Jak zwiększyć ruch na stronie – za darmo i w prosty sposób.

Jak zwiększyć ruch na stronie za pomocą SEO?

SEO czyli Search Engine Optimization to w uproszczeniu optymalizacja strony tak by zwiększyć jej widoczność w wyszukiwarkach i tym samym, docierać do większego grona osób zainteresowanych tematem o którym piszemy. Tu muszę dodać, że Google coraz mocniej kładzie nacisk na użyteczność treści dla potencjalnych odbiorców – czyli ludzi – pisanie tekstów które mogą zainteresować jedynie robota Google nie zapewni już topowych pozycji w wyszukiwarce. Wszystko za sprawą algorytmów Pingwin, Panda, Koliber i Gołąb. (Google, czekamy na algorytm Szynszyla który będzie mierzył długość skoków fraz z pozycji!) 

Samo SEO to niestety dość trudny temat dla laika, choćby dlatego, że parametrów rankingowych które Google bierze pod uwagę jest około 200 i łączą je różne korelacje. Samo Google niechętnie mówi o czynnikach rankingowych oraz o tym jak skutecznie pozycjonować strony i ciężko się temu dziwić. Ujawnienie tych informacji wiązałoby się z końcem „naturalnych” wyników w wyszukiwarkach – choć i dziś, w wielu konkurencyjnych branżach nie ma już o nich mowy.

Co daje audyt SEO?

Kiedyś trafiłam na grupę facebookową poświęconą SEM i SEO i próbowałam nauczyć się pozycjonowania na własną rękę. Nie będe ukrywała, że im więcej wypowiedzi czytałam, tym większy miałam mętlik w głowie ponieważ nawet zadając z pozoru łatwe pytanie otrzymywałam odpowiedzi które często wykluczały się wzajemnie. Tak poznałam Krzyśka z 4business.expert, któremu spodobała się idea tego miejsca i zaoferował swoją nieodpłatną pomoc w optymalizacji witryny w ramach programu Świadome SEO – bezpłatnego programu wsparcia blogerów.

Dostałam bezpłatny audyt SEO dzięki któremu poznałam słabe strony mojego serwisu.

przykładowy wygląd audytu SEONa zdjęciu widzicie podsumowanie audytu mojej strony z którego dowiedziałam się np:

  • jak wygląda struktura strony
  • czy strona jest responsywna i przyjazna użytkownikom mobilnym
  • czy posiada mapę strony i plik robots który jest nawigacją dla robotów wyszukiwarek
  • czy grafiki i zdjęcia są odpowiednio sformatowane
  • czy treść strony jest zoptymalizowana: czy dobrze dobieram długość meta tagów, czy nie są one zdublowane lub za długie
  • czy w serwisie są zerwane linki i obrazy
  • jak wygląda profil linków prowadzących do mojej strony i czy nie grozi mi ban lub filtr w google.

Do ogólnego audytu SEO otrzymałam dołączony szczegółowy audyt SEO w którym znajdowały się linki do zerwanych obrazów, stron i wszystkich błędów które zostały znalezione i przedstawione w raporcie który widzicie powyżej.

Indywidualna strategia SEO

Ponieważ mój serwis w dużej mierze opiera się na forum, zoptymalizowanie kilkudziesięciu tysięcy podstron, usunięcie wszystkich zerwanych linków czy obrazów byłoby syzyfową pracą. Wiele zmian nie da się wprowadzić bez ingerencji w skrypt samego forum.
Razem z Krzyśkiem ustaliliśmy priorytety i prostą strategię która miała zmaksymalizować efekty niskim nakładem mojego czasu. (którego oczywiście nie mam) Wdrożyliśmy kilka trików technicznego SEO przyśpieszając stronę o jakieś 20 punktów w google speed test, zainstalowaliśmy wtyczki dobrane do moich potrzeb i zoptymalizowaliśmy treści na portalu. Wszystko zajęło nam około 3 godzin. (ja optymalizowałam zgodnie z wiedzą którą Krzysiek się ze mną podzielił a on zajął się techniczną częścią, konfiguracją wtyczek do wordpressa itp)

Dobór fraz kluczowych które generują ruch na stronie

Kiedy zaczynałam pracę z Krzyśkiem poprosił mnie o 10 najważniejszych dla mnie fraz które moim zdaniem najlepiej opisują mój portal. Szybko okazało się, że frazy które są dla mnie ważne nie generują ruchu ponieważ… nikt ich nie wyszukuje! Krzysiek pokazał mi jakie zagadnienia związane z szynszylami są częściej wyszukiwane w Google – dało mi to nie tylko informację które frazy mogą wygenerować większy ruch na mojej stronie ale też jakie problemy i zagadnienia interesują opiekunów szynszyli – z jakimi problemami muszą się mierzyć i na jakie pytania powinien odpowiedzieć mój serwis aby im pomóc. Była to dla mnie wartościowa i inspirująca wiedza. Dodatkowo otrzymałam informację zwrotną o konkurencji na trzy wybrane przeze mnie frazy i informację co mogę zrobić by ich wyprzedzić. Poniżej macie zdjęcie raportu konkurencji na wybraną frazę, indywidualnych rad oczywiście nie udostępniam :) Na screenie poniżej możecie zobaczyć moją konkurencję na jedną z fraz.

zestawienie konkurencji na pozycjonowaną frazę

Efekty optymalizacji strony – zwiększenie ruchu na stronie

efekty zwiększenia widoczności SEO strony dzięki lepszej optymalizacji treści

Pozycje w Google uzyskane dzięki optymalizacji SEO strony

zwiększenie ruchu na stronie - wykres z GA

Co dalej z moją stroną i jej pozycjonowaniem?

Krzysiek i jego team z 4business.expert poinformowali mnie jakich zasad muszę przestrzegać przy publikacji nowych treści oraz gdzie mogę za darmo śledzić postępy swojej strony. Pozycjonowanie to nie jest włączenie magicznego przycisku z napisem seo. Nie ma famfar i tadaaaam! Pozycjonowanie to ciągła praca nad jakością treści ale również samej strony. Wiem co muszę robić i jak to robić. Moje frazy zaczynają piąć się do góry ale, co dla mnie ważniejsze, zaczynam zyskiwać więcej odwiedzających – czyli jestem w stanie edukować więcej osób niż wcześniej! Jest jeszcze wiele do zrobienia w strukturze strony i treści, ale dzięki pomocy chłopaków z 4bussines.expert wiem jak to zrobić :) Problemem jest oczywiście brak czasu i to, że kiedy już go mam to wolę dla Was napisać kolejny artykuł niż np. dodawać 600 alt-tekstów do zdjęć ;)

PS: Chciałam jeszcze dodać jedną informację. Mimo, że program Świadome SEO jest programem bezpłatnym, ekipa z 4business.expert poprosiła mnie abym napisała parę słów o efektach ich pracy i podzieliła się tą informacją dalej – robię to z przyjemnością bo mam nadzieję, że skorzysta na tym więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *