minky – ma on tą zaletę, że mniej się kłaczy i łatwiej go utrzymać w czystości niż zwykły polar

polarowy hamak dla szynszyli

klasyczny polarowy hamak dla szynszyli, jak widać mocno obłazi futerkiem – dobrze się go czyści za pomocą szczotki do mycia paznokci :)

 

Kąpielówka dla szynszyli do kąpieli pyłowych

Jest to naczynie w którym szynszyla może zażywać kąpieli pyłowych, niezbędnych do utrzymania futra w czystości. Kąpiele piaskowe powinny się odbywać 2-3 razy w tygodniu. Najłatwiej organizować je na wybiegu chociaż są zwolennicy wstawiania kąpielówek do klatki. Możemy kupić specjalną kąpielówkę zaprojektowaną typowo dla tych zwierząt lub użyć np dużej miski, słoja, donicy albo akwarium-kuli.

zolux plastikowa kąpielówka dla szynszyli

plastikowa kąpielówka dla szynszyli, ma tą wadę, że może być zjadana

zolux szklana kąpielówka dla szynszyli

szklana kąpielówka dla szynszyli

aquael kula do kąpieli szynszyli

szynszyla kąpiąca się w kuli akwarystycznej

plastikowa kąpielówka dla szynszyli trixie kąpielówka dla szynszyli

kuweta

Ponieważ jestem alergiczką nie używam podłoża na dnie całej klatki ale stosuję małą kuwetę. W sklepach zoologicznych możemy bez trudu znaleźć narożne kuwety dla gryzoni. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza sprzątanie oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze na żwirku który nie marnuje się w takich ilościach. Dla mnie najważniejsze jest ograniczenie pylenia ponieważ jestem astmatyczką – i tu mała kuweta sprawdza się rewelacyjnie. Szynszyle dość szybko łapią aby sikać tylko do niej jeśli na dno klatki nie nasypiemy żadnej ściółki.

zolux ceramiczna kuweta dla szynszyli

Ceramiczna kuweta narożna

zolux plastikowa kuweta narożna z osłonką

Plastikowa kuweta narożna z kratką

trixie kuweta narożna dla gryzoni

Klasyczna, plastikowa kuweta narożna dla szynszyli

zabawki, gryzaki dla szynszyli

Gryzaki służą ścieraniu zębów siecznych oraz zabiciu nudy. Redukują stres i dają rozrywkę a także umożliwiają ścieranie stale rosnących zębów. Mogą być wykonane z drewna, lufy, sizalu, specjalnej masy drewnianej z dodatkami skrobi itp. Często aby uatrakcyjnić zabawę są wyposażone w dzwoneczek (choć może to przysporzyć problemów nocą)
Myślę, że obok patyczków z naturalnego drewna warto aby zawsze jakiś gryzak wiszący znajdował się w klatce. Bawiące się nim szynszyle to naprawdę uroczy widok! Każda klatka dla szynszyli powinna być w nie zaopatrzona! PS: wiele ciekawych gryzaków znajdziesz w dziale z zabawkami dla papug. Pamiętaj aby wybierać te z naturalnych materiałów.

wiklinowy tunel dla gryzoni

Wiklinowy tunel będzie chętnie obgryzany. Jest fajną kryjówką i dostarcza rozrywki.

naturalny duży gryzak

Ciekawy gryzak znaleziony w dziale z zabawkami dla papug

gryzak z dzwonkiem

Gryzak z dzwonkiem. Trzeba pamiętać, że może nam przeszkadzać w nocy

wiszący gryzak z dzwonkiem

Wiszący gryzak ze sznurkiem bawełnianym.

gryzak z trawy morskiej

gryzak z trawy morskiej

 

drybed w klatce dla szynszyli

Drybed lub vetbed jest to „włochata” mata stworzona z materiału o specyficznych właściwościach.
Powierzchnia drybedu zawsze pozostaje sucha ponieważ wilgoć odprowadzana jest błyskawicznie na dół. Z tego powodu pod drybedem powinno znajdować się jakieś podłoże chłonące. Jest to dobre rozwiązanie dla osób uczulonych na ściółki (pod drybed można położyć np niepylące podkłady bawełniane) Jest to też dobre rozwiązanie przy wspomnianych wcześniej nagniotkach. Minusem drybedu jest konieczność prania go w pralce oraz wyczesywania z niego resztek ziół i siana co jest dość uciążliwe.

drybed przytulne podłoże dla szynszyli

drybed – przytulne i miłe dla łapek rozwiązanie. Niektóre szynszyle uwielbiają na nim spać.

 

 

uf, skoro dobrnęłeś do końca, koniecznie odwiedź stronę Fundacji Nasze Zoo i pomóż ich podopiecznym!

10 thoughts on “Klatka dla szynszyli – jaka powinna być i w co ją wyposażyć?

    1. hej, niestety ta metalowa klatka nie jest nigdzie do kupienia :( Ma chyba z milion lat, sama ją odkupiłam używaną. Ale podobne są z zoluxa w tym sklepie do którego linki wrzuciłam w artykule.

  1. Kupiłam już 2 hamak mojemu szynszylowi i skończył tak jak poprzedni, cały pogryziony. Są jakieś hamaki (chodzi o materiał) których szynszyla nie jest w stanie pogryźć i czy hamaki na łańcuszkach się nadają? Może jest jakiś sposób żeby od uczyć szynszyla gryzienia takich rzeczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *