Szynszyla sika do miski – jak oduczyć sikania do jedzenia?

Szynszyla sika do miski? Co zrobić by przestała:

Częstym problemem spotykającym właścicieli szynszyli jest sikanie do misek z jedzeniem.
Taka sytuacja jest nieekonomiczna gdyż zasikana karma nadaje się jedynie do wyrzucenia.
Stanowi ona także zagrożenie dla zdrowia szynszyli – zasikane zioła czy karma nie tylko traci swoje właściwości i część cennych witamin. Stanowi ona idealną pożywkę dla bakterii i grzybów stale obecnych w otoczeniu zwierząt. Poza mykotoksynami i utratą ważnych składników możemy się spodziewać także konsekwencji ze strony układu pokarkowego: wzdęć i biegunek.

Powody sikania do misek

są różne.
Jednym z nich może być złe umieszczenie miski:
Wbrew pozorom umieszczanie misek z karmą w górnych partiach klatki może skutkować tym, że naszemu pupilowi nie będzie się chciało schodzić na sam dół załatwić swoich potrzeb fizjologicznych.
Metalowa miska dla szynszyli
Kolejnym błędem może być umieszczanie miski tuż nad półką.
Miska nisko zawieszona staje się dla zwierzęcia idealną kuwetą.
Zwłaszcza jeśli zamiast zsypać resztki pokruszonej w pył karmy czy ziół, dosypujemy tylko nową porcję. Przerobione w pył części pożywienia sprawiają, że skojarzenie z kuwetą jest dla szynszyli oczywiste! (choć niektórzy uważają, że jest to element przebiegłej manipulacji i komunikat: „człowieku, !@#$, przecież ta karma już jest tak stara i zwietrzała, że napewno jej nie zjem, co najwyżej mogę w nią nasikać byś znał mą dezaprobatę!” ) 

Prawidłowo umieszczona miska 

powinna znajdować się nad dolną kuwetą (w ten sposób unikniemy dodatkowo sikania na półkę przy której wcześniej znajdowała się miska – gdyż szynszyle, jak wspominałam, lubią sikać na resztki pożywienia) lub ok 5-7cm nad wybraną półką.Tak by szynszyla stając na tylnych łapkach mogła swobodnie dosięgnąć pyszczkiem jej dna. W ten sposób możemy uniknąć skojarzenia z kuwetą ale też niechcianych kupek w misce które mogą być przyczyną rozprzestrzeniania się chorób pasożytniczych wśród członków stada. (lamblie, kokcydia itp.)
umieszczenie miski
Można także spróbować postawić małą kuwetę ze żwirem w okolicach miski.

odpowiednia higiena miski.


Przed podaniem kolejnej partii pożywienia koniecznie wysyp resztki w postaci skruszonej karmy czy ziół. jedzenieW przypadku wyjątkowo opornych osobników polecamy też przepłukanie miski pod ciepłą wodą i bardzo dokładne wytarcie. Warto jednak pamiętać by bez powodu, do mycia miski nie używać detergentów – nawet w przypadku gdy szynszyla ją zasikała lepiej ją wyparzyć we wrzątku niż zastosować produkt myjący – dla zwierzęcia ma on ostry, chemiczny zapach który może wręcz nasilić problem z którym staramy się walczyć.

Mam nadzieję, że artykuł będzie dla Was pomocny.
A Wy jakie macie doświadczenia z sikaniem do misek?
Jak sobie z tym poradziliście?

One thought on “Szynszyla sika do miski – jak oduczyć sikania do jedzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *