kodeks hodowcy szynszyli

hodowle szynszyli

KODEKS HODOWCY SZYNSZYLI

1.  Odpowiedzialny hodowca kieruje się w swojej pasji zasadami: wiedza, szacunek, miłość i troska.
Oznacza to, że stale pogłębia wiedzę z zakresu hodowli szynszyli, zna zasady genetyki, ma świadomość tego jakie odmiany kolorystyczne przenoszą geny letalne, wie jak zachować się w przypadku możliwych komplikacji okołoporodowych i jest na nie teoretycznie dobrze przygotowany. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi.
Szanuje zasady które wspólnie z hodowcami zostały ustalone, respektuje zasady do których zobowiązuje go tytuł odpowiedzialnego hodowcy. Kocha i troszczy się o swoje zwierzęta, traktuje je łagodnie i z należytą troską, swoje zajęcie traktuje jak pasję a dobro swoich pociech stawia zawsze ponad materialne korzyści.

Zasady łączenia szynszyli w pary:

1. Do rozrodu dopuszcza się jedynie zwierzęta których przodkowie są znani przynajmniej dwa pokolenia wstecz.
2. Nie rozmnaża się osobników których potomstwo miało wady genetyczne np. wrastające korzenie zębowe.
3. Kategorycznie nie rozmnaża się ze sobą zwierząt spokrewnionych.
4. Nie krzyżuje się dwóch osobników będących nosicielami genów letalnych.
5. Z Rozrodu należy wykluczać samice u których wystąpiły groźne powikłania okołoporodowe.
6. Minimalny wiek łączenia ze sobą szynszyli przeznaczonych do rozrodu to 8 miesięcy
7. Maksymalny wiek w którym samiczka powinna zajść w pierwszą ciążę to 18 miesięcy
8. Minimalna waga zwierząt przeznaczonych do rozrodu to 500g.
9. Zwierzęta w wieku powyżej 5 lat nie powinny być już rozmnażane a hodowca zobowiązany jest zapewnić im godziwe i spokojne życie.

Zasady dotyczące młodych:

1. Minimalna waga urodzeniowa zwierzęcia które może być przeznaczone w przyszłości do dalszej hodowli to 50g.
2. Minimalny wiek w którym maluch może zostać wydany z hodowli to 3 miesiące, w tym czasie powinien osiągnąć wagę minimum 300g.
3. Hodowca ma obowiązek poinformować przyszłego właściciela czy dany maluch nadaje się do dalszej hodowli czy jest zwierzęciem które nie powinno być dalej rozmnażane.
4. Hodowca jest zobowiązany do znalezieniu potomstwu dobrych i odpowiedzialnych domów.
5. W przypadku gdy młode pozostaje w hodowli dłużej niż 3 miesiące powinno być oddzielone od wszystkich spokrewnionych szynszyli płci przeciwnej.

Zasady dotyczące miotów:

1. Kategorycznie zabrania się dopuszczać samicy do samca podczas ruji poporodowej
2. Maksymalna ilość miotów samicy to 2 w roku
3. Hodowca jest zobowiązany zapewnić samicy w ciąży a także w okresie regeneracji odpowiednią dietę, kontrolować kolor ząbków i nie dopuszczać do odmineralizowania organizmu i nadmiernego osłabienia.

Zasady dotyczące warunków utrzymania szynszyli:

1. zapewnienie wszystkim zwierzętom w hodowli odpowiedniej socjalizacji i poczucia bezpieczeństwa
2. Każde zwierze powinno mieć możliwość aktywności fizycznej a więc hodowca powinien organizować swoim szynszylom regularne wybiegi lub zapewnić stały dostęp do kołowrotka/karuzeli odpowiedniej średnicy.
3. Hodowla musi spełniać przyzwoite warunki higieniczne a w przypadku pojawienia się chorób zakaźnych wszystkie wydawane przez hodowce zwierzęta powinny być przebadane pod tym kątem.
4. Tolerujemy tylko hodowle ściółkowe a klatki muszą być wyposażone w półki (ich ilość powinna być równa ilości szynszyli w danej klatce + 1)
5. minimalna przestrzeń jaką powinien mieć każdy osobnik w klatce to 112000 cm3
6. Liczba klatek porodówek adekwatna do liczby rozmnażanych samic.

Ponad to każdy odpowiedzialny hodowca powinien przestrzegać zasady które powinien spełniać każdy właściciel szynszyli: zapewnić stały dostęp do siana, świeżej wody, dbać o higienę w klatce, zapewniać kąpiele piaskowe oraz wysokiej jakości, zdrową dietę a także opiekę weterynaryjną gdy zajdzie taka konieczność.

3 thoughts on “kodeks hodowcy szynszyli

  1. Witam serdecznie. Może Pani mi pomoże. Mam szylke o imieniu Ola z którą jestem dość zżyty. Ola ma 2 latka i jest bardzo żywym zwierzątkiem. Niestety muszę wyjechać za granicę na dłuższy czas a niestety nie mam nikogo kto by się nią zaopiekował. Bardzo mi zależy na tym żeby trafiła do kogoś odpowiedzialnego i kochającego zwierzęta, do kogoś z pasją. Dlatego boję się wystawiać jakichkolwiek ogłoszeń na portalach społecznościowych bo nie chcę żeby Olka trafiła do kogoś nieodpowiedniego a już na pewno nie chciał bym żeby przyszłymi opiekunami byli rodzice którzy chcą jakiegoś zwierzątka dla dziecka bo to przeważnie kończy się źle dla takiego zwierzaka gdyż dzieci dość szybko się nudzą takim nowym przyjacielem. Bardzo proszę o jakąś radę i pomoc.
    Pozdrawiam i czekam na jakąkolwiek odpowiedź od Pani.
    Marcin Budziński
    Poznań

    1. Proponuję Panu skontaktować się z Adoptuj Szynszyla – znajdzie ich pan na facebooku lub u nas na forum. Niech pan opisze sytuacje i uwzględni swoje warunki, na pewno pomogą znaleźć szylce dom, jakiego pan oczekuje :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *